W 4 tygodniu ciąży, który zamyka pierwszy miesiąc ciąży i 1/3 pierwszego trymestru ciąży to moment zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Ten etap nazywany jest okresem zarodkowym lub też okresem embrionalnym.
Zagnieżdżenie się blastocysty w błonie śluzowej macicy trwa ok. 5-6 dni. Zarodek liczy ok. 1,5-3 mm, a komórki z których się składa intensywnie się rozmnażają i stanowią ogromny zbiór informacji o wyglądzie i charakterze dziecka, które przyjdzie na świat dopiero za kilka miesięcy.
W czwartym tygodniu ciąży blastocysta dzieli się na 3 warstwy, z których w kolejnych etapach kształtują się organy wewnętrzne i zewnętrzne maluszka. Wykształcają się płuca, wątroba i jelita, kości, mięśnie, serce i naczynia krwionośne oraz układ nerwowy, mózg, skóra, włosy i soczewki gałek ocznych. Tworzy się także worek owodniowy i woreczek żółtkowy, którego zadaniem jest odżywianie zarodka, zanim wykształci się łożysko, które będzie dostarczało pokarm maluszkowi.
W 4 tygodniu ciąży pojawia się coraz więcej objawów, które mogą o niej świadczyć. Może pojawić się krwawienie wynikające z zagnieżdżania się zarodka w macicy, nudności i wymioty, wahania nastrojów, nadwrażliwość piersi, ból w podbrzuszu, a przede wszystkim brak miesiączki. To efekty produkcji przez twój organizm hormonu HCG, zwanego hormonem ciążowym.
Nie zaprzestawaj suplementacji kwasu foliowego. To czas, kiedy musisz na siebie szczególnie uważać, oszczędzać i unikać stresu. Pomiędzy 1. a 12. tygodniem ciąży występuje największa liczba poronień, dlatego warto zachować szczególną ostrożność i dużo wypoczywać. Test ciążowy może nie dać jeszcze odpowiedzi o ciąży, dlatego jeżeli obserwujesz u siebie nietypowe objawy, udaj się na badanie krwi, które jednoznacznie określi i potwierdzi twój stan.