Jak zacząć biegać? 6 zasad, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z bieganiem

Jak zacząć biegać?

Chcesz zrobić wreszcie coś dla siebie? Zacznij biegać! Jeżeli chcesz się odchudzić, odstresować, zrobić coś dla siebie, naładować endorfinami i wyładować stres to bieganie zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby bez względu na motywację, która za tym stoi. Często słyszę wymówki: „nie umiem, nie lubię i się do tego nie nadaję” i przyznam się uczciwie – też przechodziłam przez ten etap, bo za bieganiem w szkole na wf-ie nigdy nie przepadałam i ciężko było mi się do niego przekonać.

Po szkolnej „traumie” wróciłam do biegania dopiero mniej więcej w połowie studiów. Dzieliłam studia razem z pracą i ilość stresu, który w sobie nosiłam zaczął mnie przerastać. Zaczęłam biegać, żeby rozładować emocje, oczyścić głowę i naładować się endorfinami. Nie powiem Ci, że początki są łatwe, bo nie są 🙂 Biegając regularnie szybko zauważysz i docenisz jednak jego zalety i tak naprawdę właśnie wtedy pojawi się najlepsza motywacja, która będzie Cię napędzała do coraz większych dystansów i pokonywania kolejnych barier.

Ale od początku. W twojej głowie zrodził się pomysł o rozpoczęciu biegania i zupełnie nie wiesz jak się za to zabrać. Jeżeli źle do tego podejdziesz to szybko się okaże, że błędy, które popełnisz na samym początku sprawią, że szybko się zniechęcisz i stracisz motywację, a to najgorsze co może się wydarzyć. Nie wystarczy, że założysz buty i pójdziesz biegać. Powinnaś przygotować sobie plan dostosowany do twoich możliwości, sprawności, kondycji i przede wszystkim wagi.


Jak zacząć biegać – podstawowe zasady:

1. Buty do biegania to podstawa
Do regularnego biegania nie wystarczą zwykłe trampki. Dobre i wygodne buty do biegania zamortyzują nierówności terenu, pozwolą stopie pewnie stąpać po podłożu i zapewnią jej stabilizację. Złe buty oprócz dyskomfortu w trakcie biegania mogą uszkodzić stawy kolanowe i kostki i doprowadzić do bolesnych kontuzji.

Buty do biegania Adidas Pureboost DPR
Buty do biegania Adidas Pureboost DPR

2. Odzież do biegania – postaw na wygodę
Żeby biegać nie musisz mieć specjalnego stroju. Oczywiście odzież dedykowana biegaczom poprawi twój komfort, bo koszulki czy legginsy są bezszwowe i uszyte z tkanin szybkoschnących dzięki czemu nic Cię nie będzie uwierało i nie będziesz musiała biegać zlana potem ale powiedzmy sobie szczerze, do biegania na początku wystarczy nawet sprany dres. Ważne, żebyś w ciuchach do biegania czuła się komfortowo.

3. Zainstaluj w telefonie aplikację do biegania
Endomondo, Sportstracker czy Strava to najpopularniejsze bezpłatne aplikacje, które zmierzą twoją aktywność sportową, nie tylko tę związaną z bieganiem. Każda z nich zarejestruje trasę Twojego biegu, pokaże pokonany dystans, wskaże twoją średnią prędkość czy poinformuje o postępach w biegu na tych samych trasach, czyli takie zupełnie podstawowe informacje dotyczące twojej aktywności, które przydadzą ci się do pomiaru i analizy twojego biegu i śledzenie postępów.

Zarejestrowany bieg w aplikacji Strava
Zarejestrowany bieg w aplikacji Strava

Dobrą praktyką jest pomiar tętna podczas biegu, ale podczas zwykłych początkowych przebieżek nie jest to niezbędne. Do jego pomiaru przyda ci się pulsometr lub zegarek monitorujący aktywność sportową z pomiarem tętna na nadgarstku, których na rynku jest całkiem spory wybór w różnych przedziałach cenowych w zależności od ilości pozostałych funkcji.

4. Pamiętaj o rozgrzewce
Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem każdej aktywności. Rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni pozwoli uniknąć kontuzji i bolesnych naciągnięć. Poświęć jej co najmniej 10-15 minut i przygotuj swoje ciało na wysiłek.

5. Nie forsuj się zbyt mocno
Zaczynaj powoli od małych dystansów. Jeżeli masz dużą nadwagę zacznij od szybkiego chodu, albo nordic walking. Twoje ciało musi być dobrze przygotowane do biegania, bo w przeciwnym wypadku nabawisz się kontuzji lub szybko stracisz motywację. Nie zwracaj uwagi na to, że inni biegną szybciej niż Ty. Skup się na tym, żeby przebiec kilometr czy dwa w sposób równy. Z czasem zaczniesz wydłużać swoje dystanse, ale musisz sama poczuć, że jesteś na to gotowa i biegając, czujesz się już swobodnie.

Nie narzucaj sobie zbyt intensywnych i zbyt częstych treningów. Twoje mięśnie muszą mieć czas się zregenerować. Na początku proces regeneracji będzie dłuższy, ale z czasem zacznie się skracać i będziesz mogła biegać częściej i dłużej. Zacznij od 2-3 biegów w tygodniu na dystansie 2-4 km w tygodniu.

6. Regularnie jedz i pij wodę
W trakcie wysiłku wytracisz wraz z potem wodę oraz składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne, żebyś te niedobory uzupełniała regularnymi i pełnowartościowymi posiłkami bogatymi w żelazo, magnez, wapń, cynk i inne pierwiastki oraz witaminy. Zdrowa i zbilansowana dieta pozwoli Ci na szybką regenerację i odzyskanie sił.

Ważne, żeby posiłki nie były zbyt obfite i nie powodowały uczucia ciężkości. Posiłek powinien być spożyty najpóźniej na 2-3 godziny przed wysiłkiem. Jedzenie przed bieganiem grozi kolką, która uniemożliwi ci trening.

Pij co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie. Nie Coca Colę czy inne słodzone i gazowane napoje, nie kawę czy herbatę, a właśnie wodę. Tylko dzięki niej jesteś w stanie skutecznie nawodnić swój organizm. Przy intensywnych treningach pij jeszcze więcej wody. Dzięki niej twój organizm pozbędzie się toksyn, pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie komórek, a przede wszystkim zapewni odpowiednie „chłodzenie” organizmu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *