DIY: Szafa w stylu skandynawskim. Malowanie mebli z płyty w okleinie krok po kroku

DIY - Szafa w stylu skandynawskim krok po kroku

Stara niezbyt estetyczna szafa z płyty pokrytej okleiną drewnopodobną oprócz wielu wad ma poważną zaletę: jest duża i pojemna. Na dodatek szafa jest całkiem sprawna mechanicznie, dlatego szkoda było wyrzucić mebel, który mógłby nam jeszcze posłużyć. W końcu starą szafę można poddać renowacji i nieco ją odświeżyć, tak, żeby nabrała fasonu i pasowała do wnętrza, w którym się znajduje.

I tak szafa przeszła metamorfozę, która co prawda zajęła cały dzień – od samego rana do 23:00, ale dała niemałą satysfakcję i podziw wszystkich, którzy widzieli ją na żywo (tak, na żywo prezentuje się znacznie ładniej niż na zdjęciach). Drewnopodobną okleinę zamieniłam na biały kolor, a plastikowe beżowe uchwyty wymieniłam na uchwyty drewniane, które na końcu tylko polakierowałam.

Renowacja mebli w okleinie – materiały, których potrzebujesz

Malowanie mebli z okleiny - potrzebne materiały
Malowanie mebli z okleiny

Zaczynamy od zakupów, bo bez odpowiedniej inwestycji projekt nie ma szansy powodzenia. Do wykonania tego rodzaju renowacji wykorzystałam:

  • Farbę akrylową do drewna (Korzystałam z farby Beckers Designer Universal do metalu i drewna. Kupicie ją tutaj >>)
  • Papier ścierny – wybrałam gąbki ścierne o gradacji 40, 80, 120 oraz 2 arkusze papieru ściernego do zmatowienia zakamarków (dostępne tutaj>>)
  • Nieduży wałek i kuwetę malarską
  • Benzynę ekstrakcyjną (dostępna tutaj>>)
  • Taśmę malarską
  • Folię malarską
  • Uchwyty drewniane (użyłam tych >>)
  • Odrobina bezbarwnego lakieru do parkietu

W sumie na materiały do tego projektu wydałam ok. 120 zł z czego największy koszt stanowiły farba i uchwyty. Folię, taśmę i lakier do parkietu miałam z poprzedniego remontu. Przyznacie, że koszt nie jest aż taki duży jak na gabaryty mebla. W tej cenie nowej i tak pojemnej szafy nie miałabym szansy kupić.

Malowanie mebli z okleiny krok po kroku

Zaczynamy od przygotowania mebla i zabezpieczenia podłogi, ewentualnie ściany. Nie miałam możliwości wyprowadzenia szafy na zewnątrz – jest bardzo duża i bardzo ciężka. Zdecydowałam więc, że jej renowacji dokonam w pomieszczeniu, w którym się znajduje i między innymi dlatego zdecydowałam się na farbę akrylową, a nie olejną (farba akrylowa ma znacznie delikatniejszy zapach, który też znacznie szybciej się ulatnia). Podłogę zabezpieczamy folią malarską, na którą będzie opadał pył ze szlifowania i wykręcamy wszystko co się da – rączki, uchwyty, jeśli macie możliwość zdjęcia drzwiczek to też to jest ten moment.

Renowacja szafy z płyty w okleinie
Renowacja szafy z płyty w okleinie

Następnie cały mebel zmatawiamy papierem ściernym zaczynając od gradacji 120 i przechodząc na niższe aż do 40. Szczeliny i zakamarki możemy zmatowić arkuszami ściernymi, ale duże płaskie powierzchnie wygodnie ściera się gąbkami ściernymi.

Kolejnym krokiem jest pozbycie się zapylonej folii i dokładne odkurzenie mebla i jego okolicy (żeby pył nie lepił się do pomalowanych powierzchni) i zabezpieczenie jego okolicy tekturą. Następnie szmatkę nasączyłam benzyną ekstrakcyjną i dokładnie wymyłam całą powierzchnię szafy. Benzyna usunie resztki pyłu zabrudzeń i odtłuści powierzchnię. Dzięki temu farba będzie się lepiej trzymać.

Przechodzimy do malowania. Tu radzę uzbroić się w cierpliwość. Chcąc uzyskać jednolitą, białą powierzchnię nakładałam wałkiem ok. 6 cienkich warstw farby. Po każdej nałożonej warstwie czekałam ok. 15 minut (ta farba naprawdę bardzo szybko wysycha). Jeżeli dobrze przygotujecie i pomalujecie powierzchnię to nie będziecie musieli potem jej zabezpieczać dodatkowo żadnym lakierem.

Na koniec przykręcamy wszystkie wymontowane wcześniej elementy i nowe drewniane uchwyty i pokrywamy je warstwą lakieru. Szafa nabrała skandynawskiego, nowoczesnego klimatu i rozświetliła nieco pokój na poddaszu, w którym stoi. Wystarczyło poświęcić jeden dzień, żeby szafa nabrała zupełnie innego charakteru i stała się całkiem starym-nowym meblem, który będzie mógł posłużyć jeszcze przez lata.

Szafa przed malowaniem
Szafa przed malowaniem
Szafa po malowaniu
Szafa po malowaniu

Przyznam wam, że po raz pierwszy malowałam meble i sprawiło mi to dużo radości, a efekt końcowy przyniósł naprawdę dużą satysfakcję, która wynagrodziła mi te wszystkie godziny poświęcone sprawie. Myślę, że stanie się to moim nowym hobby – całkiem sporo jeszcze mam mebelków, które warto byłoby nieco odmienić 🙂

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *