Muzyka

Kora nie żyje. Wokalistka Maanam miała 67 lat

Kora nie żyje

Kora zmarła po długiej walce z rakiem. Odeszła na swoim ukochanym Roztoczu dziś o 5:30 w gronie rodziny i ukochanych zwierząt pozostawiając po sobie ogromną pustkę w sercach najbliższych i fanów.

Kora, a w zasadzie Olga Sipowicz z domu Ostrowska urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Była wokalistką, autorką tekstów i liderką polskiego zespołu rockowego Maanam. “Bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece.” – tak o artystce napisał mąż Kamil Sipowicz.

Będąc nastolatką związała się z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. To właśnie w tym okresie przyjęła swój pseudonim artystyczny “Kora”. Niedługo po maturze poznała Marka Jackowskiego, muzyka grup Vox Gentis i Anawa oraz założyciela zespołu Maanam, którego poślubiła w grudniu 1971.

Maanam wydał 11 studyjnych albumów i stworzył kilkadziesiąt przebojów takich jak między innymi: Boskie BuenosKocham cię, kochanie moje, czy Lucciola. Kora jest autorką większości tekstów do piosenek Maanamu. W grudniu 2008 zespół zawiesił działalność po 32 latach istnienia, a artystka rozpoczęła solową karierę.

W latach 2011–2016 była jurorką popularnego programu typu talent show “Must Be the Music. Tylko muzyka” emitowanego w telewizji Polsat. W 2014 roku oficjalnie przyznała się do choroby nowotworowej jajników. Przeszła kilka chemioterapii, a później walczyła o zrefundowanie przez państwo bardzo drogiego leku, który pomaga jej i innym chorym.

Kora miała dwóch synów. W 2013 roku sformalizowała trwający od 40 lat związek z Kamilem Sipowiczem.

Podziel się

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *