Jaki materac dla dziecka wybrać?

Materac dla dziecka - jak wybrać?

Wybór materaca, zarówno dla niemowlaka, jak i starszego dziecka, może przysparzać rodzicom sporo kłopotów. Zastanawiamy się, czym powinien cechować się produkt, który zaspokoi wszystkie potrzeby stale rozwijającego się maluszka. Pragniemy zapewnić dziecku komfortowe warunki snu, ponieważ w pierwszych miesiącach życia to właśnie w łóżeczku spędza najwięcej czasu. Jaki materac dla dziecka wybrać? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu? Przeczytaj i dowiedz się, jaki materac wybrać dla Twojego dziecka!

Jakie kryteria powinien spełniać materac dla dziecka?

Materac, niezależnie od wieku dziecka, powinien być przede wszystkim bezpieczny, dlatego musi spełniać pewne kryteria.

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to z pewnością rozmiar materaca – powinien być dopasowany do wzrostu maluszka. Odpowiednie wymiary zapewniają swobodę ruchów i komfort podczas snu.

Materac dziecięcy powinien mieć optymalną twardość. Zaleca się, aby był to model średnio-twardy, który zapewni właściwe podparcie ciała. Na rynku dostępne są materace, które posiadają dwie strony użytkowe o różnej twardości. Dzięki temu, nawet gdy dziecko podrośnie, nie ma konieczności wymiany materaca na nowy.

Wkład materacy dla dzieci wykonuje się z bezpiecznych i atestowanych materiałów. Tworzywa zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu ciało malucha nie przegrzewa się w trakcie snu.

Materac powinien być wyposażony w rozpinany pokrowiec, który można poddać praniu w warunkach domowych. Pozwoli to na zachowanie higienicznych warunków snu. Materiał powinien wyróżniać się miękkością i mieć gładką fakturę.

Wiek dziecka a wielkość materaca

Wielkość materaca powinna być dostosowana do wzrostu, a w późniejszym okresie także do wagi dziecka.

Standardowe rozmiary materacy dla niemowląt mają zazwyczaj 120 centymetrów długości i 60 centymetrów szerokości. Rodzice często decydują się także na dłuższą opcję, która występuje np. w materacach 140×70 cm. Są to dwa najpopularniejsze wymiary do łóżeczek i będą one odpowiednie dla dzieci do 2-3 lat.

Po przekroczeniu przez dziecko czterech lat, zazwyczaj przychodzi czas na wymianę materacyka na większy. Maluch w tym wieku chętnie poznaje otaczający go świat. Materac nie służy już jedynie do snu, ale także do zabawy. Minimalna wielkość powierzchni dla pięciolatka to 80×160 centymetrów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdecydować się na materac większy, który posłuży przez dłuższy okres czasu.

Wkraczającemu na szkolną ścieżkę siedmiolatkowi należy zapewnić wygodny materac, który pozwoli mu nabrać sił na kolejny dzień. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dziecko w tym wieku bardzo szybko rośnie, dlatego najlepszym wyborem będzie materac o wymiarach 90×180 cm lub 90×200 cm.

Rodzice starszych dzieci mogą rozważyć zakup materaca o wymiarach odpowiadających rozmiarom materacy dla dorosłych użytkowników, np. 100×200 cm, 120×200 cm, 140×200 cm lub nawet 160×200 cm.

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Bogata oferta materacy dziecięcych pozwala nam wybierać spośród wielu wypełnień. Modele przeznaczone dla niemowląt i kilkulatków zazwyczaj są wykonane z pianki wysokoelastycznej lub lateksu. Pierwsze tworzywo równomiernie rozkłada ciężar ciała, dzięki czemu jest ono doskonale podparte. Właściwości pianki zapobiegają rozwojowi pleśni. Dodatkowo wyróżnia się ona wysoką trwałością na użytkowanie.

Lateks będzie odpowiedni dla niemowląt, dzieci w wieku szkolnym, a także młodzieży. Materiał jest hipoalergiczny, zapewnia stabilne podparcie całego ciała, a dzięki porowatej strukturze doskonale przepuszcza powietrze. Lateks jest niezwykle trwałym i odpornym na użytkowanie materiałem.

Wysokość materaca – jaka będzie najlepsza dla dziecka?

Materac dla niemowlaka i nieco starszego dziecka nie powinien być zbyt wysoki. Optymalna grubość materaca mieści się w przedziale 10-14 centymetrów. Z uwagi na niewielką wagę malucha, nie potrzebuje on tak grubego materaca, jak osoba dorosła. Potrzeba zmiany wysokości materaca może zajść dopiero po ukończeniu trzynastego roku życia.

Dobór właściwego materaca dla dziecka ma wpływ nie tylko na jego komfort snu, ale także na prawidłowy rozwój już od najmłodszych lat. Warto upewnić się, że materac, który wybraliśmy, posiada certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo, abyśmy mieli pewność, że produkt spełnia wszelkie potrzeby naszej pociechy!

Materiał partnera

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *