Perfekcyjny makijaż zależy nie tylko o dobrej jakości kosmetyków, ale także od dobrych narzędzi czyli pędzli do ich nakładania. Każda z nas ma ich co najmniej kilka, ale czy dokładnie wiesz który pędzel jest do czego, jakie go użyć, żeby otrzymać upragniony efekt i jak go wyczyścić po skończonym make up’ie?
Pędzle do makijażu możemy podzielić ze względu na zastosowanie: do makijażu twarzy i do makijażu oczu czy ze względu na materiał, z jakiego są wykonane: włosie naturalne i włosie syntetyczne. Kupując pędzle należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość ich wykonania. Często mylnie kierujemy się przede wszystkim stosunkiem ceny do ilości pędzli w zestawie. Zdecydowanie lepiej jednak jest postawić na jakość wybierając czasem droższe pędzle, ale za to ograniczając ich ilość do tych, których na pewno będziesz używała. Warto postawić na sprawdzone i renomowane marki pędzli do makijażu jak na przykład pędzle Hakuro polskiej produkcji czy równie dobre pędzle Zoeva niemieckiej marki.
Spis treści
Pędzle do makijażu twarzy
Chociaż podkład najczęściej aplikujemy przy użyciu gąbeczki to warto w swojej pędzlowej palecie posiadać również pędzel do nakładania podkładu. Najlepsze efekty da gruby, gęsty pędzel o płaskim równym zakończeniu.
Pamiętaj, żeby przed nałożeniem na niego podkładu delikatnie go zwilżyć, wówczas pędzel nie wchłonie zbyt dużej ilości kosmetyku. Do nakładania podkładu wybieramy zawsze pędzle syntetyczne.
Kolejnym pędzlem, który bardzo przydaje się przy wykonywaniu makijażu twarzy jest pędzel do modelowania twarzy i nakładania różu, rozświetlacza czy brązera. Najlepszy do tego celu będzie pędzel gęsty o skośnie ściętym włosiu i delikatnie zaokrąglonym profilu. Idealnie dopasuje się do każdego kształtu twarzy i perfekcyjnie ją wymodeluje.
Pędzle do makijażu oczu
Wbrew pozorom do wykonania idealnego makijażu oczu nie potrzebujemy całego zestawu pędzli. Tak naprawdę wystarczą nam 2-3, ale o idealnie dobranym kształcie. Idealny to niewielki, spłaszczony, gęsty pędzelek o zaokrąglonym końcu. Warto mieć 2-3 pędzelki o podobnym kształcie, ale o różnej wielkości, wówczas możemy dobrać idealną wielkość do wielkości rozcieranej powierzchni i wykonać to naprawdę bardzo precyzyjnie.
W drogeriach znajdziemy również pędzelki płaskie, cienkie o zaokrąglonym zakończeniu. Takie pędzelki będą dobre do nakładania cieni, jednak nie sprawdzą się w tzw. blendowaniu, czyli rozcieraniu cieni i nie dadzą nam takich efektów jakich byśmy oczekiwały. W związku z tym możemy śmiało je wykreślić z listy zakupów, podobnie pędzelki do nakładania korektora, który doskonale nałożymy pędzelkiem do rozcierania cieni ze znacznie korzystniejszym efektem.
Kolejne pędzelki pomocne w makijażu oczu, w które warto zainwestować to niewielkich rozmiarów pędzelki z ostrym czubkiem, dzięki któremu wykonamy bardziej precyzyjne operacje jak np. rozcieranie kredki. Takie pędzelki do precyzyjnych zadań nie powinny być zbyt malutkie, gdyż stają się niefunkcjonalne i prawdopodobnie nie będziecie ich używały.
Kolejne pędzelki pomocne w wykonywaniu makijażu oczu to płaski kwadratowy pędzelek o skośnym zakończeniu do stylizacji brwi. Sprawdzi się także w stylizacji dolnej powieki, a nawet wykonywaniu kresek. Ostatnim pędzelkiem w takim naszym podstawowym zestawie do codziennego makijażu jest maleńki, cieniutki pędzelek do eyelinera (jeżeli używacie). Wykonacie nim precyzyjną równą kreskę. Nie musicie go mieć jeżeli odpowiada wam pędzelek dołączony do zakupionego kosmetyku, jednak z doświadczenia wiemy, że słabo się one sprawdzają i wykonanie idealnej cienkiej kreski jest naprawdę trudne.
Jak myć pędzle do makijażu?
Na początku warto ustalić jak często należy myć pędzle do makijażu. W przypadku pędzli do kosmetyków kremowych, płynnych należy je myć codziennie. Nie chodzi tu jedynie o utrzymanie pędzla w dobrej kondycji, ale przede wszystkim o zasady higieny. Po użyciu kosmetyków płynnych w pędzlach bardzo szybko zaczynają gromadzić się bakterie, a ich ponowne użycie może grozić pojawieniem się wyprysków czy stanów zapalnych skóry. Podobnie jest w przypadku pędzli do kosmetyków suchych i sypkich – warto myć je codziennie, ale nie będzie dużym błędem, jeżeli pędzle będziemy myły co drugi dzień.
Do mycia pędzli można użyć dedykowanego płynu do ich dezynfekcji czy zwykłego mydła w płynie. W przypadku tego pierwszego na ręcznik papierowy nalewamy odrobinę płynu i rozcieramy pędzelek po ręczniku wykonując okrągłe, kuliste ruchy. W przypadku mydła w płynie – nalewamy odrobinę do miseczki, lekko zwilżamy pędzelek ciepłą wodą wkładając go pod kran z włosem (nie pod włos), maczamy w miseczce z mydłem i rozcieramy na skórze np. ręki do momentu kiedy na naszej skórze przestaną być widoczne zabrudzenia.
Co w przypadku kosmetyków wodoodpornych? Tutaj oprócz miseczki ze zwykłym mydłem w płynie musimy w drugiej miseczce przygotować miksturę z oleju, np. kokosowego z mydłem. Zasada mycia tak zabrudzonych pędzelków jest taka, że namaczamy pędzelek pod bieżącą ciepłą wodą, następnie maczamy go w miksturze z olejem i mydłem, rozcieramy na skórze, płuczemy pod bieżącą wodą i namaczamy w miseczce z samym mydłem w płynie i znów rozcieramy na skórze, a następnie spłukujemy i bardzo delikatnie ściskamy koniec pędzelka w celu odsączenia go z wody.
Zdjęcia: materiały promocyjne marki Hakuro