Paryż – miasto pełne atrakcji

Paryż

Jeżeli szukacie kierunku w sam raz na krótszą kilkudniową lub nawet weekendową wycieczkę to z pewnością warto rozważyć stolicę Francji czyli Paryż. Paryż obfituje w piękne miejsca i ma naprawdę dużo do zaoferowania odwiedzającym, nie tylko tym zakochanym.

Kiedy myślimy o Paryżu, od razu widzimy świat wielkiej mody, czy uczucia, które zakochani wyznają sobie na Wieży Eiffla. Warto jednak wiedzieć, że miasto jest jednym z największych na świecie ośrodków kultury o bardzo bogatej historii. Jest miastem setek zabytków, muzeów i wspaniałych rozwiązań architektonicznych, ale również romantycznych zaułków, wypielęgnowanych parków i ogrodów czy eleganckich lokali.

Spacerując i poznając obie strony Sekwany doświadcza się uczucia uczestniczenia w dorobku światowej kultury, myśli naukowej, tradycji, twórczości łączonej z wolnością, fantazją i wielokulturowością. Niezwykłego nastroju doświadczysz w trakcie wieczornego spaceru w międzynarodowym tłumie Champs Elyses, zapachu róż w Ogrodach Luksemburskich czy ferii świateł podziwianych z pokładu bateau-mouche podczas nocnego rejsu po Sekwanie. Tego nie da się opisać słowami, to zwyczajnie trzeba przeżyć samemu.

Paryż na weekend – loty z Polski

Paryż jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem na tzw. city break’i, czyli weekendowe wycieczki po miastach Europy. Do Paryża z Polski funkcjonuje bardzo rozbudowana sieć połączeń lotniczych. Za nieduże pieniądze do Paryża polecimy tanimi liniami lotniczymi jak WizzAir czy RyanAir, które lądują na podparyskim lotnisku Beauvais oddalonym od Paryża co prawda o ok. 100 km, jednak z bardzo sprawnie funkcjonującym transportem autokarowym, który w ok. 1,5 godziny dowozi pasażerów do centrum miasta.

Paryż na tle innych europejskich miast wyróżnia się jedną z najbardziej rozbudowanych sieci linii metra, dzięki czemu w wybrany kierunek zwiedzania dotrzemy bardzo sprawnie, co zapewni nam możliwość zobaczenia wielu miejsc w zaledwie 2 dni.

Najważniejsze atrakcje w Paryżu

Te najbardziej oczywiste i najbardziej znane to Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny czy Luwr, ale miejsc w Paryżu, które warto odwiedzić jest naprawdę całe mnóstwo, co daje pretekst do szybkiego powrotu i chęci zobaczenia ich wszystkich.

Wieża Eiffla

Odwiedzając Paryż jednym z punktów obowiązkowych jest Wieża Eiffla. Widoczna niemal z każdego zakątka Paryża konstrukcja jest jedną najbardziej podziwianych na świecie i stanowi świetny punkt orientacyjny w mieście. Jest także największą atrakcją turystyczną Paryża i warto zobaczyć ją z bliska zarówno za dnia jak i wieczorem, kiedy o pełnych wieczornych godzinach Wieża Eiffla jest dodatkowo podświetlana co stanowi piękne widowisko. Na szczyt wieży prowadzi winda udostępniona dla zwiedzających, dzięki czemu możemy wjechać na samą górę i podziwiać piękną panoramę miasta.

Wieża Eiffla powstała w 1889 roku dla uświetnienia Wystawy Światowej odbywającej się w Paryżu, a zarazem dla uczczenia stulecia Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Miała być więc w zamyśle konstrukcją tymczasową, jednak stała się znakiem rozpoznawczym Francji i sercem Paryża. Chcąc wjechać na sam szczyt i podziwiać widoki z góry na miasto należy uzbroić się w cierpliwość i odczekać nawet kilka godzin na wjazd.

Paryż - widok na prawobrzeżną część Sekwany
Paryż – widok na prawobrzeżną część Sekwany

Katedra Notre-Dame

Po drugiej stronie brzegu Sekwany znajdziemy inną rozsławioną perełkę architektoniczną – Katedrę Notre-Dame, która jest najbardziej znanym reprezentantem stylu gotyckiego na świecie. Jej budowa trwała blisko 200 lat i do dziś imponuje swoim ogromem i bogactwem. Obiekt może pomieścić aż 9 tysięcy wiernych. Wejście to katedry jest płatne.

Luwr

Paryż - Luwr
Paryż – Luwr

Na zwiedzanie tego najbardziej znanego na świecie muzeum warto zarezerwować cały dzień. Kolekcja Luwru liczy tak wiele dzieł malarskich i nie tylko, że warto poświęcić czas na podziwianie tego niezwykłego na skalę światową zbioru. Wejście do muzeum odbywa się przez szklaną piramidę otoczoną przez budynek pałacowy, w którym rezydował Napoleon.

Najbardziej znane dzieła sztuki, które znajdziemy w Luwrze to Mona Lisa, Wenus z Milo, Pocałunek Amora i Psyche, dzieła Rubensa, Rembrandta, Bosh’a i wielu innych znanych malarzy i rzeźbiarzy.

Wzgórze Montmartre

Paryż Moulin Rouge
Paryż Moulin Rouge

Jedna z najbardziej znanych dzielnic Paryża, w której żyją wspomnienia XIX-wiecznej cyganerrii artystycznej i dalekie echa męczeństwa średniowiecznych kapłanów.To miejsce wielu kontrastów – winnic, kamieniołomów i kabaretów. Kariera Montmartre jako dzielnicy artystów i twórców rozpoczęła się na początku XIX wieku.

W starej hali fabryki fortepianów przy placu Emile Goudeau w latach 1892-1914 funkcjonowała komuna artystów, gdzie rezydowali między innymi Picasso czy Modigliani, ale w historię dzielnicy wpisali się również Vincent van Gogh, Monet czy Salvador Dali. To idealne miejsce na spacer z przystankiem na kawę. Na wzgórzu znajdziemy całą masę manufaktur cukierniczych, kawiarni czy restauracyjek.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *