Zespół jelita drażliwego – objawy, leczenie, dieta

Lista chorób uważanych za cywilizacyjne stale się wydłuża. To już nie są tylko nowotwory, alergie czy choroby układu krążenia, ale także dolegliwości związane z układem pokarmowym. Do tej grupy należy między innymi zespół jelita drażliwego (IBS), który dotyka ok. 10-20% populacji z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Szacuje się, że w Polsce na IBS cierpi ok. 13% dorosłych, jednak choroba jest bardzo trudna w diagnozie, a wiele osób żyje z objawami nie zgłaszając ich lekarzowi. Najnowsze badania wskazują, że choroba jest dziedziczna.

Zespół jelita wrażliwego – przyczyny

Przyczyny powstawania zespołu jelita drażliwego nie są znane, ale zdarza się, że choroba pojawia się po ostrej przebytej wirusowej biegunce lub problemach z otrzewną. Choroba częściej dotyka osób cierpiących na depresję, niepokój i nerwicę – za potencjalne przyczyny uważa się zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej, zaburzenia motoryki jelit i nadwrażliwość trzewną. Często używaną nazwą zamienną choroby jest nerwica jelit.

Zespół jelita wrażliwego – objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy IPS to:

  • silne, skurczowe bóle brzucha, które pojawiają się po posiłku i w czasie mocno stresujących sytuacji. Ulgę przynosi wypróżnienie lub oddanie gazów;
  • częste występowanie biegunek lub zaparć;
  • wzdęcia brzucha;
  • gazy;
  • uczucie przelewania w brzuchu;
  • uczucie zmęczenia;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • zgaga;
  • występowanie śluzu w kale;

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Na tę chwilę nie ma żadnych leków na tę chorobę, jedynie edukuje się pacjentów, w jaki sposób mogą łagodzić objawy. Odpowiednia dieta i zmiana stylu życia jest w stanie niemal do zera zredukować występowanie objawów choroby. Najważniejsza jest dieta, z której należy wykluczyć wszelkie produkty „wzdymające” i ciężkostrawne: kapustę, groch, cebulę, jabłka, gruszki, śliwki, potrawy smażone, żywność wysoko przetworzoną, czekoladę, mleko. Bezwględnie wyklucz z diety słodkie, gazowane napoje. Należy zrezygnować także z ostrych przypraw, warto wykluczyć również kawę i herbatę. Bardzo dobre efekty daje przejście na dietę bezglutenową, dzięki której jelita się „uspokajają”. Oprócz diety należy regularnie uprawiać sport, a także stosować techniki relaksacyjne. Wskazana jest joga, medytacje, masaże itd.

Zanim jednak zaczniemy wprowadzać rewolucję w swoim życiu, należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie skieruje nas na USG lub wykona testy pod kątem alergii pokarmowych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Podziel się
1 Comment
  1. dla mnie najlepszym i najprostszym lekarstwem okazało się być zmienienie nawyków żywieniowych. wreszcie jak zmieniłam dietę to mój organizm zaczął dobrze pracować i w taki sposób, że poczułam ulgę. do tego pracę jelit kontroluję jeszcze kapsułkami debutir. dzięki nim to już w ogóle wypróżniam się w sposób normalny i regularny.

Leave a Reply

Your email address will not be published.