Nie wyrzucaj ich do kosza! Fusy z kawy wykorzystaj do pielęgnacji roślin

Nie wyrzucaj ich do kosza! Fusy z kawy wykorzystaj do pielęgnacji roślin

Jest częścią naszej codziennej rutyny. Na trwałe wpisała się w naszą codzienność, a nawet kulturę. Mowa o kawie czyli naszym eliksiru na dobry dzień. Tymczasem jej cudowne właściwości to nie tylko napój, ale także fusy, które po nim zostają. Nie wrzucaj ich! Sprawdź jak możesz wykorzystać fusy z kawy jako nawóz do roślin doniczkowych i ogrodowych.

Fusy z kawy i ich cudowne właściwości odżywcze

Fusy z kawy to cenne źródło fosforu, azotu, potasu czy magnezu, w który możemy wzbogacić nasze kwiaty. Dlatego po wypiciu kawy warto odkładać je do słoika i wykorzystać jako nawóz. Możesz też wykorzystać je do przygotowania świetnego domowego peelingu do ciała!

Fusy z kawy są doskonałym źródłem azotu, który jest ważnym składnikiem odżywczym dla roślin. Azot jest wykorzystywany przez rośliny do wytwarzania chlorofilu, który nadaje liściom ich zielony kolor. Jest on również wykorzystywany w syntezie aminokwasów, które są budulcem białek. Fusy z kawy można dodać bezpośrednio do ziemi lub wykorzystać jako kompost. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość azotu może być szkodliwa dla roślin, dlatego należy stosować fusy z kawy z umiarem.

Jak przygotować ekologiczny nawóz z fusów po kawie?

Z fusów po kawie możesz przygotować bardzo odżywczy nawóz do podlewania kwiatów doniczkowych, a także roślin w ogrodzie. Takie zasilenie świetnie się sprawdzi zarówno krzewom ozdobnym jak i drzewkom owocowym a nawet warzywom.

Jak przygotować taki nawóz? Wystarczy zalać 1-2 łyżeczki fusów 1 szklanką wody, a gdy te napęcznieją (kilkanaście minut), nawóz należy wymieszać, a następnie od razu podlać nim rośliny. Nawożenie fusami powinno się odbywać nie częściej niż raz na 1-2 tygodnie. Możemy wykorzystać także niedopitą kawę w proporcji 1:5 podlać nią raz na 2 tygodnie kwiaty w domu.

Ściółka z fusów po kawie

Fusy po kawie to nie tylko sposób na zasilenie kwiatów w postaci nawozu, ale także świetnej jakości podłoże do roślin, a nawet dla zwierząt domowych. Fusy mają także właściwości spulchniające ziemię, a także sprawiają, że ziemia wolniej wysycha. Doskonale wpływają na rośliny kwasolubne, gdyż neutralizują wapń zawarty w wodzie z kranu. Wystarczy wysuszyć fusy i rozsypać je wokół roślin. Pamiętajmy, że fusy są lekkie i szybko wchłaniają się w powierzchnię lub rozwiewa je wiatr, dlatego warto tę czynność powtarzać i uzupełniać je co jakiś czas. Fusy z kawy stanowią doskonałą ściółkę, ponieważ zatrzymują wilgoć i w miarę rozkładu uwalniają do gleby azot.

Fusy z kawy jako sposób na mrówki, ślimaki i inne szkodniki w ogrodzie

Ślimaki i mrówki nie lubią zapachu (ani smaku) kofeiny dlatego fusy z kawy są doskonałym środkiem odstraszającym szkodniki roślin. Wystarczy posypać zużyte fusy wokół miejsc, w których pojawiają się mrówki i ślimaki lub w pobliżu roślin, które chcesz chronić. Za pomocą kawy można również odstraszać większe zwierzęta takie jak jelenie, umieszczając fusy z kawy w workach wzdłuż linii ogrodzenia lub wokół ogrodów. Zapach kawy będzie trzymać je z dala bez szkody dla zwierząt.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *