Nadżerka – objawy i leczenie nadżerki szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy - czym jest, objawy, leczenie

Na pozór wydaje się być niegroźna, często nie daje też praktycznie żadnych objawów. Cierpi na nią średnio 1/4 kobiet, a nieleczona w skrajnych przypadkach może przekształcić się w raka szyjki macicy. Mowa o nadżerce, czyli niewielkiej rance umiejscowionej w śluzówce szyjki macicy od strony pochwy.

Ściana pochwy wykazuje się dużą elastycznością jednak w trakcie porodu, a także po licznych poronieniach nabłonek szyjki macicy jest bardziej podatny na uszkodzenia i bardziej narażony na wystąpienie nadżerki. Podobnie jest w przypadku stosowania antykoncepcji w postaci wkładki macicznej – wówczas również może dochodzić do przerwania nabłonka i powstaniu ranki.

Na wystąpienie nadżerki podatne są również kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych ze względu na większą podatność na infekcje przenoszone drogą płciową. Również niewystarczające nawilżenie lub zbyt intensywny stosunek może prowadzić do powstawania niewielkich ran i stanów zapalnych, które nieleczone prowadzą do powstania nadżerki szyjki macicy.

Objawy nadżerki szyjki macicy

Nadżerka często nie daje żadnych objawów, dlatego o jej obecności kobiety dowiadują się najczęściej z wizyty kontrolnej u ginekologa, dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie ginekologicznych badań profilaktycznych co pół roku.

Przy większej zmianie nadżerkowej mogą pojawić się objawy w postaci upławów o nieprzyjemnym zapachu, plamienie lub krwawienie pomiędzy miesiączkami czy po lub podczas stosunku, a także bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Każdy z tych objawów stanowi powód do szybkiej wizyty u lekarza, który po wykonaniu standardowego badania przy użyciu wziernika będzie w stanie ustalić czy objawy są wynikiem obecności nadżerki lub ustalić inny powód.

Istotne jest obserwowanie i słuchanie swojego organizmu i nie bagatelizowanie żadnego niepokojącego sygnału, który wysyła twoje ciało.

Leczenie nadżerki szyjki macicy

Gdy lekarz zdiagnozuje u Ciebie nadżerkę szyjki macicy na początku przeprowadzi badanie cytologiczne w celu ustalenia z jakim szczepem bakterii ma do czynienia i zaproponuje leki dopochwowe, które złagodzą lub całkiem zwalczą stan zapalny i stworzą środowisko przyjazne do samoistnego wygojenia się nadżerki. Nieraz to wystarcza, żeby całkowicie pozbyć się zmiany. Po leczeniu farmakologicznym należy ponownie przeprowadzić badanie wraz z cytologią, aby upewnić się, że zmiana całkowicie zniknęła.

Gdy leki nie pomogą wystarczająco, wówczas lekarz może zastosować leczenie koagulacją chemiczną lub zaproponuje nieinwazyjny zabieg mający na celu usunięcie zmiany. Koagulacja chemiczna polega na kilkukrotnym smarowaniu nadżerki przez lekarza specjalnym preparatem, który niszczy chory naskórek, a nowy zdrowy nabłonek odradza się w ciągu 2 tygodniu. Tej terapii również towarzyszy leczenie dopochwowe globulkami z zawartymi hormonami, które pomagają w wygojeniu się zmiany.

Ostatecznim sposobem leczenia są nieinwazyjne zabiegi wykonywane w gabinecie ginekologicznym bez znieczulenia. Pierwszy z nich to elektrokoagulacja, która polega na wypalaniu chorego naskórka prądem lub laserem. Zabieg choć nieprzyjemny, jest bezbolesny. Wypalony naskórek zostaje wydalony w trakcie cyklu i odradza się nowy i zdrowy. Wadą zabiegu jest możliwe powstawanie blizn, które mogą powodować problemy w trakcie późniejszego porodu.

Znacznie lepszym pod tym względem jest zabieg wymrażania nadżerki azotem skierowanym na zmianę specjalną głowicą. Uszkodzony naskórek zostaje wydalany w trakcie cyklu wraz z wodnistymi upławami towarzyszącymi terapii. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia w gabinecie ginekologicznym i nie niesie ze sobą żadnych niebezpieczeństw i jest pozbawiony wad (nie powstają po nim blizny).

Leczenie nadżerki szyjki macicy wymaga konsekwencji i współpracy z lekarzem. Nadżerki lubią z czasem nawracać, dlatego ważna jest profilaktyka i obserwowanie znaków wysyłanych od Twojego ciała, a także regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym i przeprowadzanie badań.

Bywa, że lekarz odradzi pacjentce leczenie nadżerki, np. jeśli ta w niedługim czasie planuje urodzić dziecko. W takim wypadku korzystniejsze może być regularne obserwowanie i monitorowanie zmiany i podjęcie leczenia dopiero po porodzie. W innym razie nabłonek zostanie osłabiony i w trakcie porodu znów może zostać przerwany i nadżerka się odrodzi.

Nadżerka a zajście w ciążę

Wiele kobiet, u których zdiagnozowano nadżerkę szyjki macicy obawia się, że wpłynie to na ich płodność. Obecność nadżerki nie wpływa na samo zajście w ciążę. Kobieta z nadżerką może w nią zajść przy założeniu, że nie cierpi na inne schorzenia, które wpływają na płodność.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *