Hipermobilność stawów – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Hipermobilność stawów

Trzykrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, ale bardzo często cierpią na nią również dzieci i młodzież. Najczęściej występuje wśród ludności azjatyckiej i afrykańskiej, gdzie dotyka ok. 38% populacji. Mowa o hipermobilności stawów, która jest łagodną zmianą wynikającą z nieprawidłowości w budowie tkanki łącznej i powoduje wiele nieprzyjemności bólowych. Czym jest wiotkość stawów i jakie są sposoby na złagodzenie bólu stawów z nią związane?

Uwielbiasz jogę, a nawet bardzo trudne pozycje nie stanowią dla Ciebie większego wyzwania i potrafisz wykonać je bez żadnych problemów? Twoje ciało jest niezwykle giętkie i możesz wykonywać znacznie większy zakres ruchów niż Twoje koleżanki? Nie bez powodu na osoby z hipermobilnością mówi się, że są „ludźmi z gumy”. Prawdopodobnie cierpisz na łagodny zespół hipermobilności stawów znany również pod nazwą wiotkości stawów. Jest to schorzenie wrodzone, uwarunkowane genetycznie, na które cierpią przede wszystkim kobiety i wynika z nieprawidłowej budowy tkanki łącznej, niedoboru kolagenu lub problemu z wyczuciem, do którego momentu możemy rozciągnąć konkretny staw. O wiotkości stawów może świadczyć fakt, że potrafisz płasko oprzeć dłonie o podłogę przy wyprostowanych kolanach lub przyciągnąć kciuk do przedramienia.

Chociaż wydaje się, że problem nie jest poważny, a Ty robisz furorę na zajęciach z jogi to jednak wiedz, że hipermobilność jest sprawą poważną i jeżeli nie zaczniesz pracować nad stabilizacją stawów możesz mieć problemy w późniejszym wieku. Nadmierne obciążenie stawów prowadzi do szybkiego zużywania się jego niektórych elementów, co prowadzi do stanu zapalnego kości i stawu. Łagodny zespół hipermobilności stawów wiąże się z bólem, szczególnie wieczorem i w nocy lub po intensywnym wysiłku fizycznym szczególnie w młodym wieku. Narażone są na niego w szczególności dzieci uprawiające takie dyscypliny jak gimnastyka artystyczna czy balet.

Po bieganiu lub wchodzeniu po schodach może dopaść Cię ból kolan, który prawdopodobnie jest związany ze schorzeniem, a Ty powinnaś zacząć prowadzić regularną rehabilitację wykonując proste ćwiczenia w domu, które ustabilizują i ograniczą nadmierną ruchliwość stawów. Niewskazane są ćwiczenia rozciągające, a ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Warto regularnie trenować sporty takie jak pływanie, nordic walking czy jazdę na rowerze, które nie stanowią obciążenia dla stawów, a zapewnią siłę mięśniom i ustabilizują niesforne stawy.

Deska - ćwiczenie
Deska – ćwiczenie

Najlepszym ćwiczeniem, które powinnaś wykonywać jeżeli cierpisz na hipermobilność stawów jest tzw. deska czyli ćwiczenie, w trakcie którego utrzymujesz pozycję równoległą do podłoża z lekko rozstawionymi na boki rękoma i nogami. Możesz podpierać się na przedramionach opierając je o podłogę lub na dłoniach pamiętając o tym, żeby kręgosłup utrzymać w prostej linii. W takiej pozycji powinnyśmy starać się wytrzymać jak najdłużej i ćwiczenie wykonywać regularnie, najlepiej 2-3 razy w ciągu dnia.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *