Pamiętasz, ile razy zaczynałaś dzień od postanowienia, że „zaczynasz dietę”? Nie ma znaczenia, czy chcesz zrobić to dla lepszego samopoczucia czy zdrowia czy odchudzania. Słowo „dieta” zawsze kojarzy Ci się z torturami, wyrzeczeniami, ograniczaniem się, liczeniem kalorii, co w rezultacie prowadzi do frustracji i niechęci do zmiany nawyków żywieniowych.
Największym błędem jaki popełniają osoby, które próbują coś zmienić w swoim sposobie odżywiania to radykalne ograniczenie przyjmowanych kalorii, a jeszcze gorsze to niejedzenie. Nie jest prawdą, że żeby schudnąć należy mniej jeść. To jednak prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych, co jest wynikiem obrony naszego organizmu przed niedożywieniem. W związku z tym wszelkie restryckcyjne diety nie mają szansy powodzenia, bo nawet jeśli jakimś cudem nasza cudowna dieta spowoduje utratę wagi to będzie to najprawdopodobniej wynikało z utraty masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej.
Stosując takie diety musimy się liczyć z efktem jo-jo, który stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia nie tylko psychicznego. Wahania wagi mają negatywny wpływ na serce zwiększając ryzyko jego chorób, a także zwiększają ryzyko zachorowań na cukrzycę typu II czy kamicy żółciowej. Ponadto źle wpływa na stan włosów, paznokci i kondycji skóry. Spada również nasza odporność i jesteśmy bardziej podatni na choroby i przeziębiania. Dlatego nie jest ważne ile jemy, ale co. Należy przede wszystkim zadbać o zdrowe, zbilansowane posiłki, które odżywią nasz organizm i utrzymają go w dobrej kondycji.
Każda z nas jest inna, ma inne potrzeby dotyczące diety, dlatego nie ma czegoś takiego jak dieta uniwersalna dobra dla wszystkich. Jedne z nas uprawiają sport, inne całe dnie spędzają przy biurku, jeszcze inne karmią piersią, w związku z czym każda ma indywidualne potrzeby dotyczące zdrowej diety. Zdrowa dieta musi być opracowana w oparciu o takie dane jak: wiek, płeć, waga, styl życia, stan zdrowia, aktywność fizyczna, a nawet porę roku, klimat i nasz nastrój w danym momencie.
Zmieniając swoje nawyki żywieniowe warto na początku przyjrzeć się piramidzie żywieniowej i opracować swoją dietę w oparciu o nią. Przede wszystkim ze swojego jadłospisu wyrzuć słodycze. To da ci co najmniej 5 kg mniej w ciągu roku. Kolejnych pozbędziesz się eliminując słone przekąski takie jak chipsy, solone orzeszki i inne, a także żywność wysoko przetworzoną. Oprzyj swoją dietę przede wszystkim o warzywa i owoce, najlepiej te sezonowe, które mają najwięcej wartości odżywczych. Twoje posiłki powinny być również regularne – 5-6 posiłków w ciągu dnia, przy czym ostatni powinien być spożyty nie później niż 2-3 godziny przed snem. Właśnie ta regularność w połączeniu z aktywnością fizyczną zagwarantuje nam przyspieszenie metabolizmu i unormowanie masy ciała. Pamiętaj o piciu wody. To jedyny płyn, którym jesteśmy w stanie skutecznie nawodnić i oczyścić nasz organizm. Powinnaś pić co najmniej 1,5-2 l wody w ciągu dnia, a w przypadku intensywnej aktywności fizycznej jeszcze więcej.