Jak rozstać się z klasą?

Jak rozstać się z klasą?

Nawet najbardziej zgodne związki czasem przeżywają kryzys. Długo utrzymujący się kryzys w związku, kumulująca się lista żali i pretensji czy brak zaufania mogą w końcu doprowadzić do rozstania partnerów.

Bywa również i tak, że uczucie pomiędzy partnerami wygasa. Każdy z partnerów w czasie trwania związku zmienia się pod wpływem różnych bodźców i środowisk, a drugi partner nie nadąża za tymi zmianami. Z czasem w związku z tym może pojawić się wrażenie, że przed wami stoi kompletnie inna osoba, mówiąca innym językiem, której nie rozumiecie i ona was również przestaje rozumieć. Wasze światy zaczynają się oddzielać. Zaczynacie się od siebie odsuwać, realizując każde swoje plany i uciekając w swoje sprawy. W końcu pojawia się w was myśl o rozstaniu.

Rozstanie jest tym trudniejsze i bardziej bolesne im dłużej trwa wasz związek, ale dwoje dorosłych przy odpowiednich staraniach i zachowaniu pewnych zasad, jest w stanie rozstać się w przyjaźni i móc na siebie liczyć nawet po zakończeniu związku. Wszystko jednak zależy od partnerów i tego jak ciężkie grzechy mają na swoim sumieniu, od tego czy w związku są również dzieci i poziomu żalu, który nagromadził się przez dłuższy czas.

Szczera rozmowa to podstawa

Jeśli chcesz zakończyć związek z klasą i rozstać się w przyjaźni, nie uciekaj od szczerej rozmowy z partnerem. Bez żalu, bez pretensji. Przedstaw na chłodno swoje argumenty, jak to wygląda z Twojej perspektywy i zapytaj o to jak on to widzi. Taka szczera rozmowa może wam pomóc dostrzec problemy, których wcześniej nie zauważaliście, a każde z was od dłuższego czasu nosiło w sobie ten ciężar. Ważne, żeby nie unikać kontaktu i rozmowy z partnerem, nie uciekać i nie milczeć. Przemilczane problemy nie miną tylko będą narastały, a im dłużej będziecie odwlekać decyzję o rozstaniu tym będzie trudniej utrzymać przyjacielskie relacje.

Nie oszukuj

Nikt nie lubi czuć się oszukany i wykorzystany. Dlatego nie musisz wylewać swoich żali, wręcz nie powinnaś/nie powinieneś tego robić, ale nie oszukuj (ex)partnera, np. obiecując coś czego wiesz, że nie jesteś w stanie zrealizować.

Ustalcie co dalej

Następnym elementem tej lub kolejnej rozmowy, kiedy emocje z was nieco zejdą, będzie ustalenie co dalej. Bo przecież macie wspólne mieszkanie, samochód, dzieci, zależności. Ta rozmowa będzie najtrudniejsza i wywoła największe emocje. Musisz się do niej dobrze przygotować, wyjść z uczciwą dla obu stron propozycją, wysłuchać drugiej strony. Bądź delikatny/delikatna, staraj się nie urazić partnera. Nie stawiaj się w roli ofiary, nie wykorzystuj również uczuć i słabości drugiej strony, a już na pewno nie wykorzystuj dzieci w negocjacjach. Im uczciwiej się rozliczycie z przeszłością tym większy wzbudzicie do siebie szacunek i zwiększycie szansę na zachowanie przyjacielskich stosunków po rozstaniu.

Zapewnijcie chęć utrzymania kontaktu i wzajemnego wsparcia

Świadomość, że wasz związek się kończy, ale relacja pozostanie jest ważna. Początki tuż po rozstaniu będą dla was bardzo trudne. Każde z was będzie musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zbudować swój świat na nowo. Wiele lat przyzwyczajeń i wspomnień i nie jest łatwo wyprzeć ze świadomości. Nie odcinajcie się od możliwości kontaktu, choćby telefonicznego. Zapewnijcie o waszej chęci pomocy w każdej sytuacji, jednocześnie wyznaczając granice, których nie będziecie przekraczać jeżeli nie chcecie wpakować się w kłopoty.

Czy przyjaźń po rozstaniu jest możliwa? Owszem, ale to wymaga ogromnej dojrzałości obu partnerów, delikatności i taktu w rozmowie i wyznaczeniu jasnych granic, tak, aby stara relacja nie wpływała toksycznie na wasze nowe związki, które być może z czasem zbudujecie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *