Wybielanie zębów – najlepsze sposoby, ich zalety, wady i ceny

Wybielanie zębów

Piękny hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego. Jednak, aby osiągnąć zadowalające efekty trzeba o to zadbać. Nasze codzienne nawyki często nie sprzyjają zachowaniu białych zębów i często pojawiają się przebarwienia czy kamień. Istnieje wiele sposobów na przywrócenie bieli zębów, jednak nie wszystkie z nich są skuteczne a wiele z nich mogą nie służyć zdrowiu zębów. W tym artykule omówimy najpopularniejsze sposoby na wybielenie zębów i wskażemy te, które są najskuteczniejsze.

Zanim zaczniesz wybielanie zębów

Wybielanie zębów to w mniejszym lub większym stopniu ingerencja w szkliwo, a więc powłokę chroniącą zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także działaniem temperatury dlatego ważne jest, abyśmy wybierali takie metody wybielania zębów, które nie uszkodzą jego struktury. Szkliwo bowiem nie ma właściwości regeneracyjnych i nie odbudowuje się jeśli zostanie uszkodzone.

Zanim rozpoczniemy proces wybielania zębów należy przede wszystkim:

 1. Dokonać przeglądu zębów u dentysty;
 2. Wyleczyć stomatologicznie wszystkie zęby z próchnicą i większymi przebarwieniami;
 3. Wymienić stare i nieszczelne plomby;
 4. Uzupełnić ubytki (np. w nadkruszonych zębach);
 5. Wykonać scalling i piaskowanie zębów u stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego i osadu.

Wybielanie zębów – najpopularniejsze sposoby

Sposobów na rozjaśnienie szkliwa jest dziś naprawdę dużo. Od zwykłej codziennej pielęgnacji za pomocą wybielającej pasty do zębów po zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Skuteczność wybielania szkliwa zębów będzie uzależniona od koloru wyjściowego naszego uzębienia, naszego stylu życia (palenie papierosów, picie kawy czy czerwonego wina), a także wybranej metody. Nie warto jednak kierować się niską ceną, ponieważ często tanie substancje, np. pasty zawierają kryształki, które w połączeniu z myciem szczoteczką powodują ścieranie i rysowanie się szkliwa. Należy więc wybierać sprawdzone i specjalistyczne substancje, które będą w pełni bezpieczne dla naszych zębów.

Wybielanie zębów za pomocą nakładek

Jednym z najczęściej wybieranych metod wybielania oraz jeden z najskuteczniejszych to wybielanie za pomocą nakładek na zęby, które wypełnia się specjalnym żelem wybielającym szkliwo. Nakładki przygotowuje stomatolog na podstawie wycisków szczęki i w rezultacie otrzymujemy bezbarwne silikonowe nakładki, które wypełniamy specjalną substancją wybielającą od stomatologa i zakładamy na noc. Cała kuracja wybielająca trwa około maksymalnie 1 tygodnia a efekty są naprawdę bardzo widoczne.

Zalety wybielania nakładkowego:

 • Efekty są bardzo szybkie i bardzo wyraźne;
 • Po tygodniu stosowaniu wybielania nakładkowego możemy cieszyć się perłową bielą naszych zębów;
 • Metoda jest wygodna, do samodzielnego wybielania w domu;
 • Nakładki możemy wykorzystywać wielokrotnie.

Wady wybielania nakładkowego:

 • Metoda wymaga nadzoru stomatologa oraz przygotowania specjalnych nakładek na zęby;
 • Metoda nakładkowa może powodować sporą nadwrażliwość zębów i ból dlatego należy stosować specjalną pastę na nadwrażliwość;
 • Przed zastosowaniem tej metody musimy dokonać leczenia wszystkich chorych zębów oraz uzupełnić nieszczelne plomby, ponieważ dostanie się środka wybielającego do zębiny spowoduje ogromny ból.

Cena wybielania nakładkowego

W gabinecie w Warszawie za przygotowanie nakładek oraz 4 strzykawki z preparatem wybielającym zapłacimy ok. 1200-1500 zł.

Laserowe wybielanie zębów

Innym popularnym sposobem na piękne i białe zęby jest wybielanie za pomocą światła lampy lub lasera. Ten zabieg wykonywany jest w klinice z dostępną usługą, jednak jest ona bardzo powszechna i większość gabinetów stomatologicznych ma ją już w swojej ofercie. Na zęby nałożony zostaje specjalny żel, który jest aktywowany za pomocą światła emitowanego przez lampę lub laser co aktywuje proces utleniania w środku struktury zęba. Przebarwienia są rozbijane na mniejsze i utleniane, dzięki czemu praktycznie od razu po 45-60-minutowym zabiegu widzimy zadowalający efekt, który utrzymuje się nawet do 2 lat (przy unikaniu barwiących pokarmów i napojów).

Do tego zabiegu wykorzystuje się najczęściej:

 • Lampę BEYOND
 • BritSmile
 • Zoom!

Zalety laserowego wybielania zębów

Efekt uzyskujemy już po 45-60 minutach zabiegu. Zabieg odbywa się pod kontrolą stomatologa, dzięki czemu mamy pewność, że nasze szkliwo nie zostanie uszkodzone. Efekt utrzymuje się długo, nawet do 2 lat.

Wady laserowego wybielania zębów

brak

Cena laserowego wybielania zębów

Za zabieg w gabinecie stomatologicznym w Warszawie zapłacimy średnio 1200-2000 zł.

Zalecenia po wybielaniu zębów

Aby zachować efekt śnieżnobiałych zębów, które udało nam się uzyskać za pomocą zabiegów należy przestrzegać kilku zasad:

 • Nie palić papierosów
 • Nie pić czerwonego wina ani soku z buraka lub marchewki
 • Nie pić kolorowych słodzonych napojów
 • Nie pić herbaty, w szczególności zielonej
 • Myć zęby po każdym posiłku
 • Unikaj kuchni indyjskiej i daniach z curry i kurkumą w składzie.

Domowe sposoby na bielsze zęby

Jeśli chcesz skorzystać z domowych sposobów na bielsze zęby to pamiętaj, że zauważalny efekt nie pojawi się od razu, a dopiero po dłuższym czasie regularnej pielęgnacji. Nie korzystaj też z niesprawdzonych metod dostępnych na serwisach aukcyjnych, ponieważ nie znasz składu i pochodzenia tych substancji, a jest duże ryzyko, że trwale uszkodzą szkliwo czego nie da się później naprawić.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na bielsze zęby jest mycie zębów aktywnym węglem, który „wyciąga” i wiąże zabrudzenia. Wystarczy dokładnie rozkruszyć tabletkę i wymieszać z odrobiną wody. Ważne jest, aby stosując węgiel na zęby wykorzystywać miękką szczoteczkę, aby nie niszczyć szkliwa. Mycie zębów aktywnym węglem jest jedną z najstarszych metod na wybielanie zębów, a producenci past często wykorzystują ten składnik w pastach wybielających.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *