Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie

Ciało i organizm kobiety po porodzie może ulec zmianom, choć nie każda z Was ich doświadczy. Warto jednak wiedzieć, że niektórym z nich możemy zapobiec odpowiednio przygotowując organizm do porodu. Jednym z takich wstydliwych problemów jest nietrzymanie moczu, które u kobiet po porodzie występuje stosunkowo często.

Na nietrzymanie moczu cierpi już blisko 3 miliony Polaków, z czego 2/3 stanowią kobiety. Im więcej przebytych porodów, tym ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu wzrasta. Kobiety często nie chcą podejmować tego wstydliwego tematu, a można go zwalczyć.

Podczas porodu, mięśnie dna miednicy podlegają intensywnemu rozciąganiu, jednak zdarza się, że nie wracają do swojego pierwotnego stanu. Osłabienie tych mięśni mogą powodować również zaparcia, także te w ciąży. Z początku problem może być ledwie dostrzegalny – pojedyncze krople, które wyciekają w czasie wysiłku, np. podniesieniu dziecka, kichnięciu, czy śmianiu się.

Jeśli zauważysz u siebie nawet najmniejsze objawy nietrzymania moczu powstałego po porodzie, nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty. Może to być urolog, ginekolog, ale także lekarz rodzinny. Specjalista potwierdzi diagnozę, ustali jej dokładną przyczynę i przedstawi plan leczenia.

Nietrzymanie moczu – terapia FES i EMG

Przy łagodnym nietrzymaniu moczu zaproponuje zestaw ćwiczeń, które trzeba stosować w celu poprawy jakości mięśni dna miednicy. Jeśli jednak problem okaże się być poważniejszy możesz skorzystać z terapii opartej na terapii funkcjonalnej lub terapii EMG. Pierwsza to nic innego jak elektrostymulacja, która ma działanie regeneracyjne na uszkodzone szlaki nerwowe i naczynia włosowate przywracając prawidłową pracę mięśni. Takie zabiegi można samodzielnie wykonywać w domu. Drugi rodzaj terapii polega na nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniu i terapia zaburzeń czynności mięśni i nerwów.

W skrajnych przypadkach, kiedy rehabilitacja nie pomaga przeprowadza się zabieg operacyjny. Dobrze połączyć go z ćwiczeniami, wówczas szansa powodzenia jest znacznie wyższa. Na efekty każdej z wymienionych terapii należy cierpliwie poczekać. W tym czasie warto stosować specjalne wkładki czy pieluchomajtki absorbujące mocz.

Pamiętaj, żeby nie wstydzić się powiedzieć lekarzowi o swoim problemie. Jego rolą jest Ci pomóc i w przypadku nietrzymania moczu po porodzie istnieją na to skuteczne sposoby.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *