Bóle menstruacyjne – skąd się biorą bolesne miesiączki?

Bóle menstruacyjne

Menstruacja zwana też potocznie miesiączką jest nieodłącznym biologicznym elementem życia każdej kobiety. Jedne z nas przechodzą ją łagodniej, dla innych wiąże się z comiesięcznym bólem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Od czego to zależy i skąd biorą się bolesne miesiączki?

Menstruacja polega na złuszczaniu się błony śluzowej macicy i usuwaniu jej fragmentów poprzez pochwę co charakteryzuje się krwawieniem. Miesiączka występuje gdy nie doszło do zapłodnienia czyli jajeczko nie zagnieździło się w jamie macicy. Menstruacja pojawia się u dziewcząt w okresie dojrzewania i daje biologiczny sygnał, że organizm jest gotowy do zajścia w ciążę.

Menstruacji towarzyszy uczucie dyskomfortu i ból najczęściej brzucha i okolic krzyżowych, który zazwyczaj ustaje po ok. 2 pierwszych dniach. Kiedy bóle menstruacyjne stają się wyjątkowo uporczywe, a miesiączki są długie i obfite należy zgłosić te dolegliwości ginekologowi. Mogą być one objawem poważnych zmian, które należy poddać leczeniu.

Bóle menstruacyjne pierwotne i wtórne

Bóle menstruacyjne mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotny zazwyczaj dotyczy młodych dziewcząt w wieku 14-20 lat i wynika najczęściej ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie młodej, dojrzewającej kobiety. Wtórny z kolei wynika ze zmian, np. stanów zapalnych lub nieprawidłowości wynikających z budowy narządów rodnych. Naukowcy odkryli, że stres znacząco wpływa na występowanie bolesnych miesiączek. Dlatego na te dolegliwości są szczególnie podatne kobiety wrażliwe i nieodporne na stres. Na występowanie bolesnych miesiączek ma znaczenie nawet to, czy w pierwszej fazie cyklu przeżywałyśmy stresujące chwile. Dlatego jeżeli to tylko możliwe powinnyśmy unikać nerwowych sytuacji.

Pierwotne bóle menstruacyjne wynikają z zaburzeń wydzielania prostaglandyny – hormonu odpowiedzialnego między innymi za intensywność skurczy macicy. Jego zbyt duże stężenie może być powodem bólów menstruacyjnych, które wynikają ze zbyt intensywnych skurczy mięśnia macicy.

Bolesne miesiączki – leczenie

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z bólami menstruacyjnymi jest stosowanie środków przeciwbólowych, szczególnie w pierwszych 2-3 dniach, kiedy to skurcze mięśnia macicy są najbardziej intensywne i doskwiera ból z nimi związany. Środki przeciwbólowe poza uśmierzeniem bólu, hamują wydzielanie prostaglandyny, dzięki czemu napięcie w macicy i skurcze nie są tak intensywne.

Należy pamiętać, aby nie stosować aspiryny, która rozszerza naczynia krwionośne przez co dodatkowo nasila się krwawienie menstruacyjne. Można za to wykorzystać łagodne środki rozkurczowe i zioła o właściwościach uspokajających. Ulgę przynoszą także delikatne masaże okolic podbrzusza, a przypadku  bólów krzyżowych leżenie na plecach z nogami ugiętymi w kolanach co odciąża ten odcinek i rozluźnia mięśnie w jego okolicy.

Warto również zadbać o odpowiednią dietę w czasie okresu. Przede wszystkim unikajmy potraw wzdymających, ostrych przypraw, słodkich, gazowanych napojów, kawy i mocnej herbaty. W czasie miesiączki zadbaj o dodatkowe źródło magnezu, wapnia i żelaza. Na bolący brzuch możesz również stosować ciepłe (ale nie gorące!) okłady lub smarować brzuch maścią rozgrzewającą.

Mięśnie kręgosłupa w odcinku krzyżowym warto wzmacniać ćwiczeniami fizycznymi lub siedzeniem na piłce zamiast na krześle. Wzmocnione mięśnie w tym odcinku znacznie mniej dają się we znaki w czasie menstruacji. Kiedy zwykłe łagodzenie objawów nie pomaga, a miesiączki są długie, bolesne i obfite, lekarz ginekolog po przeprowadzeniu niezbędnych badań i wykluczeniu poważnych zmian, może zaproponować terapię hormonalną przy użyciu pigułek antykoncepcyjnych. Na pewno nie wolno zbagatelizować bólu i należy o tym opowiedzieć ginekologowi podczas najbliższej wizyty.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *