3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży - kalendarz ciąży

3 tydzień ciąży to czas kiedy dochodzi do faktycznego zapłodnienia. Jest to 1 miesiąc ciąży i pierwszy trymestr ciąży. Ciężko w to uwierzyć, ale już w momencie zapłodnienia na podstawie dokonania się kombinacji genów rodziców maleńki zarodek wielkości główki szpilki ma już zakodowane informacje o tym jaki kolor włosów i oczu będzie miało dziecko, jaką płeć, czy nawet zdolności, talenty czy cechy charakteru.

W 3 tygodniu ciąży płód mierzy ok. 0,15 mm czyli 1,5 cm. Ciężko uwierzyć, że już za niecałe 9 miesięcy ta maleńka fasolka, która się w tobie rozwija osiągnie kilkadziesiąt centymetrów! W tydzień po zapłodnieniu komórki jajowej, płód składa się już z ok. 100 komórek i ma kształt maleńkiej pustej w środku kuleczki. Ta kuleczka to blastocysta, która zagnieżdża się w macicy, a z jej komórek w najbliższym czasie rozwinie się ciało maluszka, łożysko i błony płodowe.

W 3 tygodniu ciąży mogą pojawić się jej pierwsze odczuwalne objawy takie jak: rozstrojenie emocjonalne, które wynika z burzy hormonalnej, która toczy się wewnątrz twojego organizmu. Wczesne objawy ciąży oprócz nastroju wpłyną też na twoje piersi – możesz czuć ich obrzmienie, mrowienie, ale także mogą nieco zmienić wygląd – sutki mogą zmienić zabarwienie na ciemniejsze, a na obwódce mogą pojawić się małe grudki. To znak, że Twój organizm przygotowuje się do karmienia piersią.

Wczesne objawy ciąży

Poza zmianami w nastroju i zmianami zachodzącymi w obrębie piersi, w 3 tygodniu ciąży mogą pojawić się inne objawy takie jak brak miesiączki, który może początkowo przybierać postać niewielkich plamień lub krwawień, które w kolejnych miesiącach ciąży ustaną. Inne symptomy świadczące o tym, że możesz być w ciąży to uczucie zmęczenia i senność, pojawienie się nudności, wyostrzenie się węchu i zmiana w odczuwaniu smaków, uczucie rozdrażnienia, większe pragnienie i apetyt, częstsze oddawanie moczu, dziwne uczucie w brzuchu.

Kiedy wymienione objawy pokrywają się z Twoimi, kup w aptece lub drogerii i wykonaj test ciążowy, który da Ci odpowiedź na ważne pytanie, czy jesteś w ciąży. Wykonaj co najmniej 2 testy w odstępie co najmniej kilku-kilkunastu godzin, a gdy wszystkie testy wyjdą pozytywnie umów wizytę u ginekologa. Wynik negatywny testu ciążowego w tym okresie nie musi oznaczać braku ciąży. Najrzetelniejsze wyniki uzyskasz wykonując badanie krwi.

W międzyczasie zadbaj o swój spokój, zdrową dietę i odpoczynek. Pilnuj wszystkich terminów badań i nie wysilaj się i nie przemęczaj. Pierwszy trymestr ciąży bywa nerwowy, ale mimo wszystko dla zdrowia swojego i maleństwa staraj się zachować spokój.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *