1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży rozpoczyna piękną historię o byciu rodzicem i o tym, że za 12 miesięcy w waszym życiu pojawi się nowy członek rodziny, za którego bierzecie odpowiedzialność, i o którego będziecie dbać i kochać jak o nikogo na świecie. To jednocześnie początek 1 miesiąca i pierwszego trymestru ciąży, w czasie których organizm i ciało kobiety zacznie przechodzić wiele zmian i zaczną pojawiać się pierwsze objawy ciąży. Sprawdź jakie zmiany czekają Cię w pierwszym tygodniu ciąży.

Ciąża zwykle trwa 9 miesięcy co daje ok. 40 tygodni. Większość kobiet nie wie jednak kiedy dokładnie nastąpiło zapłodnienie, a bez tego nie są w stanie precyzyjnie policzyć tych 40 tygodni, żeby obliczyć termin porodu. Dlatego lekarze ginekolodzy obliczają czas trwania ciąży według specjalnego wzoru zwanego regułą Naegelego wyliczany na podstawie pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki. Dzięki niemu można obliczyć moment owulacji, czyli jedynej szansy na zapłodnienie w ciągu cyklu. W związku z tym wiek ciąży może być zawyżony nawet o 2 tygodnie.

Dokładniejszy termin porodu lekarz będzie jednak w stanie określić nieco później. Część kobiet rodzi wcześniej, inne nieco później. Każdy przypadek ciąży jest inny, każda kobieta jest inna. Warto jednak wiedzieć, że termin poród o czasie oznacza urodzenie dziecka między 38. a 42. tygodniem ciąży, co daje aż 5 tygodni marginesu.

W pierwszym tygodniu ciąży tak naprawdę organizm kobiety dopiero szykuje się do zapłodnienia. Wzrasta wówczas poziom estrogenów, które wpływają na rozwój pęcherzyków Graffa, a w szyjce macicy zaczyna gromadzić się śluz, który ułatwia transportowanie plemników. Nie spodziewaj się więc żadnych objawów ciąży.

Jeżeli wraz z partnerem zamierzacie starać się o dziecko, swoje przygotowania oboje powinniście zacząć wcześniej. Przede wszystkim zarówno dieta przyszłej mamy jak i taty powinna być zdrowa i pełnowartościowa. Kobieta dodatkowo powinna rozpocząć suplementację kwasu foliowego, aby uniknąć wad płodu. Oboje prowadźcie aktywny tryb życia – to pozwoli wam dobrze przygotować się do nowej roli i dostarczy zdrowych i silnych plemników do komórki jajowej, która z czasem przekształci się w maluszka.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *