Skrzydłokwiat Wallisa – wymagania, pielęgnacja, choroby

Skrzydłokwiat Wallisa - wymagania, pielęgnacja, choroby

Skrzydłokwiat to popularna, ozdobna roślina doniczkowa. Jednak niewiele osób wie, że występuje ona w ponad 50 różnych gatunkach, a Skrzydłokwiat Wallisa jest najbardziej rozpoznawalną wersją. Mimo niewielkich wymagań należy przestrzegać pewnych zasad, aby roślina zachwycała swoim wyglądem.

Skrzydłokwiat – historia, pochodzenie, ogólne informacje

Odmiana Wallisa wywodzi się Ameryki Południowej, a właściwie rejonu Kolumbii i Wenezueli. Nazwany na cześć niemieckiego botanika, jego nazwiskiem skrzydłokwiat to wiecznie zielona roślina, która zyskała popularność na całym świecie. Skrzydłokwiat nie tylko zachwyca wyglądem swoich liści i kwiatów, które w sprzyjających warunkach potrafią utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy, ale także pozytywnie wpływa na poprawę klimatu w mieszkaniu. Uznaje się, że kwiat ten posiada właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. 

Pielęgnacja skrzydłokwiata – podlewanie i rozmnażanie

Skrzydłokwiat to roślina dość łatwa w uprawie. W zależności od pory roku, a także stopnia nasłonecznienia należy jednak dopasowywać częstotliwość nawadniania. Aby cieszyć się stale okazałą rośliną, warto przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji. Skrzydłokwiaty lubią wodę, dlatego też latem należy podlewać je co 3-4 dni, w zależności od stopnia wilgotności podłoża. Zimą, w okresie spoczynku, nawadnianie ogranicza się do 2-3 razy w miesiącu. 

Skrzydłokwiat Wallisa to roślina prosta w uprawie, a także rozmnażaniu. W przypadku Skrzydłokwiatów pozyskanie nowej sadzonki jest niezwykle proste, a sukces niemalże w 100% gwarantowany. Rozmnażanie dokonuje się za pomocą podzielenia posiadanej rośliny na dogodną ilość sadzonek poprzez rozcięcie skrzydłokwiatu wraz z układem korzeniowym. Aby tego dokonać, należy wyjąć roślinę z doniczki, oczyścić z nadmiaru ziemi i ostrym narzędziem przeciąć korzenie. Nowe sadzonki umieszczamy w doniczkach z ziemią i dbamy o ich odpowiednie nawilżenie.

Najczęstsze choroby skrzydłokwiata

Skrzydłokwiat Wallisa wygląda okazale, dopóki nie zostanie zaatakowany przez choroby bądź narażony na niewłaściwą pielęgnację. W przypadku nadmiernego nasłonecznienia czy niewystarczającego nawodnienia możemy mieć do czynienia z brązowieniem zarówno liści, jak i kwiatów. Zbyt częste podlewanie rośliny również może powodować zmiany, jednak zazwyczaj te objawiają się żółknięciem poszczególnych liści. Kolejną zmianą, którą dostrzec możemy na powierzchni zielonych liści, są plamy. Przyczyną ich powstania są zazwyczaj grzyby, a aby skutecznie je zwalczyć, należy dobrać odpowiedni preparat. Bardzo często Skrzydłokwiat pada także ofiarą szkodników, takich jak mszyce czy przędziorek, a do ich eliminacji należy użyć specjalistycznych środków owadobójczych.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat Wallisa wybierany jest przez wielu ze względu na piękne, białe kwiaty. Niestety, zdarza się, że roślina, która dotąd cieszyła oko wyglądem, przestała kwitnąć. Powodów, dla których skrzydłokwiat nie kwitnie, może być wiele. Najczęściej jednak wynika to z faktu usytuowania rośliny w zbyt ciemnym miejscu. Jeśli jednak warunki stworzone roślinie są odpowiednie, za brak kwiatów odpowiadać może niedobór fosforu bądź potasu. W tym celu warto zdecydować się na nawiezienie rośliny jednym z dostępnych preparatów przeznaczonych do roślin kwitnących. 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

author

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *