Przędziorki – maleńkie szkodniki twoich roślin doniczkowych. Poznaj sposoby na ich zwalczenie

Przędziorki

Są maleńkie, ledwie widoczne i uwielbiają suche powietrze. I rzecz jasna rośliny, z których wysysają soki i doprowadzają do ich obumierania. Mowa o przędziorkach, czyli pajęczakach, które żerują na roślinach zarówno tych ogrodowych jak i balkonowych czy domowych.

Żer przędziorków zdradzają maleńkie pajęczyny na kwiatach i pędach. Zwykle zaczynają atakować rośliny od spodniej części blaszki liścia. Wówczas możemy dostrzec maleńkie kropeczki w kolorze czerwonym, żółtym lub brązowym. Ich żerowanie powoduje żółtawe plamy na liściach oraz żółknięcie, brunatnienie i zwijanie się liści.

Skąd się biorą przędziorki i jak z nimi walczyć?

Przędziorki należą do podgromady roztoczy. Pojawiają się, gdy w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina występuje suche powietrze i wysoka temperatura. W roślinach doniczkowych w domu mogą atakować np. szczególnie w okresie grzewczym lub w czasie letnich upałów, dlatego warto stosować w pomieszczeniach nawilżacze powietrza i zraszać rośliny wodą lub roztworem wody z szarym mydłem. Przędziorki atakują zwykle rośliny osłabione, np. złą uprawą, które rosną w niekorzystnych warunkach. Warto więc zapewnić roślinom odpowiednie miejsce z optymalnym dla niej nasłonecznieniem.

Całkowite zwalczenie przędziorków jest niezwykle trudne i wymaga wielu powtórzeń zabiegów.

  1. Roślinę należy dokładnie umyć wodą, szczególnie skupiając się na spodniej części liści. Następnie ją osuszamy, np. ręcznikiem papierowym lub czekamy aż roślina wchłonie wodę.
  2. Spryskujemy roślinę specjalnym preparatem na przędziorki lub zraszamy wodą z szarym mydłem.
  3. Ustawiamy w optymalnym dla rośliny stanowisku i zapewniamy odpowiednie warunki.
  4. Pamiętajmy o regularnym zraszaniu rośliny wodą, np. co drugi dzień. Większość roślin bardzo pozytywnie reaguje na ten zabieg, a dodatkowo zapewnia on odpowiednią wilgotność, co utrudnia ataki przędziorków.

Pamiętajmy, żeby cały cykl powtarzać raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie w zależności od potrzeby. Tylko wtedy mamy szansę przegonić przędziorki raz na zawsze z naszej rośliny.

Domowe i ekologiczne sposoby na przędziorka chmielowca

Podobnie jak mszyca ma swojego naturalnego wroga w postaci biedronki, tak przędziorki mają naturalnego wroga w postaci dobroczynka kalifornijskiego. Są to małe roztocza, które żywią się kilkoma gatunkami przędziorka, dzięki czemu ich zastosowanie jest możliwe w przestrzeniach publicznych, mieszkaniach i na warzywach i owocach. Kuracja dobroczynkiem kalifornijskim będzie z pewnością trwała nieco dłużej, jednak mamy pewność, że nasze zabiegi nie będą powodować zagrożenia dla dzieci, zwierząt czy dorosłych. Dobroczynek może nie okazać się tak efektywny jak oprysk chemiczny, jednak z pewnością ograniczy żer przędziorków na tyle, że nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej rośliny. Dobroczynka kalifornijskiego bez problemu kupimy w sklepach ogrodniczych.

Innym ekologicznym sposobem na zwalczenie przędziorków może być zastosowanie oprysku z czosnku i cebuli: do pojemnika z litrem wody dodajemy ok. 25-30 gramów czosnku i zostawiamy na ok. 10-12 godzin. Następnie roztwór rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1 i po przelaniu przez sito i oddzieleniu miąższu, dokładnie pryskamy roślinę. Warto pamiętać, że roztwór po upływie doby straci swoją skuteczność i trzeba będzie przygotować nowy oprysk.

Dobry efekt da również posmarowanie spodniej części liścia olejem roślinnym, który pokrywa oblepi przędziorka i stworzy barierę ograniczającą dostęp powietrza szkodnikowi, co ostatecznie doprowadzi do jego uśmiercenia.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *