Podróże

Gdzie nad wodę blisko Warszawy? Odwiedź niezwykłą plażę w Ciszycy!

Plaża w Ciszycy

Upały coraz bardziej dają się we znaki i pewnie większość z was marzy o weekendzie spędzonym nad wodą. Najgorzej jest w dużych miastach, gdzie budynki i drogi rozgrzewają się niemal do czerwoności, a jedyną ulgę przynosi myśl o plaży i chłodnej wodzie. Jeszcze większy problem mają mieszkańcy Warszawy i okolic, którzy marzą o wypoczynku nad wodą blisko dzikiej natury. Co prawda Warszawa oferuje sporo atrakcji na miejskich plażach czy na znajdującym się Zalewie Zegrzyńskim, jednak bywa tam tłoczno i o odpoczynek trudno.

Jest jednak miejsce, które oferuje ciszę, spokój i przepiękną plażę wśród dzikiej natury z dala od miasta. To Ciszyca, która wyróżnia się jedną z najpiękniejszych i największych nadwiślańskich plaż. Plaża znajduje się na Wyspach Świderskich, w rezerwacie objętym programem Natura 2000. Jest to Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Dolina Środkowej Wisły, a ich zewsząd dobiegający śpiew jest dodatkową, niezwykle odprężającą atrakcją.

Plaża w Ciszycy – dojazd

Do Ciszycy bez problemu dojedziemy samochodem (przez Konstancin-Jeziorną wjeżdżając od miejscowości Gassy lub z Powsińskiej możemy skręcić w ulicę Rosochatą i jechać prosto mijając takie miejscowości jak Kępa Oborska czy Obórki), który można zostawić w wyznaczonych miejscach. Czeka nas jednak później spacer z przedzieraniem się przez zarośla, a potem jeszcze kilkadziesiąt metrów spaceru po piasku. Osobom preferującym bardziej ekologiczny środek transportu polecamy dojazd rowerem. Wzdłuż wału przeciwpowodziowego przy Wiśle przebiega przepiękna trasa rowerowa, którą dojedziemy do Ciszycy. Małą trudnością może być dotarcie z rowerem na plażę. Przedzierając się wśród zarośli natrafiłam na dwie stromizmy. Z jedną poradziłam sobie bez problemu, jednak przy pokonaniu drugiej prosiłam przechodzących obok ludzi o pomoc. W drodze powrotnej rower z kolei trzeba wciągnąć pod dość stromą górkę.

Te wszystkie wysiłki jednak rekompensują przepiękne widoki i śpiew ptaków dobiegający z zarośli. Plaża jest bardzo duża, a piasek niezwykle przyjemny o złocistym kolorze. To doskonałe miejsce na rodzinny wypad lub zwyczajny kameralny, relaksujący wyskok np. przy okazji wycieczki rowerowej wzdłuż Wisły. Jakość wody nie jest najlepsza, ale w tym miejscu prąd rzeki jest słaby, a woda jest dość płytka z dużą ilością mielizn, dzięki czemu można się przyjemnie schłodzić w rzece.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Podziel się

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *