Piękny hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego. Jednak, aby osiągnąć zadowalające efekty trzeba o to zadbać. Nasze codzienne nawyki często nie sprzyjają zachowaniu białych zębów i często pojawiają się przebarwienia czy kamień. Istnieje wiele sposobów na przywrócenie bieli zębów, jednak nie wszystkie z nich są skuteczne a wiele z nich mogą nie służyć zdrowiu zębów. W tym artykule omówimy najpopularniejsze sposoby na wybielenie zębów i wskażemy te, które są najskuteczniejsze.
Spis treści
Zanim zaczniesz wybielanie zębów
Wybielanie zębów to w mniejszym lub większym stopniu ingerencja w szkliwo, a więc powłokę chroniącą zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także działaniem temperatury dlatego ważne jest, abyśmy wybierali takie metody wybielania zębów, które nie uszkodzą jego struktury. Szkliwo bowiem nie ma właściwości regeneracyjnych i nie odbudowuje się jeśli zostanie uszkodzone.
Zanim rozpoczniemy proces wybielania zębów należy przede wszystkim:
- Dokonać przeglądu zębów u dentysty;
- Wyleczyć stomatologicznie wszystkie zęby z próchnicą i większymi przebarwieniami;
- Wymienić stare i nieszczelne plomby;
- Uzupełnić ubytki (np. w nadkruszonych zębach);
- Wykonać scalling i piaskowanie zębów u stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego i osadu.
Wybielanie zębów – najpopularniejsze sposoby
Sposobów na rozjaśnienie szkliwa jest dziś naprawdę dużo. Od zwykłej codziennej pielęgnacji za pomocą wybielającej pasty do zębów po zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Skuteczność wybielania szkliwa zębów będzie uzależniona od koloru wyjściowego naszego uzębienia, naszego stylu życia (palenie papierosów, picie kawy czy czerwonego wina), a także wybranej metody. Nie warto jednak kierować się niską ceną, ponieważ często tanie substancje, np. pasty zawierają kryształki, które w połączeniu z myciem szczoteczką powodują ścieranie i rysowanie się szkliwa. Należy więc wybierać sprawdzone i specjalistyczne substancje, które będą w pełni bezpieczne dla naszych zębów.
Wybielanie zębów za pomocą nakładek
Jednym z najczęściej wybieranych metod wybielania oraz jeden z najskuteczniejszych to wybielanie za pomocą nakładek na zęby, które wypełnia się specjalnym żelem wybielającym szkliwo. Nakładki przygotowuje stomatolog na podstawie wycisków szczęki i w rezultacie otrzymujemy bezbarwne silikonowe nakładki, które wypełniamy specjalną substancją wybielającą od stomatologa i zakładamy na noc. Cała kuracja wybielająca trwa około maksymalnie 1 tygodnia a efekty są naprawdę bardzo widoczne.
Zalety wybielania nakładkowego:
- Efekty są bardzo szybkie i bardzo wyraźne;
- Po tygodniu stosowaniu wybielania nakładkowego możemy cieszyć się perłową bielą naszych zębów;
- Metoda jest wygodna, do samodzielnego wybielania w domu;
- Nakładki możemy wykorzystywać wielokrotnie.
Wady wybielania nakładkowego:
- Metoda wymaga nadzoru stomatologa oraz przygotowania specjalnych nakładek na zęby;
- Metoda nakładkowa może powodować sporą nadwrażliwość zębów i ból dlatego należy stosować specjalną pastę na nadwrażliwość;
- Przed zastosowaniem tej metody musimy dokonać leczenia wszystkich chorych zębów oraz uzupełnić nieszczelne plomby, ponieważ dostanie się środka wybielającego do zębiny spowoduje ogromny ból.
Cena wybielania nakładkowego
W gabinecie w Warszawie za przygotowanie nakładek oraz 4 strzykawki z preparatem wybielającym zapłacimy ok. 1200-1500 zł.
Laserowe wybielanie zębów
Innym popularnym sposobem na piękne i białe zęby jest wybielanie za pomocą światła lampy lub lasera. Ten zabieg wykonywany jest w klinice z dostępną usługą, jednak jest ona bardzo powszechna i większość gabinetów stomatologicznych ma ją już w swojej ofercie. Na zęby nałożony zostaje specjalny żel, który jest aktywowany za pomocą światła emitowanego przez lampę lub laser co aktywuje proces utleniania w środku struktury zęba. Przebarwienia są rozbijane na mniejsze i utleniane, dzięki czemu praktycznie od razu po 45-60-minutowym zabiegu widzimy zadowalający efekt, który utrzymuje się nawet do 2 lat (przy unikaniu barwiących pokarmów i napojów).
Do tego zabiegu wykorzystuje się najczęściej:
- Lampę BEYOND
- BritSmile
- Zoom!
Zalety laserowego wybielania zębów
Efekt uzyskujemy już po 45-60 minutach zabiegu. Zabieg odbywa się pod kontrolą stomatologa, dzięki czemu mamy pewność, że nasze szkliwo nie zostanie uszkodzone. Efekt utrzymuje się długo, nawet do 2 lat.
Wady laserowego wybielania zębów
brak
Cena laserowego wybielania zębów
Za zabieg w gabinecie stomatologicznym w Warszawie zapłacimy średnio 1200-2000 zł.
Zalecenia po wybielaniu zębów
Aby zachować efekt śnieżnobiałych zębów, które udało nam się uzyskać za pomocą zabiegów należy przestrzegać kilku zasad:
- Nie palić papierosów
- Nie pić czerwonego wina ani soku z buraka lub marchewki
- Nie pić kolorowych słodzonych napojów
- Nie pić herbaty, w szczególności zielonej
- Myć zęby po każdym posiłku
- Unikaj kuchni indyjskiej i daniach z curry i kurkumą w składzie.
Domowe sposoby na bielsze zęby
Jeśli chcesz skorzystać z domowych sposobów na bielsze zęby to pamiętaj, że zauważalny efekt nie pojawi się od razu, a dopiero po dłuższym czasie regularnej pielęgnacji. Nie korzystaj też z niesprawdzonych metod dostępnych na serwisach aukcyjnych, ponieważ nie znasz składu i pochodzenia tych substancji, a jest duże ryzyko, że trwale uszkodzą szkliwo czego nie da się później naprawić.
Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na bielsze zęby jest mycie zębów aktywnym węglem, który „wyciąga” i wiąże zabrudzenia. Wystarczy dokładnie rozkruszyć tabletkę i wymieszać z odrobiną wody. Ważne jest, aby stosując węgiel na zęby wykorzystywać miękką szczoteczkę, aby nie niszczyć szkliwa. Mycie zębów aktywnym węglem jest jedną z najstarszych metod na wybielanie zębów, a producenci past często wykorzystują ten składnik w pastach wybielających.