Wyprawka szkolna dziecka – przygotuj dziecko do szkoły

Wyprawka szkolna dziecka

Chociaż wakacje jeszcze na dobre się nie rozpoczęły to już teraz warto zacząć myśleć o skompletowaniu lub uzupełnieniu wyprawki szkolnej dla dzieci, zwłaszcza jeżeli chcemy je dobrze przygotować do nowego roku szkolnego i cieszyć się spokojnym urlopem, a wydatki związane z potrzebami szkolnymi rozłożyć sobie na kilka części, żeby nie musieć jednorazowo ponosić tak dużych kosztów.

Przezorni rodzice zwykle kompletują wyprawkę szkolną podczas wakacji, jednak wielu z nich zostawia sobie ten obowiązek na początek września, wychodząc z założenia, że wtedy zakupią dokładnie to, co będzie potrzebne dziecku w szkole i przedszkolu spełniając ich marzenie o wymarzonym tornistrze czy piórniku. Jak sprawnie skompletować wyprawkę szkolną dla dziecka? Podpowiadamy!

Spis treści

Tornister idealny

Dobry, wygodny i przede wszystkim lekki tornister to podstawa wyprawki szkolnej każdego pierwszoklasisty i pierwszoklasistki. Dlaczego powinniśmy kupić dziecku właśnie tornister, a nie plecak? Zaletą tornistrów są usztywnione plecy, które pomagają dziecku utrzymywać prawidłową postawę ciała. Dodatkowo dziecko ma utrudnienie w „kombinowaniu” – tornistra nie da się nosić tylko na jednym ramieniu, co w przypadku plecaka jest bardzo częstym problemem.

W jaki sposób wybrać dobry tornister?

Dobrze dobrany tornister powinien być odrobinę szerszy niż plecy dziecka. W przeciwnym razie będzie niewygodny w noszeniu.

Kolejnym bardzo ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to waga pustego tornistra. Nie powinna ona przekraczać 1100 g, a po spakowaniu nie powinna przekraczać 10-12% masy dziecka. Starajmy się też pamiętać o tym kompletując pozostałe elementy wyprawki szkolnej.

Następnie przyjrzyjmy się szelkom tornistra. Powinno dać się je regulować, a część, która spoczywa na ramionach powinna być odpowiednio szeroka – wówczas szelki nie będą uciskały dziecięcych ramion pod naciskiem szkolnego ekwipunku.

Dobry tornister powinien być również odpowiednio usztywniony, a część dotykająca pleców dziecka wykonana z materiału przepuszczającego powietrze. Dobrze, jeżeli posiada również elementy odblaskowe, dzięki czemu nasze dziecko będzie widoczne na drodze. Chociaż większość dzieci ze szkoły wraca z opiekunem to dobrze wyrobić w dziecku nawyk noszenia odblasków. Jeżeli nie znajdują się w podstawowym wyposażeniu to dokupmy je osobno i przypnijmy lub przyczepmy do tornistra.

Istotne jest również jak tornister wygląda w środku – jaki ma układ kieszonek i przegródek, czy posiada boczne kieszenie, np. takie na bidon lub butelkę. Przydatny będzie też zaczep na klucze oraz kieszonka z przezroczystym okienkiem, w którą można włożyć karteczkę z imieniem i nazwiskiem właściciela tornistra.

Poza wygodą, niezwykle ważną kwestią jest estetyka tornistra. Pamiętajmy,  żeby decyzję o wyborze konkretnego tornistra podejmować razem z dzieckiem – powinien mu się podobać, być w ulubionym kolorze dziecka lub posiadać elementy z bohaterami ulubionych bajek. W końcu dziecko powinno czuć się z dobrze ze swoim tornistrem, który będzie mu towarzyszył codziennie i razem z nim uczestniczył w szkolnych przygodach.

Wyprawka szkolna dziecka – co poza tornistrem?

Tornister wybrany, czas na pozostałą część wyprawki dziecka. Każdy rodzic otrzymuje przed nowym rokiem szkolnym wytyczne dotyczące skompletowania artykułów szkolnych i papierniczych. Dla dziecka takie zakupy to prawdziwa frajda, dlatego warto zrobić je razem z dzieckiem.

Co powinno znaleźć się w tornistrze?

Wyprawka szkolna dziecka
Wyprawka szkolna dziecka

Z pewnością zeszyty. Zwróćmy uwagę na ilość kartek i oprawę. Powinny być raczej cieńsze, w miękkiej okładce – to znacząco wpłynie na ich wagę w tornistrze. Dla dziecka ważną decyzją będzie wybór odpowiedniego piórnika. Będzie to co najmniej tak ważne jak wybór tornistra. Musi być lekki, praktyczny, estetyczny i mieścić wszystkie potrzebne przybory do pisania. Możemy wybrać piórnik już wyposażony, np. w kredki, ołówek, długopis , gumkę, temperówkę, mazaki i wiele innych przyborów lub piórnik bez wyposażenia i razem z dzieckiem go wyposażyć w wymarzone przybory. Warto też rozważyć zakup piórnika-saszetki, który będzie odrobinę lżejszy i mniejszy od tych usztywnianych piórników i zagwarantuje łatwy dostęp do przyborów.

Kolejnym wyprawkowym must have dziecka będzie worek na obuwie oraz strój sportowy, który zwykle stanowi jasna koszulka, krótkie spodenki i buty sportowe z jasną podeszwą.

Dodatkowo dziecku potrzebne będą akcesoria i przybory plastyczne, których dzieci zwykle nie noszą ze sobą do szkoły, ale zostawiają je w wyznaczonym miejscu w klasie. Są to bloki, plastelina, farbki plakatowe, kubeczek do maczania pędzelka, pędzelek, kredki, bibuła, zeszyty i inne materiały, które wskaże nam nauczyciel. Pamiętajmy o czytelnym podpisaniu wszystkich rzeczy dziecka, które zostaną w klasie.

Skompletowanie pełnej wyprawki szkolnej dziecka jest nie lada wyzwaniem i nie warto odwlekać tego tematu na ostatnią chwilę, tym bardziej, że sklepy przez całe wakacje kuszą atrakcyjnymi promocjami na artykuły szkolne i papiernicze i warto z nich skorzystać oszczędzając pieniądze, czas i niepotrzebny stres swój i dziecka.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *