Smażony czy pieczony? Ile kalorii ma pączek i jak go spalić?

Ile kalorii ma pączek?

Tłusty Czwartek lada chwila, a Ty akurat jesteś na diecie? W twojej głowie rodzi się wizja piekła otaczających Cię pyszności, słodkości i tłustości, a Ty nie będziesz im umiała odmówić? Pamiętaj, że jeden zjedzony pączek to nic złego i nawet fit trenerkom jak Ewie Chodakowskiej czy Ani Lewandowskiej zdarzają się mniejsze lub większe grzeszki.

Podobno zjedzenie pączka w Tłusty Czwartek ma zapewnić szczęście i obfitość. Nie musisz sobie wszystkiego odmawiać – ważne, żeby słodycze, fast foody czy słone przekąski nie stały się twoją codziennością i żebyś nie wróciła do złych nawyków żywieniowych. Jeżeli oprócz diety, regularnie uprawiasz również sport to taki pączek nie jest niczym złym. Raz-dwa go spalisz!

Spis treści

Ile kalorii ma pączek?

To zależy. Są pączki małe, duże, smażone, pieczone, smażone w oleju roślinnym, na smalcu, no i te wszystkie polewy lukrowe, czekoladowe, posypki z cukru pudru. Nie zapominajmy też o rzeczy najważniejszej – nadzieniu! Gdzie nie spojrzymy tam mnożące się kalorie, stąd pewnie bierze się obłędny smak pączków!

Statystyczny, klasyczny smażony w głębokim tłuszczu pączek ważący ok. 80 g liczy mniej więcej 289 kcal. Składa się głównie z węglowodanów (ponad 50 g) i tłuszczu (13 g), ale także zawiera 6 g białka, a nawet śladowe ilości witamin i minerałów.

Wartość energetyczna pączka: 289 kcal
Białko ogółem 5,02 g
Tłuszcz 15,89 g
Węglowodany 33,15 g
Błonnik 0,8 g
Tiamina 0,265 mg
Ryboflawina 0,121 mg
Niacyna 1,816 mg
Witamina B6 0,085 mg
Kwas foliowy 88 µg
Witamina A 60 IU
Witamina B12 0.19 µg
Witamina E 0.37 mg
Witamina K 6.0 µg
Wapń 21 mg
Żelazo 1.5 mg
Magnez 17 mg
Fosfor 72 mg
Potas 67 mg
Sód 387 mg
Cynk 0,64 mg
tłuszcze nasycone 4,117 g
tłuszcze jednonienasycone 8,692 g
tłuszcze wielonienasycone 2,020 g
cholesterol 22 g

Nieco mniej kalorii ma pączek pieczony, który liczy ich ok. 251.

Wybieraj pączki ze sprawdzonej cukierni lub usmaż je sama! Pączki z supermarketów poza masą kalorii mogą zawierać także szkodliwe dla zdrowia spulchniacze i konserwanty, dzięki którym słodkości wyglądają okazale i bardzo apetycznie. Uważaj także na utwardzone tłuszcze znajdujące się w sklepowych pączkach.

Co trzeba zrobić, żeby spalić pączka?

Żeby spalić jednego pączka, osoba ważąca ok. 70 kg powinna jeździć na rowerze przez ok. 30 minut, szybko spacerować przez godzinę, przez 12 minut wchodzić po schodach, przez 60 minut uprawiać seks lub 120 minut namiętnie się całować. Jak widać w Tłusty Czwartek można łączyć wiele przyjemności i pamiętajcie: w Tłusty Czwartek nie tuczy 😉

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *