Kurzajka, choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jest zwykle wstydliwym problemem, z którym zmaga się wielu ludzi. Jest to brodawka wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, którą najczęściej zarażamy się poprzez kontakt z zakażoną osobą lub z miejscem czy przedmiotem, których dotykała. Często do zakażenia dochodzi na basenie czy saunie (stopy) lub komunikacji miejskiej (dłonie). Leczenie kurzajki jest o tyle trudne, że lubi nawracać, jednak jest sposób, dzięki któremu pozbędziemy się kurzajki na długo bez poddawaniu się bolesnym zabiegom.
Spis treści
Jak pozbyć się kurzajki?
Wiele kurzajek samoistnie znika, inne nawet po wymrożeniu w klinice nawrócą. Nie wolno ich rozdrapywać, bo mogą się rozsiać i przenieść także na inne części ciała. W aptece dostaniemy wiele specyfików do smarowania lub samodzielnego wymrażania kurzajki. Jest jednak naturalny sposób na pozbycie się kurzajki, z którego warto skorzystać. Nazywa się glistnikiem lub jaskółczym zielem. Rośnie wszędzie – na łąkach, w ogrodach, w lesie. Rozsiewa się niczym chwast, jednak nie warto się go pozbywać, bowiem doskonale radzi sobie z kurzajkami.
Jaskółcze ziele na kurzajki – jak stosować?
Tajemnicą jaskółczego ziela jest żółty sok zawarty w roślinie, który stanowi skuteczny środek na pozbycie się kurzajki. Wystarczy rozciąć lub odłamać kawałek rośliny i wycisnąć jej sok na kurzajkę. Zabieg należy stosować przez ok. tydzień lub dłużej przy większych zmianach i powtarzać kilka razy dziennie. Na kurzajce pozostanie ciemno brązowy ślad, który można zakleić plastrem jeśli nam przeszkadza.
Jaskółcze ziele jest od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej. Ma nie tylko działania bakteriobójcze, ale także grzybobójcze. Podczas stosowania go na kurzajki należy jednak pamiętać, żeby nie dotknąć lub nie przecierać okolic oczu, ze względu na silną toksynę zawartą w roślinie.
Poza wymienionymi już działaniami, jaskółcze ziele w medycynie naturalnej wykorzystuje się także w leczeniu bólów brzucha, np. kolki jelitowej czy przy bolesnych miesiączkach ze względu na właściwości rozkurczowe. W tym celu z glistnika przygotowuje się specjalną nalewkę, która łagodzi bóle oraz ma działanie moczopędne i ułatwiające wypróżnianie.