Tabletka dzień po – jaka jest jej cena i w jaki sposób ją kupić?

Tabletka dzień po

Bywa, że w czasie miłosnych uniesień przeżywanych w łóżku z partnerem „coś pójdzie nie tak”. Pęknięta gumka to nie koniec świata, ale jeżeli nie planujecie jeszcze zostać rodzicami możecie skorzystać z możliwości jakie daje tabletka dzień po i zabezpieczyć się przed ewentualnym zapłodnieniem. Nie bez powodu pigułka dzień po nazywana jest również antykoncepcją awaryjną. Jej celem jest zatrzymanie owulacji i ewentualnego zapłodnienia.

Seks bez zabezpieczeń, szczególnie jeżeli nie planujemy w tym czasie założyć rodziny nie będzie najlepszym pomysłem. Zdarza się jednak, że nawet zabezpieczenie może okazać się wadliwe, np. prezerwatywa spadnie lub pęknie. Wtedy zaczynamy nerwowo liczyć dni – czy możemy być w fazie owulacyjnej czy nie. Zamiast liczyć warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w tabletkę dzień po i znacząco zmniejszyć szansę na przysłowiową „wpadkę”.

Na polskim rynku znajdziemy 2 rodzaje tabletek dzień po:

  • tabletka dzień po EllaOne – jej działanie polega na zatrzymaniu uwalniania komórki jajowej przez jajnik. Powinno się ją zastosować w ciągu maksymalnie 5 dni od stosunku, jednak badania dowodzą, że jej skuteczność sięga niemal 98% jeśli zostanie przyjęta przez kobietę w ciągu 24 godzin od stosunku. Cena tabletki EllaOne to koszt rzędu ok. 93-100 zł.
  • tabletka dzień po Escapelle – jej zadaniem jest wprowadzenie zmian w obrębie endometrium, które mają doprowadzić do braku możliwości zagnieżdżenia się w macicy zarodka. Powinno się ją zastosować w ciągu maksymalnie 72 godzin od feralnego stosunku, jednak zażywając ją w ciągu 24 godzin szansa na zapłodnienie wynosi ok. 1%. Cena Escapelle wynosi od 35 do 55 zł.

Warto pamiętać, że tabletka dzień po powinna być stosowana w sytuacjach awaryjnych. Zbyt częste wykorzystywanie tej metody zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą może powodować skutki uboczne takie jak: rozregulowanie cyklu miesiączkowego, zaburzenia hormonalne, możliwość wystąpienia plamień i krwawień pomiędzy cyklami czy nudności, wymioty i bóle brzucha.

Tabletki dzień po nie wolno mylić z lekami wczesnoporonnymi. Blokuje ona jedynie możliwość zapłodnienia, nie wpływając w żaden sposób na zagnieżdżony już w macicy zarodek.

Tabletka dzień po – czy jest dostępna bez recepty?

Znaczącym minusem tego rozwiązania jest jego dostępność. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po: Escapelle i EllaOne i niestety oba wymagają okazania recepty od lekarza. Ważna jest też szybkość przyjęcia pigułki dzień po – największą skuteczność będzie miała tabletka przyjęta w ciągu maksymalnie 24 godzin od stosunku. Dlatego będzie to wymagało od partnerów dobrze zorganizowanej akcji. Przede wszystkim warto zacząć od swojego ginekologa prowadzącego, ale jeżeli umówienie wizyty nie jest możliwe skorzystaj z dyżurów na oddziałach ginekologicznych w szpitalu.

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

Kiedy już otrzymasz receptę, możesz udać się do apteki w celu jej realizacji. Nie każda apteka będzie dysponowała tabletką dzień po, ale w większości placówek powinnaś móc ją bez problemu dostać.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *