Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Jak poradzić sobie z rozstaniem

Bywa, że nawet najlepsze związki przechodzą kryzys. Stres w pracy, przemęczenie, poczucie niedowartościowania, niedocenienia, jesienna chandra, rutyna w związku, odmienność poglądów i wiele innych większych lub mniejszych problemów mogą powodować, że pomiędzy partnerami dochodzi do ochłodzenia stosunków. Jeśli ten stan utrzyma się zbyt długo, a ilość wzajemnych żali i nieporozumień zacznie rosnąć i przekroczy poziom graniczny i nie będziecie w stanie nad tym zapanować to wasz związek może zawisnąć na włosku.

Na początku próbujecie uratować waszą relację, wyjaśnić nieporozumienia i ustalacie plan naprawczy. Kiedy jednak dochodzicie do punktu, w którym nie widzicie perspektyw co do dalszej wspólnej przyszłości dochodzi do rozstania. To nie zawsze jest wynik tego, że jedna ze stron zawodzi czy dopuszcza się zdrady. Czasem niepielęgnowane uczucie zwyczajnie gaśnie, a para kochanków pomiędzy którymi kiedyś była namiętność staje się parą dobrych znajomych, którzy realizują własne życie obok siebie.

Zarówno po burzliwej kłótni jak i przyjacielskim rozejściu się w swoje strony – rozstanie z osobą, którą kiedyś darzyliśmy uczuciem jest trudne dla każdej ze stron. Ważne jest, żeby umieć poradzić sobie z tą sytuacją i nauczyć się żyć dalej.

Miej u boku bliskich i przyjaciół

Ważne jest, żeby ze smutkiem po rozstaniu nie zostawać samej/samemu, ale mieć u boku bliskich – rodzinę i przyjaciół, którzy pomogą nam oderwać się od smutnych myśli, pocieszą, podtrzymają na duchu, ale przede wszystkim, którym będziemy mogli się wygadać czy wypłakać jeśli trzeba. Uwolnienie emocji pozwoli oczyścić głowę i uporządkować myśli, dzięki czemu szybciej odnajdziesz wewnętrzny spokój. Jeśli Twoi bliscy i przyjaciele są daleko od Ciebie to porozmawiaj z nimi przez telefon czy komunikatory internetowe. Forma nie jest ważna, ważne, żebyś mógł/mogła się komuś zwyczajnie wygadać. To pomaga wrócić do równowagi.

Znajdź sobie zajęcie

Izolowanie się i rozpaczanie nie pomoże, a jedynie pogorszy Twoje samopoczucie. Dlatego ważne jest znalezienie zajęcia, które pomoże Ci zająć myśli. Wiele osób po rozstaniu odkrywa nowe pasje i zaczyna robić coś, co od dawna chodziło mu po głowie, ale dotychczas nie podejmował próby zajęcia się tematem. Chcesz nauczyć się tańczyć, gotować, a może zacząć uprawiać wspinaczkę ściankową? Zacznij realizować swoje marzenia. Będzie to nie tylko zajęcie, które Cię rozwinie i wzmocni, ale także rodzaj terapii po rozstaniu, która pomoże Ci w przekierowaniu myśli i rozbudzeniem nowej pasji.

Wiele osób po rozstaniu zaczyna uprawiać sporty – bieganie, jazda na rowerze, pływanie. To świetny pomysł, bo sport pomaga rozładować w nas złe emocje, dostarcza endorfin, a dodatkowo możemy wniknąć w środowisko danego sportu i poznać nowych przyjaciół, a kto wie, może i drugą połówkę. Sport to świetna terapia i nawet jeśli nigdy nie byłaś atletką to robiąc to regularnie szybko się wciągniesz. Zacznij robić coś co naprawdę sprawia Ci przyjemność i o czym od dawna marzyłaś/marzyłeś.

Zmień otoczenie

Wszystko dookoła przypomina Ci ukochaną osobę? Zmień otoczenie, jeśli to możliwe przeprowadź lub wybierz w podróż. To nie musi być wielka egzotyczna wyprawa na drugi koniec świata, ale kilka dni w innym miejscu Ci pomogą. Nabierzesz dystansu, uspokoisz myśli, a przy okazji możesz zobaczyć ciekawe miejsca, które od dawna chciałaś/chciałeś odwiedzić. Przeprowadzka lub chociaż mały remont także czasem bywają dobrymi rozwiązaniami, kiedy wszystkie kąty przypominają nam o bliskiej osobie, za którą tęsknimy. Zmiana naszej przestrzeni może być takim symbolicznym początkiem nowej drogi, którą samotnie obieramy i urządzamy tak mieszkanie jak i nasze życie na nowo.

Zadbaj o siebie

Zajadanie smutków nic Ci nie da poza większą wagą, problemami ze zdrowiem i brakiem samoakceptacji. Zadbaj o siebie w tym trudnym czasie, rozpieszczaj się. Nie chodzi o wpadanie w zakupoholizm, ale ważne, żebyś czuła się dobrze ze sobą, nie straciła pewności siebie i czuła się atrakcyjnie. Kup sobie coś ładnego, spędź weekend w SPA, zmień fryzurę, albo zacznij ćwiczyć na siłowni. Zawsze robiłaś/robiłeś wszystko dla innych – tym razem zrób coś dla siebie i oderwij się od smutnych myśli.

Rozstanie to trudny czas, który trzeba jakoś przetrwać. Ból z czasem przemija, emocje opadają, a w Twoim życiu zapanuje harmonia. Dotychczas dzieliłaś je z kimś – teraz musisz nauczyć się żyć sam/a, spędzać wolny czas realizując swoje pasje i zacząć się spełniać. Pamiętaj, że nawet po najgorszych burzach wychodzi słońce – bądź na nie gotowa, bo jak śpiewa Natalia Kukulska w swojej piosence „Decymy”:

Czym może zachwycać blask
gdy nie znasz ciemności barw?
Jak szczęście rozpoznać ma
kto nie zna chwil rozpaczy?
Potrzebny jest każdy lęk.
Potrzebny bez celu gniew,
jak noc, która po to jest
by słońce mogło wschodzić.

Kiedy jednak rozpacz po rozstaniu utrzymuje się zbyt długo, a Ty nie umiesz sobie z nią poradzić i próbowałaś/próbowałeś wszystkich możliwych sposobów, skorzystaj z fachowej pomocy psychologa.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *