Zatrzymanie wody w organizmie. Jakie są jego przyczyny i objawy?

Zatrzymanie wody w organizmie

Spuchnięte nogi i oczy zaraz po przebudzeniu? Uczucie za małych butów i spuchnięte palce rąk? Ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy i problemy z koncentracją? Zwiększona masa ciała i uczucie ciężkości? To mogą być objawy zatrzymania wody w organizmie. Sprawdź czym jest i jak poradzić sobie z tym problemem.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Zatrzymanie wody to naturalny proces obronny naszego organizmu i występuje, gdy pijemy zbyt mało wody. Wówczas nasz organizm zaczyna ją magazynować w tkankach, chroniąc nas w ten sposób przed odwodnieniem. Dziennie, powinniśmy spożywać ok. 2-2,5 l płynów dziennie, a przy zwiększonej aktywności fizycznej nawet 3-3,5 l. Taka ilość wody pozwala na prawidłowe funkcjonowanie naszych organów i skutecznym wypłukiwaniu z nadmiernej ilości sodu. Zatrzymanie wody w organizmie następuje, gdy tych płynów przyjmujemy zbyt mało – mniej niż 1 litr dziennie. Wówczas nasz organizm broniąc się przed odwodnieniem, transportuje zbyt dużo wody z naczyń krwionośnych do tkanek.

Inną przyczyną problemu może być zła dieta i zbyt duża ilość przyjmowanego sodu z niedoborem potasu. Jeżeli w Twoim jadłospisie przeważają słone przekąski i obficie solone potrawy, słone wędliny i pieczywo może dotknąć Cię ten problem.Według WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów (czyli około 2 g sodu). Jeszcze gorzej, gdy zbiegnie się to ze zbyt małą ilością potasu.

U kobiet kolejnym powodem sprzyjającym powstawaniu tego zjawiska może być zachwianie równowagi hormonalnej spowodowanej cyklem miesiączkowym. Zazwyczaj problem znika w pierwszych dniach miesiączki, a objawy ustępują. Zatrzymanie wody może być spowodowane także niektórymi lekami i tabletkami antykoncepcyjnymi.

Siedzący tryb życia, przemęczenie, niewyspanie i zła i zbyt restrykcyjna dieta uboga w białko to kolejne powody, przez które nasz organizm się buntuje i włącza mechanizmy obronne przeciw odwodnieniu. Powinniśmy zadbać o to, aby aktywnie spędzać wolny czas i urozmaicać swoją dietę o warzywa, owoce oraz dużą ilość płynów przy jednoczesnym ograniczaniu spożycia słonych produktów oraz alkoholu, który jak wiadomo doprowadza do odwodnienia organizmu.

Zatrzymanie wody w organizmie to problem, który często dotyczy także kobiet w ciąży. Pod koniec ciąży w wyniku zmian hormonalnych może dochodzić do magazynowania sodu, przez co powstają bolesne obrzęki w okolicy kostek nóg i dłoni.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *