Ból, chrypka i drapanie w gardle? Tych rzeczy unikaj!

Sposoby na ból gardła i chrypkę

Okres przejściowy jesienno-zimowy lub wiosenno-letni to czas zwiększonego narażenia na infekcje i przeziębienia ze względu na częste zmiany warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim zmiany temperatur. W okresie wiosenno-letnim dodatkowo narażeni jesteśmy na działanie klimatyzacji czy to w pracy, w samochodzie czy w sklepach robiąc codzienne zakupy. Uszkodzona śluzówka nosa czy gardła jest znacznie bardziej podatna na atak drobnoustrojów, stąd jesteśmy podatni na infekcje, np. ból gardła. 

Gdy dopada nas ból gardła lub chrypka zaczynamy walkę z przeziębieniem wykorzystując dostępne domowe sposoby, żeby jak najbardziej ulżyć sobie w tym cierpieniu. Wykorzystujemy sposoby, które sprawdziłyby się przy ogólnym osłabieniu organizmu, ale nieświadomie jeszcze bardziej podrażniamy śluzówkę gardła co zaostrza infekcję.

Czego unikać przy bólu gardła i chrypce?

#1 Gorących napojów, w tym przede wszystkim herbaty

Gorące napoje podrażniają i wysuszają śluzówkę gardła
Gorące napoje podrażniają i wysuszają śluzówkę gardła

Utarło się przeświadczenie, że gorąca herbata jest dobra na wszystko. Otóż nie. Gorące napoje podrażniają śluzówkę gardła, a sama herbata czy z dodatkiem soku lub cytryną dodatkową ją wysusza. Co więc pić przy infekcji gardła? Coś co nawilży i natłuści uszkodzoną śluzówkę i pomoże jej się odbudować, np. lekko ciepłe mleko z masłem i miodem (Uwaga! Bez masła napój również źle wpłynie na wasze gardła).

#2 Owoce

Ostre, kwaśne czy słodkie smaki dodatkowo podrażniają śluzówkę
Ostre, kwaśne czy słodkie smaki dodatkowo podrażniają śluzówkę

Jak człowiek jest przeziębiony to najczęściej zaleca mu się spożywanie owoców w celu dostarczenia witaminy C i wzmocnienia odporności. Jednak kwasy zawarte w owocach źle wpłyną na kondycję gardła i jego podrażnionej śluzówki. Staraj się więc unikać ostrych, słodkich czy kwaśnych smaków.

#3 Płukanie gardła wodą z solą

Płukanie gardła wodą z solą
Płukanie gardła wodą z solą

Stary domowy sposób… na pogorszenie stanu swojego gardła, podrażnienie go i doprowadzenie do chrypki uniemożliwiającej mówienie. Jeśli chcesz już zrobić płukankę gardła to wykorzystaj do tego napar z szałwii, która ma właściwości antybakteryjne. Nie płukaj gardła ani gorącym, ani zimnym płynem – płukanka powinna być lekko ciepła.

#4 Ssanie hurtowych ilości pastylek na gardło i pryskanie go aerozolem co 5 minut

Tabletki na ból gardła
Tabletki na ból gardła

Kiedy boli gardło, a ból staje się uporczywy i nie do wytrzymania nerwowo i kompulsywnie zaczynamy zażywać wszystko co mamy licząc, że im więcej tym lepiej. Pastylki przeciwbólowe i przeciwzapalne na gardło czy wszelkie aerozole wyjaławiają i wysuszają śluzówkę gardła więc ulga będzie chwilowa. Daj gardłu ODPOCZĄĆ. Staraj się nie mówić, a po każdym zażyciu tabletek na gardło lub użyciu spraya staraj się nawilżyć gardło poprzez wypicie 1 łyżki oliwy z oliwek czy dowolnego oleju roślinnego lub przegryzienie witaminy A+E w taki sposób, żeby olejek zawarty w tabletce wylał się na podrażnione gardło. Dobrze sprawdzą się również wszelkie pastylki do ssanie na bazie porostu islandzkiego, który ma właściwości nawilżające śluzówkę gardła.

5# Napoje gazowane

Zimne gazowane napoje to najgorszy pomysł na jaki możesz wpaść przy bólu i infekcji gardła czy chrypce
Zimne gazowane napoje to najgorszy pomysł na jaki możesz wpaść przy bólu i infekcji gardła czy chrypce

Słodkie, a na dodatek gazowane napoje pite podczas infekcji gardła to sposób na doprowadzenie gardła, krtani i strun głosowych do stanu zapalnego, który uniemożliwi mówienie!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *