Kolka u noworodka – co zrobić gdy się pojawi?

Kolka u noworodka

Kolka, a dokładniej kolka jelitowa to zaburzenie przewodu pokarmowego, które jest typowe dla okresu niemowlęcego i nie ma tu powodu do obaw. Kolkę u maluszka poznamy po wieczornych napadach płaczu. Dopada niemowlęta około 2 tygodnia, po ok. 4 miesięcy samoistnie przechodzi.

Nie wszystkie przyczyny kolki jelitowej u niemowlaka udało się określić badaczom. Na pewno na jej powstawanie mają wpływ takie czynniki jak alergia pokarmowa, nieodpowiedni sposób karmienia, nietolerancja laktozy czy zaburzenia w mikroflorze jelitowej. Jeśli karmimy maluszka piersią to wpływ na powstanie kolki u niemowlaka może mieć również to co same jemy. Szczególnie chodzi o warzywa i owoce powodujące wzdęcia, nikotyna, kawa, czekolada, a także ostre przyprawy.

Co zrobić, gdy dziecko ma kolkę?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że można jej uniknąć lub znacząco ograniczyć. Wystarczy karmiąc piersią zadbać o odpowiednią dietę pozbawioną wymienionych wyżej produktów i używek oraz zastosować prawidłową technikę karmienia.

Kiedy kolka u niemowlaka już wystąpi jest kilka sposobów na to, żeby dolegliwości ustąpiły. Pierwszą z nich jest masaż brzuszka, żeby jelita się rozluźniły i pozwoliły na wydalenie gazów. Masaż wykonujemy ciepłą dłonią wykonując kuliste ruchy lub w sposób pociągły ku dołowi brzuszka.

Kolejnym sposobem na kolkę u noworodka jest uciskanie brzuszka. W tym celu kładziemy maluszka na brzuchu i wykonujemy masaż plecków od łopatek w dół do pośladków.

Trzecim sposobem jest ciepła kąpiel, która doskonale rozluźnia jelita dziecka. Podczas kąpieli możemy dodatkowo wspomóc działanie masażem brzuszka. W trakcie kąpieli i po niej można przyginać kolanka dziecka do brzuszka, co również pobudzi jelita do walki z zalegającymi w brzuszku gazami.

Choć okres kolki niemowlęcej jest trudny, zarówno dla dzieci jak i rodziców to jednak z medycznego punktu widzenia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia malucha. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i przeczekać trudny czas kształtowania się układu pokarmowego. Warto zastosować środki prewencyjne, czyli przede wszystkim odpowiednią dietę i sposób karmienia. W czasie ataku kolki i płaczu dziecka starajmy zapewnić mu spokojną atmosferę, przytulić i masować brzuszek.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *