5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Jesteś w 5 tygodniu ciąży? Brawo! Właśnie zaczyna się 2 miesiąc ciąży i powoli dobijasz do półmetka pierwszego trymestru ciąży. To czas intensywnych zmian w twoim organizmie – możesz zacząć odczuwać pierwsze objawy ciąży, ale też rozpoczynasz piękną przygodę oczekiwania przyjścia na świat małej istotki, która całkowicie odmieni twoje życie.

Czas na test ciążowy

Piąty tydzień ciąży to najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego, który da jednoznaczne wyniki i potwierdzi twoje przypuszczenia dotyczące twojego stanu. Masz do wyboru: test paskowy, płytkowy, strumieniowy i cyfrowy. Wbrew funkcjonowania różnych mitów na temat skuteczności domowych testów ciążowych uspokajamy – domowe testy ciążowe kupione w aptece lub drogerii dają wiarygodne wyniki. Wynik testu wyszedł pozytywnie? Nasze gratulacje! Już za 8 miesięcy zostaniesz mamą, ale zanim do tego dojdzie czeka was wiele wyzwań.

Co się dzieje w organizmie przyszłej mamy?

Zarodek jest już zagnieżdżony w błonie macicy i jest odżywiany przez pęcherzyk żółtkowy do czasu wykształcenia się łożyska. W 5. tygodniu ciąży wykształcają się następujące narządy:

  • wątroba, nerki i centralny układ nerwowy człowieka (wykształca się mózg i rdzeń kręgowy);
  • rozpoczyna się formowanie twarzy dziecka – wykształcają się zalążki oczu i uszu;
  • rozwijają się mięśnie i tkanki, z których wkrótce wytworzą się kości maluszka;
  • powstaje serce, które wkrótce rozpocznie swoją pracę.

Lekarz skieruje cię na pierwsze badania w ciąży, które w pierwszej kolejności obejmą badania krwi. Wyniki morfologii określą stan Twojego organizmu i potrzeby. Na ich podstawie lekarz zaleci suplementy, które będziesz musiała przyjmować w określonej przez lekarza dawce, aby zapewnić zdrowy rozwój płodu. Może skierować Cię również na badanie USG, na którym będzie można dostrzec już pęcherzyk ciążowy.

Objawy, które mogą wystąpić na tym etapie ciąży:

  • Twój biust stanie się widocznie pełniejszy, może być nadwrażliwy i obrzmiały – to wynik gromadzenia się wody w twoim organizmie i może wpłynąć na pogorszenie twojego samopoczucia;
  • Mogą pojawić się poranne mdłości. Niestety nie ma na nie sposobu – trzeba je przeczekać. Możesz złagodzić ich objawy, np. poprzez ograniczenie dostępu do intensywnych i drażniących zapachów.
  • Zmiany w odczuwaniu smaków i zapachów;
  • Możesz odczuwać osłabienie i zmęczenie, masz większe zapotrzebowanie na sen – to również efekt gromadzenia wody w organizmie i większe obciążenie układu krwionośnego. W twoim organizmie intensywnie rozwija się nowe życie, z każdą minutą tworzą się kolejne komórki i tkanki, które obciążają twój organizm. W tym czasie potrzebujesz dużo odpoczynku i zwolnienia tempa, do którego przywykłaś.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *