Krągłe biodra, a może nieco wystający brzuszek? Mały, a może bardziej obfity biust? Masywne uda, a może mocno zarysowane wcięcie w talii? Każda z nas jest inna, unikatowa i charakteryzuje nas inny typ sylwetki. Czasem mimo największych starań, intensywnych i regularnych ćwiczeń i restrykcyjnych diet nie dojdziemy do figury modelek z pierwszych stron gazet, bo cechuje nas taki, a nie inny rodzaj sylwetki.
Spis treści
Typy kobiecej sylwetki
Wyróżniamy 4 typy kobiecej sylwetki: gynoidalny (tzw. gruszka), limfatyczny, androidalny (tzw. jabłko) i tarczycowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i wymaga nieco innego podejścia co do diety i ćwiczeń. Warto poznać każdy z nich i sprawdzić, jaki rodzaj sylwetki was charakteryzuje, żeby umiejętnie wykorzystać i podkreślić jego zalety i ukryć wady.
Typ gynoidalny
Budowa kobiet o tym typie przypomina gruszkę. Ciało rozszerza się w biodrach i udach, a pośladki są zaokrąglone. Obwód w talii jest znacznie mniejszy niż biodra. Tłuszcz odkłada się w dolnych częściach ciała, głównie na pośladkach, biodrach i udach. Kobiety o typie gruszki mają skłonność do cellulitu. Ten typ sylwetki kształtowany jest poprzez hormony, głównie estrogeny, których jajniki kobiet posiadających taką budowę produkują więcej niż na przykład progesteronu. Niesie to zwiększone ryzyko zachorowań na raka piersi i macicy
Kobiety o sylwetce gynoidalnej ze swojej diety powinny pozbyć się słodyczy, nasyconych tłuszczów, produktów przetworzonych, białego pieczywa czy alkoholu. Zalecane są ćwiczenia areobowe, jazda na rowerze, pływanie czy chodzenie w tym nordic walking.
Typ limfatyczny
Ta sylwetka charakteryzuje się otyłością, obfitością i wrażeniem opuchniętej skóry. Posiadaczki limfatycznej budowy są narażone na zatrzymanie wody w organizmie. Ramiona i nogi są niemalże równe w całej swojej długości, a nadgarstki i kostki sprawiają wrażenie, jakby ciągle były opuchnięte. Talia nie posiada wcięcia, a brzuch jest odstający. Kobieta o tym typie sylwetki jest podatna na tycie i bardzo trudno jest jej zgubić zbędne kilogramy. Ponadto jest narażona na przeziębienia ze względu na obniżoną odporność, nadprodukcję śluzu, a także zagrożona niepłodnością.
Posiadaczki sylwetki limfatycznej powinny przede wszystkim pić bardzo dużo wody, aby ograniczyć problem z jej zatrzymaniem w organizmie. Dodatkowo powinny wykluczyć ze swojej diety produkty mleczne, a także słodycze. Jeżeli charakteryzujesz się typ typem budowy, powinnaś regularnie uprawiać sport, np. jazdę na rowerze, pływanie, szybkie chodzenie, a także jogę, która wspomaga układ limfatyczny.
Typ androidalny
Tą sylwetką charakteryzują się kobiety o szerokich barkach i rozbudowanej klatce piersiowej, a także muskularnych kończynach. Sprawiają wrażenie „bardziej męskich” ze względu na brak wcięcia w talii i rozbudowanej tkance mięśniowej. Ten typ cechuje zmniejszona ilość tkanki tłuszczowej w porównaniu z innymi typami sylwetek. Przy nadwadze, kobiety o androidalnej sylwetce przypominają jabłko. Tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim w górnych partiach ciała, głównie na brzuchu. Może również występować nadmierne owłosienie na twarzy i ciele, problemy z cerą i tzw. zakola, czyli łysina pojawiająca się nad skroniami. Wynika to z nadprodukcji hormonów męskich: kortyzonu, adrenaliny i androgenów.
Skóra kobiet o andoidalnej sylwetce jest podatna na powstawanie rozstępów. U tych kobiet występuje także zwiększone ryzyko zachorowań na zespół policystycznych jajników, chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Posiadaczki tego typu sylwetki powinny wyeliminować z diety potrawy smażone, słone przekąski, a także czerwone mięso, zwiększyć ilość spożywanych warzyw, zbóż, orzechów i ryb, a także pić dużo wody. Wskazana aktywność fizyczna dla tej sylwetki to przede wszystkim pływanie, bieganie, jazda na rowerze i ćwiczenia aerobowe.
Typ tarczycowy
To najbardziej pożądany przez kobiety typ sylwetki. Charakteryzuje się szczupłą budową, długą, szczupłą szyją, długimi kończynami, a także delikatnymi kośćmi, których struktura jest mocno widoczna pod cienką warstwą skóry. Sprawiają przez to wrażenie kościstych. Biust kobiety o sylwetce tarczycowej jest raczej mały lub co najwyżej średni. Są to kobiety wysokie, które nieznaczne krągłości mogą posiadać w okolicy ud i pośladków. Gdy tyją, to też zazwyczaj tylko w tych miejscach, pozostawiając górę ciała nadal szczupłą. Typ tarczycowy zazwyczaj cechują kobiety dość nerwowe, ambitne, ze skłonnościami do pracoholizmu. Lubią pobudzające używki (np. kawę), którymi doprowadzają organizm do wyczerpania tarczycy i nadnerczy. U kobiet o tarczycowej budowie mogą występować zaburzenia miesiączkowania, choroby serca i w późniejszym wieku także osteoporoza.
Posiadaczki tarczycowej sylwetki powinny ze swojej diety wykluczyć kawę i czekoladę, aby chronić tarczycę. Dieta powinna być bogata w kasze, warzywa i produkty pełnoziarniste, a także chude mięso, ryby i jajka. Kobiety z tarczycową budową powinny uprawiać regularnie sport, np. bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, a także uspokajającą jogę.