Dlaczego lubimy postanowienia i dlaczego nam nie wychodzą?

Postanowienia noworoczne

Nowy Rok to zawsze okazja do stawiania sobie nowych celów i postanowień noworocznych. Coś kończymy, coś nowego zaczynamy. Odcinamy grubą kreską to co było wraz z nadejściem magicznego dnia – 1 stycznia. Ale czy da się odciąć coś z dnia na dzień? Dlaczego już po 2 tygodniach nasze postanowienia często biorą w łeb i jak temu zapobiec?

Jakie postanowienia noworoczne najczęściej deklarujemy?

Po świątecznym obżarstwie – tłuściutkich karpikach i puszystych sernikach najczęstszym postanowieniem noworocznym jakie sobie stawiamy jest to dotyczące odchudzania i poprawy kondycji fizycznej. Nie ma w tym nic złego, ponieważ poświąteczny detox, zbilansowana zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to coś co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Sęk w tym, że po wielkim zrywie i kilkunastu dniach trwania w naszych postanowieniach następuje rezygnacja i powrót do starych nawyków.

Innymi postanowieniami noworocznymi, które najczęściej deklarujemy są:

 • chęć nauki języka obcego;
 • zmiana pracy;
 • rzucenie palenia;
 • oszczędzanie pieniędzy;
 • spędzanie więcej czasu z rodziną;
 • zadbanie o swój wygląd i stan psychofizyczny (medytacje, joga);
 • rozwój osobisty.

To tylko niektóre postanowienia, które deklarujemy. Zwykle tych celów stawiamy sobie bardzo dużo i nie jesteśmy w stanie ich wszystkich zrealizować, co często powoduje frustrację z powodu braku realizacji jakiegoś punktu zamiast radość z tego, że któryś punkt udało nam się „odhaczyć”.

Dlaczego postanowienia noworoczne nam nie wychodzą? Jak temu zaradzić?

Kojarzysz sytuację, w której wchodzisz na siłownię lub na basen z początkiem stycznia a tam tłum ludzi pragnących odmienić swoje życie dewizą: „Nowy Rok, Nowy Ja”? Pewnie zauważyłeś, że ten zryw nie trwa długo i zwykle po ok. 2 tygodniach wszystko wraca „do normalności”. Co jest przyczyną tego, że nie potrafimy wytrwać w postanowieniach?

Psychologowie ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wskazują, że „proces motywacyjny składa się z czterech etapów: rozpoczęcia, ukierunkowania, podtrzymania i zakończenia działania.” Aby zrealizować swoje postanowienie należy skutecznie przejść przez wszystkie fazy oraz szczególnie skupić się w stadium podtrzymania. To tutaj zazwyczaj odpadamy, ponieważ znajdujemy się poza naszą strefą komfortu, a nasz mózg za wszelką cenę chce do niej wrócić i pod byle pretekstem odpuszczamy zajęcia fitness i wracamy na kanapę przed Netflixa.

Wykształcenie nowych nawyków to niełatwa sprawa. Stare są bardzo silne, a nowe stają się bardzo kruche i podatne na wszelkie bodźce. Wszystko będzie dla nas atrakcyjną wymówką, żeby zrezygnować z realizacji naszego celu i bądź świadoma trudnej walki, jaką musisz ze sobą stoczyć. Dlatego ważne jest, żeby nie tworzyć niekończącej się listy postanowień noworocznych, bo może nie starczyć Ci siły do walki na tak wielu frontach. Kształtowanie nowego nawyku trwa zwykle ok. 3 miesięcy co oznacza, że żeby móc mądrze podejść do stawiania sobie celów, tych większych zmian nie powinno być więcej niż 3-4 na rok. Porażki w realizacji postanowień bardzo źle wpływają na naszą samoocenę. Zaczynamy się postrzegać jako osoby słabe, które „nic nie potrafią”. Stajemy się dla siebie bardzo okrutni i boimy się podejmować kolejne wyzwania. Z góry nastawiamy się na porażkę, „bo przecież nigdy nam nic nie wychodzi”. Prawda jest taka, że stawiając sobie choćby tylko jeden cel i koncentrując na nim całą naszą uwagę, w sytuacji powodzenia nasza pewność i poczucie własnej wartości znacząco rośnie i jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania. Dlatego zamiast stawiać sobie masę celów, lepiej obierz jeden kierunek i na nim się skupiaj aż osiągniesz sukces i będziesz gotowa na podejmowanie kolejnych wyzwań.

Motywacja do działania – jak ją w sobie znaleźć?

Kluczem do podejmowania wszelkich naszych aktywności jest zawsze odpowiednia motywacja. Każdy z nas kieruje się innymi pobudkami w swoich działaniach. Jedni uprawiają sport, bo chcą schudnąć, inni szukają w nim możliwości rozładowania stresu i uwolnienia endorfin, a jeszcze inni chcą odnosić sukcesy na zawodach sportowych. Każdy z nas jest inny, jedni wykazują się silnym charakterem i łatwo podejmują nowe wyzwania, inni potrzebują innego zestawu bodźców do tego, żeby skutecznie realizować postawione sobie cele.

Badania dr Romany Kadzikowskiej-Wrzosek z SWPS wykazały, że „osoby o słabej woli efektywnie działają w warunkach zewnętrznej presji, z kolei osoby o silnej woli osiągają lepsze rezultaty w sytuacji zapewniającej poczucie wolności (autonomii).” Innymi słowy – jedni muszą mieć kogoś przy sobie, kto będzie ich motywował, pilnował, wspierał np. trenera lub partnera a inni osiągną lepsze efekty sami przekraczając własne granice i wyznaczając sobie nowe.

Ciekawym sposobem na wzmocnienie swojej motywacji wg badaczy z SWPS jest opowiedzenie swojej historii. Media społecznościowe uwielbiają human stories. Osoby, które walczą z nadwagą dzielą się swoimi historiami, metamorfozami, a pozostali im kibicują. To mocno napędza i powoduje wzmocnienie motywacji, bo jeśli nie możemy wytrwać w postanowieniu dla siebie to być może pomogą nam inni. Z badań przeprowadzonych przez psychologów SWPS wynika, że „osoby, które opisywały swoje doświadczenia w sposób proaktywny, chudły  bardziej, niż osoby myślące w sposób defensywny.” Osoby proaktywne w swoich historiach używały charakterystycznych zwrotów: „chcę”, „osiągnę”, „zyskam”, „mogę”, „potrzebuję” podczas gdy druga grupa używała sformułowań: „zostałam zmuszona” albo „nie miałam wyjścia”.

Jak widzimy, możemy obrać zupełnie różne drogi do osiągnięcia sukcesu. To na jaką się zdecydujemy powinna wynikać z naszego charakteru, naszej motywacji i sile woli. Pamiętaj, że trud, który podejmiesz i sukces, który osiągniesz będzie ważnym fundamentem do kolejnych zmian, które wprowadzisz w swoje życie dzięki lepszej samoocenie, większej pewności siebie i wiedzy jaką wyciągniesz o samej sobie. Stawanie się lepszą sobą to długotrwały proces i trud, który warto podejmować. Często zrzucenie kilku kilogramów niesie ze sobą kolejne zmiany, które odmieniają ludzkie życia na lepsze. Tego wszystkim życzę w tym nowym 2023 roku.

Źródła:

 1. Dr Hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek, Co nas motywuje, a co ogranicza, https://web.swps.pl/centrum-prasowe/archiwum-centrum-prasowego/278-badanie/11891-co-nas-motywuje-a-co-ogranicza
 2. Dr Ewa Jarczewska-Gercz, Postanowienia noworoczne czyli jak osiągnąć sukces, https://www.swps.pl/cp2022/informacje-prasowe/16769-postanowienia-noworoczne-czyli-jak-osiagnac-sukces
 3. Prof. Dr Hab. Jerzy Trzebiński, Opowiedz mi o odchudzaniu, https://web.swps.pl/centrum-prasowe/archiwum-centrum-prasowego/278-badanie/11896-opowiedz-mi-o-odchudzaniu
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

editor
Redaktor naczelna AleKobieco.pl. Z wykształcenia socjolog, zawodowo manager z wieloletnim stażem, właścicielka agencji reklamowej <a href="https://seooffice.pl">SEO Office</a>. W serwisie podejmuje tematy społeczne i kulturalne, a także dotyczące finansów, biznesu, oraz rozwoju osobistego. Uprawia amatorsko kolarstwo szosowe i górskie, miłośniczka przyrody i zwierząt, od 14 lat wegetarianka. Szczęśliwa posiadaczka samoyeda o imieniu Bidon.

YOU MAY ALSO LIKE

2 Comments

 • ela_k , 23 stycznia 2023

  Świetny artykuł, dobrze napisany. W punkt!

 • Dominika , 6 marca 2023

  świetne podsumowanie, do tego dorzuciłabym jeszcze przebodźcowanie i problemy z koncentracją. Nie poitrafimy utrzymać uwagi i łatwo zmieniamy zainteresowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *