Rzym na długi weekend – co zobaczyć? Sprawdź, jakie atrakcje oferuje wieczne miasto

Rzym na weekend - CityBreak w Rzymie

Planujesz przedłużony weekend, a może chcesz wykorzystać kilka dni wolnego i zwiedzić Rzym? Długi weekend to świetna okazja na realizację citybreak’u w stolicy Włoch. Sprawdź jakie miejsca w Rzymie możesz zwiedzić w ciągu zaledwie kilku dni!

Rzym to doskonały kierunek na citybreak, czyli krótki weekendowy wypad nastawiony na zwiedzanie. Lot do wiecznego miasta trwa około 2 godzin, co pozwala zaoszczędzić czas na podróży i przeznaczyć go na obejrzenie miasta pełnego niezwykłych historii, zabytków, urokliwych miejsc. Bilety lotnicze do Rzymu dostaniemy w promocyjnej cenie już od 150 zł, a atrakcji w Rzymie nie zabraknie i ich poznanie skutecznie wypełni każdą chwilę.

Rzym można zwiedzać z pomocą komunikacji miejskiej  jak np. metro czy autobusy, ale jeśli zatrzymaliście się w okolicach centrum miasta to rekomendujemy zwiedzanie pieszo, dzięki czemu dotrzecie do pięknych miejsc, urokliwych zakątków i malowniczych rzymskich uliczek.

Rzym jest jednym z najstarszych miast europejskich. Został założony ponad 2700 lat temu z początku jako stolica republiki i cesarstwa, a następnie Kościoła katolickiego. Rzym wywarł ogromny wpływ na dzieje świata. Wiele systemów politycznych i prawnych wywodzi się z Rzymu. Rzym obfituje w doskonale zachowane starożytne zabytki. Podziwiając je możemy przenieść się do czasów starożytnych Rzymian i wyobrazić sobie jak żyli ówcześni mieszkańcy wiecznego miasta.

Istnieje legenda dotycząca powstania miasta, że Rzym został założony w 753 roku p.n.e. przez Romulusa. Wówczas mieszkali w nim prawie sami mężczyźni, którzy zaprosili sąsiadujących Sabinów wraz żonami na uroczystości ku czci Nerona.

Atrakcje w Rzymie, które warto zobaczyć:

Watykan

Zarezerwujcie jeden dzień na Watykan. To miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Rzymie. Udając się na zwiedzanie Watykanu, warto uzbroić się w cierpliwość. Na Placu Świętego Piotra zazwyczaj ustawia się dość długa kolejka, jednak warto odstać swoje i zobaczyć to niezwykłe miejsce. Wchodząc do Watykanu, jak w każdym miejscu religijnym należy pamiętać o odpowiednim stroju zakrywającym kolana, dekolt czy ramiona.

Watykan jest siedzibą głowy Kościoła katolickiego. Od 1929 roku stanowi niezależne państwo rządzone przez papieży. W Watykanie zamieszkuje ok. 1000 osób. Państwo posiada własne urzędy, banki, pocztę, rozgłośnię radiową nadającą na cały świat, gazetę, sklepy czy wydawnictwo.

Watykan czyli rezydencję papieską, wzniesiono w miejscu, w którym został stracony i pochowany św. Piotr. Jest nie tylko celem pielgrzymek religijnych, ale także miejscem, w którym podejmowane były bardzo ważne decyzje wpływające na losy Europy.

Rzym - widok na Plac Św. Piotra z kopuły Bazyliki
Rzym – widok na Plac Św. Piotra z kopuły Bazyliki

W pałacach papieskich warto zwiedzić Muzea Watykańskie, w których można podziwiać między innymi Kaplicę Sykstyńską z freskami Michała Anioła czy wspaniałą kolekcję antycznych rzeźb. Kolejnym miejscem, które absolutnie trzeba zobaczyć jest Kaplica św. Piotra znajdująca się w Grotach Watykańskich. Znajdziecie w niej przepiękne bogate marmurowe dekoracje, które robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Udajcie się też na kopułę Bazyliki św. Piotra. Wejście na nią jest dodatkowo płatne ok. 5 euro, a żeby na nią wejść trzeba pokonać ogromną liczbę schodów, jednak dla tych widoków obejmujących całe miasto i Plac Św. Piotra warto podjąć ten trud.

Koloseum, Palatyn, Forum Romanum

Koloseum czyli największy amfiteatr znajdujący się w Rzymie, który jednocześnie stanowi symbol czasów starożytnych. Prace nad jego wzniesieniem rozpoczęto w 72 roku na rozkaz cesarza Wespazjana. Na arenie Koloseum odbywały się walki gladiatorów i walki z dzikimi zwierzętami, które stanowiły bezpłatną rozrywkę dla mieszkańców Rzymu, których trybuny mogły pomieścić aż 73 000 widzów.

Rzym na weekend - CityBreak w Rzymie
Rzym – Koloseum

Architektura Koloseum robi ogromne wrażenie. Pod areną znajdowały się klatki ze zwierzętami, które za pomocą specjalnego kołowrotu były wciągane na górę, gdy nadchodził ich czas walki. Na zewnątrz były trybuny, które zajmowane były zgodnie z przynależnością klasową. Wejście do Koloseum jest płatne. W kasie Koloseum można kupić bilety łączone Koloseum+Palatyn+Forum Romanum, co jest korzystniejsze dla zwiedzających i pozwala zaoszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na stanie w 2 kolejkach. Koszt takiego normalnego biletu łączonego to 12 euro.

Obok Koloseum znajduje się Palatyn, dlatego warto połączyć te miejsca w jedno zwiedzanie. Palatyn to miejsce, z którym wiążą się legendy o Romulusie i Remusie, którzy według niej mieliby być wykarmieni przez wilczycę właśnie w jaskini na Palatynie. Na wzgórzu mieszkało kilku najsławniejszych obywateli Rzymu, w tym między innymi Cyceron. Tu także urodził się również cesarz August. Na Palatynie do dzisiaj znajdują się 2 doskonale zachowane budowle – domy Augusta i jego żony Liwii.

Rzym - Forum Romanum
Rzym – Forum Romanum

U podnóża Palatynu znajduje się Forum Romanum, czyli starożytne centrum życia politycznego, gospodarczego i sądowniczego. Warto zwiedzić to miejsce odbywając spacer po historii czasów starożytnych.

Fontanna di Trevi, Hiszpańskie Schody i Panteon

Będąc w centrum Rzymu, warto zobaczyć najsłynniejszą i najbardziej okazałą fontannę w mieście, czyli Fontannę di Trevi, a także słynne Hiszpańskie Schody czy Panteon.

Rzymskie fontanny to prawdziwe dzieła sztuki rzeźbiarskiej. Największą sławę zyskała Fontanna di Trevi, która została zaprojektowana przez Nicola Salviego, a jej budowa została ukończona w 1751 roku. Z Fontanną di Trevi wiąże się legenda, że wrzucenie do niej monety zapewnia w przyszłości powrót do Rzymu. Przypomina dekorację teatralną i była atrakcją wielu słynnych filmów między innymi „Rzymskich wakacji”. Należy pamiętać o ważnej rzeczy związanej z fontannami w Rzymie – zabronione są kąpiele w fontannach, chociaż w upalne dni stanowi to nie lada pokusę.

Rzym - Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie
Rzym – Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie

Zachęcamy także do odwiedzenia Piazza di Spagna, czyli Placu Hiszpańskiego. W jego pobliżu znajduje się wiele butików znanych marek, galerii sztuki i muzeów, a także słynne Hiszpańskie Schody, które są wspaniałym przykładem architektury rzymskiego baroku. Powstały w XVII wieku łącząc kościół z Placem Hiszpańskim. Dziś są jedną z wizytówek Rzymu.

Z kolei Panteon niegdyś był świątynią wszystkich rzymskich bogów. Dziś stanowi bardzo ciekawą atrakcję dla odwiedzających. Zbudowany na Polu Marsowym w 125 roku na miejsce wcześniejszej świątyni, która spłonęła w 80 roku. W 609 roku Panteon został przekształcony w kościół. Obecnie znajdują się w nim groby sławnych ludzi – od Rafaela po ostatnich królów Włoch. Wstęp do Panteonu jest bezpłatny, warto więc skorzystać z okazji i podziwiać jego wnętrze.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *