Aparat ortodontyczny – wszystko co powinnaś wiedzieć przed założeniem

Aparat ortodontyczny

Wady zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej, który warto poddać korekcie, ale także przykre doznania zdrowotne, które mogą być jego przyczyną. Decyzja o założeniu aparatu powinna być poprzedzona zdobyciem wszystkich informacji na temat wyboru aparatu oraz sposobów jego utrzymania. W tym artykule postaram się przedstawić wszystkie najważniejsze rzeczy dotyczące aparatów ortodontycznych.

Aparat ortodontyczny – stały czy ruchomy?

Wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego zależy przede wszystkim od rodzaju wady zgryzu – przy niewielkich wadach, głównie górnego łuku można zastosować aparat ruchomy. Ze swojego doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że u mnie aparat ruchomy nie zdał egzaminu i ostatecznie i tak musiałam zdecydować się na aparat stały. Dlaczego? Przede wszystkim aparat ruchomy TRZEBA nosić praktycznie cały czas, a nie tylko na noc jak może się wydawać co jest oczywiście niemożliwe ze względu na to, że aparat ruchomy dotyka podniebienia przez co uniemożliwia swobodne rozmawianie. Do każdego posiłku też powinniśmy zdjąć aparat. Kiedy przestajemy go nosić przez dłuższy czas wszystko wraca do swojej skrzywionej postaci i całe „leczenie” powinniśmy zacząć praktycznie od początku.

Z aparatem ortodontycznym stałym nie ma tego problemu – co prawda działa na zęby z mniejszą siłą, ale w sposób stały dzięki czemu jest efektywniejszy. Z aparatem stałym można swobodnie rozmawiać i jeść. Uciążliwe może się wydawać mycie zębów, które zajmuje nie 3 minuty, a trochę dłużej, bo każdy zamek powinniśmy dokładnie wyczyścić specjalnymi szczoteczkami do szczelin zębowych. Aparatem stałym ortodonta może dokładniej wyprostować wszystkie zrotowane zęby, co jest trudne lub niemożliwe w przypadku aparatu ruchomego.

Aparat ortodontyczny – cena

Zanim przejdziemy do kosztów samego aparatu ortodontycznego to należy wspomnieć o tym wszystkim co musi się stać przed jego założeniem. Na początku czeka nas wizyta konsultacyjna (ok. 100 zł) u ortodonty, który sprawdzi stan naszych zębów i przedstawi swoją propozycję i wykona wyciski modeli (ok. 70-100 zł), następnie doktor skieruje nas na zdjęcie pantomograficzne boczne (50-60 zł), które jest niezbędne do podjęcia decyzji dotyczącej ósemek (zębów mądrości) i będzie potrzebne przy tworzeniu planu leczenia. Czasami ortodonta przed założeniem aparatu wymaga również wykonania tomografii komputerowej (400-800 zł). Opracowanie planu leczenia to koszt ok. 100 zł. Przed założeniem aparatu stałego nasze zęby muszą zostać poddane procesowi higienizacji (usunięcie kamienia i osadów nazębnych) – koszt ok. 200-250 zł.

Sam koszt aparatu ortodontycznego uzależniony jest od wielu czynników takich jak rodzaj aparatu (stały czy ruchomy), a w przypadku aparatu stałego czy jest to aparat metalowy czy tzw estetyczny (mniej widoczny). Aparat stały jest znacznie droższy zarówno jeżeli chodzi o założenie jak i wizyty kontrolne, jednak daje nieporównywalnie lepsze i trwalsze efekty niż aparat ruchomy (zdejmowany). Koszt aparatu stałego metalowego waha się w okolicach 1 400 – 1 500 zł za 1 łuk, a kryształowego (estetycznego) 2 000 – 2 500 zł. W przypadku aparatu ruchomego (zdejmowanego) koszt 1 łuku to rząd 500-600 zł, a aparatu dwuszczękowego 500-700 zł. Do tego dochodzi wizyta kontrolna raz w miesiącu lub raz na 2 miesiące. W przypadku aparatu stałego metalowego to koszt ok. 180 zł (2 łuki), a kryształowego (estetycznego) 250 zł (2 łuki). Koszt takiej wizyty w przypadku aparatu ruchomego (zdejmowanego) wynosi 60-100 zł.

Aparat ortodontyczny stały – jak wygląda cały proces?

  1. Wizyta konsultacyjna u ortodonty, pobranie wycisków.
  2. Wykonanie pantomogramu, ewentualnie także tomografii komputerowej.
  3. Opracowanie planu leczenia.
  4. Ewentualne usunięcie zbędnych zębów.
  5. Higienizacja zębów – usunięcie osadów i kamienia nazębnego.
  6. Separacja – pomiędzy zęby, na których będą mocowane pierścienie wkłada się gumki, których zadaniem jest zrobienie miejsca na zamki.
  7. Założenie aparatu stałego.
  8. Zdjęcie aparatu stałego, higienizacja zębów.
  9. Retainer – aparat retencyjny stosuje się po zakończonym leczeniu ortodontycznym aparatem stałym. Jego zadaniem jest utrzymanie efektów osiągniętych dzięki aparatowi stałemu.

Jak widać jeżeli chcemy cieszyć się pięknym równym uśmiechem to musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, szczególnie na początku, jednak warto uświadomić sobie, że zęby będą służyły nam przez wiele lat, a o równe zęby jest znacznie łatwiej zadbać i wyczyścić przez co zmniejsza się ryzyko próchnicy.

Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Decyzję o leczeniu ortodontycznym powinniśmy podjąć przede wszystkim, kiedy krzywy zgryz utrudnia nam codzienne czynności jak swobodne mówienie czy jedzenie. Bywa, że krzywy zgryz może powodować częste bóle głowy i migreny, a także efekt tzw. strzelania żuchwy. Zdarza się, że w młodości nie wszystkie zęby się zawiązują i brak symetrii w łuku powoduje krzywizny zgryzu, które wymagają skorygowania. Zęby mogą na siebie nachodzić lub być zrotowane co powoduje problem z dokładnym wyczyszczeniem ich i gromadzeniem się osadów nazębnych, co prowadzi do próchnicy. Czasem też podejmujemy decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych, np. kiedy wada nie wpływa na naszą jakość życia, ale wpływa na komfort psychiczny – drobne skrzywienia i wady.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

To zależy od wielu czynników, ale średnio leczenie ortodontyczne wynosi ok. 2 lat. Po tym czasie dochodzi jeszcze okres noszenia apartu retencyjnego, który może trwać drugie tyle, a nawet dłużej.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *