Podkład pod panele – jaki wybrać? Naturalny czy sztuczny? Podpowiadamy

Podkład pod panele

Budujesz dom, a może remontujesz mieszkanie? W obu przypadkach czeka Cię czas podejmowania decyzji i trudnych wyborów. Remont wiąże się zawsze z dużymi kosztami, dlatego każdą decyzję warto dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad potencjalnymi wadami i zaletami wszystkich rozwiązań. W końcu każdy chce cieszyć się przytulnym kątem i utrzymać ten efekt przez wiele lat. Jednym z takich wyborów jest decyzja dotycząca podłogi – deska, parkiet, terakota, a może panele? Jeżeli zdecydujesz się na panele musisz wiedzieć, że niezwykle ważnym elementem tego rodzaju podłogi jest wybór odpowiedniego podkładu, na którym układa się panele.

W sklepach budowlanych znajdziesz szeroką ofertę podkładów pod panele, ale jak wybrać ten najlepszy, który przedłuży żywotność podłogi, zapewni ciszę podczas chodzenia, odpowiednią izolację i ochroni panele od wilgoci? Przede wszystkim wiedz, że w tej kwestii nie cena decyduje, a rodzaj podłoża, na którym będą układane panele. Podkłady podłogowe tak ogólnie dzielą się na naturalne i sztuczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, przedstawimy pokrótce na co warto zwrócić uwagę.

Spis treści

Naturalny podkład pod panele

Naturalne podkłady pod panele wykonane są drewna i jego pochodnych. Do tej grupy należą między innymi podkłady z włókna drzewnego, korka, eko płyty, tektury karbowanej czy papieru falistego.  Dwa ostatnie są najkorzystniejsze cenowo i dobrze przewodzą ciepło jednak słabo izolują hałas i nadają się tylko i wyłącznie do idealnie gładkiego podłoża. Eko płyty są lepszym rozwiązaniem dla nieidealnie równego podłoża, jednak są wrażliwe na wilgoć i nie nadają się do pomieszczeń takich jak kuchnia łazienka i pomieszczenia przyległe. Bardzo dobrym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem jest podkład z włókna drzewnego – wystarczająco elastyczny dzięki czemu podłoga nie ulega odkształceniom przez długi czas i zapewnia dobrą izolację cieplną i akustyczną. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również podkład korkowy, który zapewnia najlepszą izolację, jednak jest też najdroższym podkładem i z czasem może ulegać wykruszeniu. Podkłady naturalne są bardzo wrażliwe na wszelkie nierówności, dlatego jeśli nasze podłoże nie jest idealnie gładkie i nie jesteśmy w stanie go wyrównać lepiej wybrać podkład sztuczny.

Sztuczny podkład pod panele

Sztuczny czyli wykonany z materiałów innych niż drewno i jego pochodne. Do tego rodzaju podkładów należą najczęściej pianki wykonane z polistyrenu i polietylenu. Ten rodzaj podkładów nie nadaje się do podłoża drewnianego. Jest to popularne i niedrogie rozwiązanie, które niestety ma swoje wady, a jedną z nich jest słaba elastyczność, która z czasem może spowodować powstanie nierówności pod panelami i odkształcenia, które będę doprowadzały do wyniszczania podłogi. Jeżeli decydujemy się już na ten rodzaj podkładu to wybierzmy ten z wyższej półki cenowej. Ten rodzaj podkładu zapewni doskonałą izolację cieplną i akustyczną.

Podkłady sztuczne doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wodę i wilgoć takich jak kuchnia czy łazienka oraz w pomieszczaniach o nierównej powierzchni podłogi. Podkłady z polistyrenu doskonale nadadzą się do podłogi panelowej z ogrzewaniem podłogowym i dzięki mikroskopijnym otworom bez problemu przepuszczą ciepło.

Jeżeli nie możesz się zdecydować na konkretny rodzaj podkładu to zdaj się na opinię fachowca, który będzie układał Twoją podłogę. Po oględzinach stanu podłoża z pewnością wybierze najlepsze rozwiązanie.


SPRAWDŹ W SKLEPIE:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *