300 zł na wyprawkę szkolną z programem „Dobry Start”. Jak i kiedy złożyć wniosek?

300+ na wyprawkę szkolną

Już 1 lipca rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą składać wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka. „Dobry Start” to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który ma jeszcze lepiej pomóc rodzicom przygotować dzieci do szkoły zapewniając wsparcie finansowe, które możemy przeznaczyć na podręczniki, pomoce naukowe dla dziecka, tornister czy inne niezbędne przybory i akcesoria do szkoły.

To kolejny program, który pomaga finansowo rodzicom i dzieciom. W przeciwieństwie do programu „500+”, z którego mogą skorzystać rodziny posiadające więcej niż jedno dziecko, program „Dobry Start” ma być dostępny dla każdego dziecka, którego rodzic złoży poprawnie wniosek, bez względu na dochód rodziny. Zapomoga jest przyznawana jednorazowo w ciągu roku i dotyczy dzieci uczących się w wieku do 20. roku życia.

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci niezależnie od kapitału kulturowego, społecznego i materialnego rodzin. Jako że „Dobry Start” ma charakter powszechny, obejmie wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019.

W praktyce program „Dobry Start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Oznacza to, że wsparcie trafi do 4,6 miliona uczniów. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej – wyjaśnia Minister Elżbieta Rafalska

300 zł na wyprawkę szkolną – jak złożyć wniosek?

Podobnie jak w przypadku programu 500+, wniosek o wsparcie w ramach programu „Dobry Start” można złożyć na dwa sposoby:

  1. Online, od 1 lipca przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.
  2. Tradycyjnie, czyli papierowo od 1 sierpnia w urzędach miast, gmin lub ośrodkach pomocy społecznej. Pobierz druk wniosku >>

O zapomogę będzie można wnioskować tylko do końca listopada. Złożenie dokumentów po 30 listopada oznacza utratę możliwości pozyskania środków z programu.

Wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną mogą być składane przez:

  • rodziców,
  • opiekuna faktycznego dziecka, czyli przez osobę, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
  • opiekuna prawnego dziecka, czyli osobę, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • osobę uczącą się, czyli pełnoletniego ucznia, który nie jest na utrzymaniu rodziców, np. z powodu ich śmierci.

O dotacje nie mogą się starać rodzice dzieci będących w przedszkolu i zerówce oraz studenci.

Kiedy zostaną wypłacone pieniądze z programu 300 zł na wyprawkę?

W przypadku złożenia wniosku w lipcu lub sierpniu wypłaty pieniędzy z programu możemy spodziewać się we wrześniu. W przypadku późniejszego złożenia wniosku wypłaty będą realizowane w ciągu 2 miesięcy od złożenia dokumentów.

Pieniądze możemy przeznaczyć tak naprawdę na dowolny cel, bowiem nie jest wymagane od rodziców żadne dokumentowanie na co zostały przeznaczone pieniądze.

– Rodzice wiedzą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci. My ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim. – mówił premier Mateusz Morawiecki

Program „Dobry Start” to kolejny krok we wsparciu rodzin. 2 lata temu Ministerstwo Edukacji wdrożyło program darmowych podręczników dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Dodatkowo rodzice posiadający więcej niż 1 dziecko mogą liczyć na comiesięczne wsparcie z programu 500+ a teraz dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka. Niewątpliwie taka pomoc dla wielu polskich rodzin będzie ogromnym wsparciem i wyrówna szanse dzieci w lepszym dostępie do materiałów edukacyjnych i nie tylko.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *