Na którym boku spać w ciąży? Najlepsze pozycje do spania dla przyszłej mamy

Na którym boku spać w ciąży?

Odpowiedź wydaje się być prosta – śpimy tak jak nam wygodnie. A jednak w czasie ciąży to, w jakiej pozycji śpimy może mieć wpływ na zdrowie przyszłej mamy i zdrowie i prawidłowy rozwój maluszka. Sprawdź w jakiej pozycji powinno się spać w ciąży, żeby nie szkodzić sobie i dziecku.

Wiele się mówi o tym, że kobiety w ciąży nie powinny spać na plecach, na brzuchu, czy na prawym boku (siłą rzeczy zostaje tylko lewy). Ważne jest, żeby nie wpadać w panikę, bo nie przy każdej ciąży są przeciwwskazania do spania na prawym boku czy na plecach. W pierwszych dwóch trymestrach ciąży pozycja, w której przyszła mama śpi nie ma jeszcze dużego znaczenia. Możesz więc spać na boku, na plecach, a nawet na brzuchu, chyba, że występują ku temu istotne przeciwwskazania, o których poinformuje Cię lekarz prowadzący twoją ciążę.

W przypadku spania na plecach to ta pozycja jest niewskazana w trzecim trymestrze ciąży (ryzyko wystąpienia śmierci wewnątrzmacicznej) oraz przy ciąży bardzo zaawansowanej, ciąży mnogiej, kiedy płód osiąga sporą przewidywaną masę. Brak wskazania do spania w tej pozycji wynika z naszej anatomii. Wzdłuż kręgosłupa prowadzą 2 bardzo duże i ważne naczynia krwionośne, a mianowicie aorta i żyła główna dolna. W czasie leżenia na plecach pod ciężarem brzucha tworzy się ucisk na te naczynia i zmniejsza się tym samym przepływ krwi, przez co kobiecie w ciąży mogą pojawić się tzw. mroczki przed oczami i może zrobić jej się słabo, a nawet może dojść do omdlenia. Należy wtedy usiąść lub zmienić pozycję na boczną.

Jeśli chodzi o pozycję boczną to panuje mylne podejście, że tylko spanie na lewym boku jest pozycją dobrą i bezpieczną w ciąży. Otóż nie. Obie pozycje boczne są dobre. Badania dowodzą, że kobiety, które deklarowały częstsze spanie tylko na lewym boku rodziły częściej dzieci z asymetrią ułożeniową, która wymagała rehabilitacji w okresie niemowlęcym.

Podsumowując, warto często zmieniać pozycje snu w czasie ciąży. To zapewni odpowiedni rozwój maluszka. Jeżeli obudzisz się w nocy leżąc na plecach – to nie panikuj dopóki nic poważnego się nie dzieje. Po prostu zmień pozycję na boczną i słodko śpij 🙂

W przyjmowaniu bocznej pozycji i w przybraniu wygodnej pozycji do spania warto sobie pomóc specjalną poduszką do spania w ciąży (dostępna tutaj >>). Kształtem przypomina długiego i sporej wielkości węża. Możemy dzięki temu ją dowolnie kształtować i wygodnie układać pod głową i owinąć między nogi, dzięki czemu zapewnimy sobie chociaż trochę komfortu w tym trudnym okresie. Pamiętajmy, że wyspana i wypoczęta mama to zdrowa mama i zdrowy maluch, dlatego warto zadbać o komfort spania w czasie ciąży.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *