Domowe i ekologiczne sposoby na mszyce

Domowe sposoby na mszyce

Liście twojej ukochanej roślinki zaczęły się zwijać i deformować? Sprawdź czy nie siedzą na niej mszyce! Te niewielkie owady potrafią szybko zniszczyć kwiaty, warzywa w ogrodzie, a nawet drzewa i krzewy! Jeśli nie zareagujesz w porę twoja roślinka może tego nie przetrwać. Sprawdź jak możesz domowymi i przyjaznymi dla środowiska i roślin sposobami pozbyć się mszycy.

Mszyce to niewielkie owady z rodziny pluskwiaków żerujące na roślinach. Istnieje blisko 5 tysięcy gatunków mszyc, które różnią się wyglądem w tym również kolorem i gatunkiem rośliny, na której głównie żerują. Mszyce wysysają soki z roślin, które częściowo trawią, a pozostałość tzw. spadź wydalają za pomocą syfonów. Ich kolor uzależniony jest od rośliny, na której aktualnie żerują, ale zwykle przybierają kolor zielony, brązowy lub czarny.

Mszyce posiadają swoich naturalnych wrogów w przyrodzie. Są to między innymi biedronki, których zarówno larwy jak i dorosłe osobniki żywią się mszycami. W okresie larwalnym jedna larwa biedronka potrafi zjeść aż 600 mszyc. Dorosłe osobniki zjadają średnio od 30 do 60 mszyc dziennie! To najskuteczniejsza ekologiczna broń w walce z mszycami, ale jak zachęcić biedronki do odwiedzenia miejsc zajętych przez mszycę? Nie trzeba się bardzo starać, bowiem apetyt biedronek na mszyce jest tak duży, że bez trudu je znajdą. Jeżeli jednak chcemy im sprawę ułatwić wystarczy wykorzystać ich łakomstwo – biedronki uwielbiają wszystko co słodkie, dlatego miejsce objęte niechcianymi insektami wystarczy obsypać cukrem.

Jeżeli nie możemy liczyć na pomoc biedronek (np. w domowych uprawach) warto sięgnąć po domowe sposoby na ekologiczny i w pełni bezpieczny dla rośliny oprysk, np. z szarego mydła lub czosnku. Jak przygotować taki domowy oprysk na mszycę? To bardzo proste i bardzo tanie!

Domowy sposób na mszyce nr 1 – czosnek

W przygotowaniu jest bardzo prosty, a odpowiednio przygotowany będzie działał zarówno profilaktycznie jak i odstraszająco na już zaatakowanych przez mszyce roślinach. W celu przygotowania oprysku na mszyce należy zalać 250 g przeciśniętego przez praskę czosnku 10 l wody i zostawić na ok. 24h. Po tym czasie oprysk jest gotowy do użycia – wystarczy dokładnie spryskać liście i pędy zaatakowane mszycą kilkukrotnie w kilkugodzinnych odstępach. Oprysk na mszyce z czosnku działa również na inne szkodniki i niektóre choroby roślin.

Domowy sposób na mszyce nr 2 – cebula

O ile czosnek nie każdy może posiadać w swoim domu, to niemal każda gospodyni i każdy gospodarz mają w kuchni jedno najpopularniejszych w Polsce warzyw czyli cebulę, którą również można wykorzystać do walki z mszycą przygotowując ekologiczny oprysk. Przygotowanie wywaru jest również bardzo proste i szybkie, a sam płyn skuteczny. Oprysk na mszyce z cebuli działa także na niektóre choroby grzybowe roślin. W celu przygotowania oprysku na mszyce z cebuli należy drobno posiekać ok. 75 g cebuli zalać je 10 l wody. Płyn należy gotować przez 30 minut, następnie wystudzić i opryskiwać już bez rozcieńczania.

Domowy sposób na mszyce nr 3 – szare mydło

Niektórzy uważają, że jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się mszyc z rośliny raz na zawsze. Oprysk na mszyce z szarego mydła jest w pełni bezpieczny dla roślin i dla środowiska. Można go stosować nie tylko na kwiatach, ale i na warzywach i owocach. Jak przygotować roztwór? Należy 20 g szarego mydła rozpuścić w 1 litrze wody. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli dodamy 20 ml spirytusu. Oprysk przelewamy do spryskiwacza i dokładnie pryskamy roślinę. Oprysk może spowodować zbrązowienie kwiatów i młodych liści. Aby tego uniknąć należy użyć wody pozbawionej wapnia lub deszczówki.

Mrówki przyjaciółkami mszyc?

Warto w tym miejscu obalić również 2 mity dotyczące sposobów na mszyce. Pierwszym z nich jest oprysk z wywaru z pokrzywy, który jakoby miał zwalczać mszyce. Badania potwierdziły, że taki roztwór nie zadziała skutecznie w walce z mszycami, ale za to stanowi cenny naturalny nawóz dla rośliny. Drugi mit, który się zrodził to, że mrówki pomogą w walce z mszycami. Nic bardziej mylnego! Mrówki wręcz „hodują” sobie mszyce i transportują je w inne miejsca, ale nie żywią się nimi. Mszyce zapewniają pożywienie mrówkom w postaci wytwarzanej przez nich spadzi, dlatego wszędzie tam, gdzie pojawiają się mszyce, w moment zjawiają się także ich przyjaciółki-mrówki, co spowodowało zrodzenie się tego mitu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *