Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj nasze sposoby!

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Jest z nami w szkole na egzaminach, w pracy nad wymagającym projektem, w domu, gdy pokłócimy się z bliskimi. Otacza nas z każdej strony. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie zapobiec stresującym sytuacjom i musimy się z nimi zmierzyć. Stres nam to znacząco utrudnia. Odbiera możliwość racjonalnego myślenia przez co stajemy się rozdrażnieni i wrogo nastawieni do świata. Tak nie musi być! Sprawdź nasze sposoby na walkę ze stresem.

Zwykle stres odbieramy jako zjawisko negatywne, ale każdy reaguje na niego w różny sposób.Impreza-niespodzianka jedną osobę ucieszy, a u innej wywoła atak paniki. Dobry stres może działać motywująco, co sprawdza się podczas przygotowania do egzaminu czy podczas trudnego projektu, którego zakończenie przynosi nam ogromną ulgę i wiele satysfakcji. Z kolei zły stres występuje wtedy, kiedy przez dłuższy czas odczuwamy napięcie, np. wynikające z problemów w związku, choroby kogoś bliskiego, mobbingu w pracy czy obawą przed jej utratą. Taki stres jest silnie wyniszczający nasze ciało, które jest narażone na choroby serca, psychikę czy pogorszenie relacji z bliskimi, które jeszcze bardziej spotęgują jego negatywne działanie. Długotrwały stres prowadzi do nadciśnienia i zwiększa ryzyko ataku serca i rozwoju nowotworów.

Jak zatem radzić sobie ze stresem?

1. Do minimum ogranicz stresujące sytuacje

Bywa, że część z nich generujemy sami, np. poprzez okłamywanie lub ukrywanie prawdy, niedopełnieniu obowiązków lub innych sytuacji. Starajmy się w naszym otoczeniu zaprowadzić spokój i nie wzmagać stresogennych sytuacji, sumiennie wykonując nasze obowiązki.

2. Staraj się wyciszać

Żyjemy w ciągłym pośpiechu i nie każdy ma komfort posiadania czasu na codzienne, półgodzinne medytacje czy jogę. Czasem wystarczy kilka głębszych wdechów na świeżym powietrzu, chwila spaceru lub po prostu odrobina ciszy, żeby odzyskać wewnętrzny spokój.

3. Odpręż się

Każdy potrzebuje czasu dla siebie. Nieważne, czy uprawiasz sport, czytasz książki, gotujesz, robisz na drutach czy oglądasz TV. Możesz też iść na masaż relaksacyjny. Musisz mieć możliwość odreagowania w przyjazny dla otoczenia sposób. Bywa, że stres spowodowany jest przytłoczeniem i poczuciem, że każdy czegoś od nas chce. Relaks i czas poświęcony sobie jest konieczny, żeby odzyskać równowagę.

4. Naucz się odpuszczać 

Nie musisz wszystkiego brać na siebie. Czasem bierzemy zbyt dużo spraw na siebie sądząc, że nikt inny nie poradzi sobie z nimi tak dobrze jak Ty. Być może masz rację, ale nie dając nikomu szansy narażasz się na stres. Warto zadać sobie też pytanie, czy świat się zawali, jeśli ktoś zrobi coś inaczej niż Ty byś zrobił/a. Niektóre rzeczy mogą poczekać, nie musisz wszystkiego robić sama w pędzie i biegu. Odetchnij, jutro też jest dzień. Nie musisz jeszcze dzisiaj skreślać wszystkich zadań z listy.

5. Odreaguj sportem

Aktywność sportowa zapewnia nie tylko zdrowie fizyczne, ale również powoduje wydzielanie endorfin, dzięki którym odreagowujesz stresujące sytuacje i zapewniasz zdrowie psychiczne. Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność. Bieganie, jazda na rowerze, łyżworolki, a może pływanie czy siłownia? Pamiętaj, żeby także tutaj nie wpaść w pułapkę pośpiechu. Nie narzucaj sobie zbyt dużego tempa, ciesz się tą chwilą i odzyskuj spokój. Fajnie, jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu.

6. Myśl pozytywnie

Zamiast zadręczać się tym, ile masz jeszcze do zrobienia, pomyśl o tym, co już udało Ci się osiągnąć. Przekieruj swoją uwagę w stronę pozytywnych myśli, zacznij obserwować otoczenie i zauważać małe rzeczy, które pozwolą odzyskać Ci spokój.

7. Zadbaj o dietę

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna uzupełnić wszystkie nasze niedobory. Czasem uczucie napięcia może wynikać po części ze złej diety, w której jest zbyt mału witamin z grupy B czy magnezu. Jeżeli jesteś szczególnie narażona na stres w tym czasie to zadbaj o to, żeby w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w te składniki lub w ostateczności podejmij ich suplementację.

8. Skorzystaj z pomocy specjalisty

Jeżeli żadna w wymienionych metod Ci nie pomogła, nie wstydź się skorzystać z pomocy specjalisty. Ciągłe napięcie źle wpłynie na Twoje zdrowie i otoczenie, dlatego nie czekaj z tym, aż stresujących sytuacji pojawi się jeszcze więcej i bardziej Cię przytłoczą.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *