Chociaż radość matki z przyjścia na świat wyczekiwanego maleństwa jest ogromna to ciąża jest czasem, w którym ciało kobiety przechodzi ogromne zmiany. Ponad połowa młodych mam skarży się na różne problemy ze swoją skórą po ciąży. Co zrobić, żeby Twoja skóra wróciła do dobrej kondycji, a ty żebyś odzyskała pewność siebie?
Ciało kobiety po ciąży i porodzie potrzebuje czasu, żeby wrócić do formy. Dziewięć miesięcy z dodatkowym obciążeniem wymaga od kobiety zarówno ogromnego wysiłku, a także wiąże się z notorycznymi zmianami hormonalnymi, podczas których może dochodzić do zmian skórnych, np. trądziku lub przebarwień. Ciało, które pod wpływem ciąży bardzo szybko się zmienia jest podatne na rozstępy. Dodatkowo, jeśli poród odbywał się przez cesarskie cięcie, specjalnej pielęgnacji wymaga również blizna.
Dodatkowym „utrudnieniem” jest okres karmienia piersią, który ogranicza stosowanie zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Można i warto wykorzystać tę możliwość, odpowiednią pielęgnację przeprowadzaną samodzielnie w domu.
Spis treści
Trądzik po ciąży
Burza hormonów, która toczy się w organizmie kobiety powoduje, że przypomina nam się okres dojrzewania i trądzik, o którym tak bardzo chciałyśmy zapomnieć. Co więcej, gdy już się pojawi w czasie ciąży, wcale nie ma ochoty ustąpić po jej zakończeniu. Osłabieniu ulega skóra, ale także włosy, które mogą zacząć się przetłuszczać. Na twarzy, a czasem też na całym ciele może pojawić się trądzik, zaskórniki, krostki i ropne wykwity. Warto w tym momencie zastanowić się nad swoją dietą, czy przypadkiem nie ma w niej jakichś braków, które osłabiają kondycję skóry.
Kluczowa jest odpowiednia ilość pitej wody, która wspomaga usuwanie toksyn. Przy tego typu schorzeniach, dieta powinna być lekkostrawna, zawierająca duże ilości warzyw i owoców, które dostarczają błonnik oraz produkty pełnoziarniste, które dostarczą witaminy z grupy B i magnez. Ogranicz też tłuszcze, cukier, kawę i herbatę.
Sięgnij po dobrej jakości kosmetyki do cery trądzikowej, które wysuszą zmiany skórne, ukoją stany zapalne i wyregulują nadaktywność gruczołów łojowych oczyszczając pory, a także ułatwią złuszczanie martwego naskórka. Nawet tłusta skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, dlatego zadbaj o nią kremem lub żelem do cery tłustej o właściwościach nawilżających i zapobiegających odwodnieniu. Pielęgnację skóry trądzikowej możemy wspomóc dodatkowo stosują peelingi i maseczki oczyszczające. Pamiętaj, że w okresie karmienia piersią nie możesz stosować antybiotyków, ani innych leków na trądzik.
Przebarwienia skóry po ciąży
Przebarwienia wydają się być najbardziej problematyczną zmianą skórną, która może Cię dotknąć w czasie lub po ciąży. Może do nich dochodzić zarówno na twarzy jak i na ciele. Ich powstawanie jest wynikiem zwiększonej aktywności hormonów, w związku z czym skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na słońce. Estrogeny stymulują funkcjonowanie komórek wytwarzających melaninę (barwnik występujący w skórze) w związku z czym na skórze mogą pojawić się nieestetyczne brązowe przebarwienia.
Przebarwienia skórne mogą mieć różny charakter. Czasem są to mało widoczne piegi, a czasem może wystąpić zjawisko zwane ostudą, czyli równomierne przebarwienie obejmujące prawie całą twarz i sprawiające wrażenie jakby była osłonięta maską. Niektóre z tych zmian szybko znikają. Inne utrzymują się bardzo długo, co jest uzależnione od głębokości osadzenia barwnika w naskórku. Nie da się ich skutecznie zamaskować makijażem, dlatego trzeba spróbować z nimi powalczyć.
W tym celu warto sięgnąć po kosmetyki wybielające, których skład zazwyczaj opiera się na kwasach o silnym działaniu złuszczającym naskórek oraz witaminie C, która ma właściwości rozjaśniające skórę. Zwykle kosmetyki tego typu występują w zestawie, gdzie krem na dzień zawiera filtry UV chroniące przed działaniem słońca. Sięgaj po te z wysokim faktorem, np. SPF 50. Walkę z przebarwieniami skóry możesz zacząć jednak dopiero po połogu. Gospodarka hormonalna musi mieć możliwość powrotu do normy. Jeżeli jednak przebarwienia nie znikną po kuracji, udaj się do dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację lub zabieg kosmetyczny. W salonie kosmetycznym do tego celu wykorzystuje się mikrodermabrazję, peelingi chemiczny i ultradźwiękowy, a także Cosmelan – zabieg, w czasie którego nakłada się specjalną maskę rozjaśniającą.
Rozstępy po ciąży
Rozstępy mogą Cię dopaść nie tylko w czasie ciąży, ale również przy intensywnych treningach czy diecie. Są wynikiem zarówno zmian hormonalnych jak i tego, że skóra zwyczajnie nie nadąża za zbyt szybko zmieniającym się ciałem i nie ma wystarczającej elastyczności, żeby poradzić sobie z sytuacją. Efektem są cienkie, początkowo różowo-czerwone kreseczki, które w późniejszym etapie zmieniają się na białe.
Rozstępy zazwyczaj pojawiają się na biodrach, pośladkach, brzuchu i piersiach, ale możliwe jest ich wystąpienie również na udach i ramionach. Są bardzo trudne do usunięcia, ale stosunkowo łatwo zapobiegać ich powstawaniu. Dlatego od pierwszych tygodni ciąży warto stosować kremy zapobiegające rozstępom, których zadaniem jest nadanie skórze elastyczności i wzmocnienie włókien kolagenowych.
Gdy już się pojawią, po zakończeniu okresu karmienia piersią możemy wybrać się do salonu kosmetycznego i skorzystać z zabiegów, które spłycają rozstępy i zmniejszają ich widoczność. Do takich zabiegów należy między innymi mikrodermabrazja i peelingi. Najskuteczniejsza, ale i bardzo droga jest metoda laserowa.