Małe czarne muszki w kwiatach? To ziemiórki! Sprawdź jak się ich pozbyć

Ziemiórki - jak się ich pozbyć?

Małe czarne muszki wylatujące z ziemi w doniczkach Twoich kwiatów? To prawdopodobnie ziemiórki! Są to małe, czarne owady, które często pojawiają się w ogrodach i na tarasach, gdzie zamieszkują ziemię lub ściółkę. Ziemiórki są szkodnikami, ponieważ mogą uszkadzać korzenie roślin i prowadzić do ich obumierania. Jak się ich pozbyć? Zdradzamy kilka sposobów.

Skąd się biorą ziemiórki?

Ziemiórki to niewielkie latające owady bytujące w wilgotnych i dobrze nawożonych podłożach, dlatego często możemy je spotkać w roślinach doniczkowych w naszym domu. Na co dzień nie stanowią większego zagrożenia dla naszych roślin, ponieważ wszystko co potrzebują, znajdują w wilgotnej ziemi pełnej składników mineralnych. Sytuacja zmienia się kiedy ziemia jest przesuszona, wówczas zaczynają atakować i podgryzać korzenie roślin uszkadzając je i doprowadzając do obumierania.

Jak długo żyją ziemiórki?

Dorosłe ziemiórki żyją około 1 tygodnia i potrafią złożyć nawet do 300 jaj w bogatej w minerały, wilgotnej ziemi. W ciągu 4-6 dni z jaj uwalniają się maleńkie larwy, które zaczynają żywić się minerałami z ziemi a także korzeniami roślin. Żer larw trwa około 2 tygodni, a po kilku dniach w stadium poczwarki ziemiórki wylatują z ziemi jako owady dorosłe gotowe do rozmnażania.

Jak pozbyć się ziemiórek?

Pierwszym krokiem jest usunięcie ziemiórek ręcznie. Możesz to zrobić, używając pęsety lub małej szczoteczki. Staraj się usunąć jak najwięcej owadów, szczególnie tych, które znajdują się w pobliżu korzeni roślin. Możesz również użyć odkurzacza, aby pozbyć się ziemiórek z otoczenia roślin.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie środków owadobójczych. Są one dostępne w sklepach ogrodniczych a także wielu marketach i są skuteczne w zwalczaniu ziemiórek. Przed użyciem środka owadobójczego upewnij się, że jest on odpowiedni do stosowania w ogrodzie lub na tarasie i bezpieczny dla zwierząt domowych. Należy również przestrzegać instrukcji dotyczących dawkowania i stosować środki ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin.

Bardzo dobrym i bezpiecznym sposobem jest zastosowanie specjalnych lepów ogrodniczych, które wsadzamy w ziemię. Muszki są przyciągane przez zapach wydzielany przez lep oraz jego jaskrawy kolor i w ten sposób znacząco ograniczamy ilość latających owadów, które składają w ziemi jajka.

Najskuteczniejsze sposoby na ziemiórki
Najskuteczniejsze sposoby na ziemiórki
Lepy na ziemiórki
Lepy na ziemiórki

Możesz również spróbować naturalnych sposobów zwalczania ziemiórek, takich jak stosowanie płynnego mydła do mycia naczyń lub roztworu cebuli i czosnku. Te naturalne metody są mniej skuteczne niż środki chemiczne, ale są bezpieczniejsze dla roślin i środowiska.

Domowe sposoby na ziemiórki

Jeżeli zauważymy ziemiórki kręcące się wokół naszych doniczek warto zacząć walkę z nimi od przesadzenia kwiatu do nowej ziemi. Wybierajmy „przewiewne” podłoże, aby nie stwarzać zbyt wilgotnych warunków, w których mogłyby się znowu chcieć osadzić ziemiórki.

Możemy też zastosować napar z czosnku do podlewania roślin. Rozgniecioną główkę czosnku należy zalać szklanką gorącej wody. Gdy napar ostygnie, rozcieńczamy go dodatkowym litrem wody i podlewamy rośliny.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *