Ile powinno się spać, czyli cała prawda o długości spania

Na temat tego ile powinno się godzin spać krąży wiele teorii. Faktem jest jednak, że odpowiednia ilość snu jest potrzebna naszemu organizmowi do skutecznej regeneracji, która to z kolei zapewnia nam dobrą kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Dzięki niej kształtowana jest również nasza odporność, a jeszcze inną zaletą jest pozytywne oddziaływanie na nasz wygląd i koncentrację. Odpowiednia ilość snu to prawdziwy eliksir młodości. Sprawdź jak z niego korzystać.

Ilość snu, którą powinniśmy zapewnić naszemu organizmowi jest mocno uzależniona od trybu życia jaki prowadzimy. U osób narażonych na stres, a także regularnie uprawiających sport zapotrzebowania na sen będzie większe niż u osób żyjących spokojnie i mniej aktywnie. Funkcjonuje nawet opowieść o joginach buddyjskich, którzy zasypiają z pękiem kluczy i budzą się chwilę po zaśnięciu, kiedy klucze wypadają im z ręki na ziemię i dokładnie taka ilość snu jest dla nich wystarczająca. Mimo ich mało aktywnego trybu życia taki scenariusz jest mało prawdopodobny na dłuższą metę.

Kolejnym powszechnym mitem wokół ilości snu jest to, że starsi ludzie potrzebują mniej snu niż młodsi. Nie jest to prawdą. Starsi ludzie potrzebują tyle samo snu co ludzie młodzi, jednak ich sen jest płytszy, a w połączeniu z licznymi schorzeniami, które im dokuczają ciężko jest im przespać tyle czasu bez żadnych zakłóceń.

Przyjęło się, że powinno się spać średnio 8 godzin dziennie. Średnio to znaczy, że jedna osoba będzie wyspana już po 6,5 godzinach a inna po 9. Ilość snu, której potrzebujemy jest kwestią indywidualną, na którą wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i cechy genetyczne.

Ile się powinno spać - fazy snu
Ile się powinno spać – fazy snu

Wyróżniamy cztery fazy snu: NREM (N x3 fazy) i z fazy REM. Pierwsze dwie fazy NREM to fazy snu płytkiego. Dopiero dwie ostatnie zapewniają nam głęboki sen. Faza REM to ten czas, kiedy pojawiają się sny i nasz mózg przetwarza informacje. Sen w tej fazie utrwala pamięć i kształtuje funkcje intelektualne. Żeby czuć się wyspanym i zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość snu, potrzebujemy jak najwięcej czasu spędzonego w fazie N3, która odpowiada za regenerację biologiczną oraz w fazie REM. Te fazy nie występują po sobie. Najczęściej oddzielone są fazami snu płytkiego, dlatego jeśli w trakcie naszego spania nastąpi przebudzenie, wówczas zaczynamy od nowa przechodzić przez wszystkie fazy, co może wydłużyć ostateczny czas snu.

Z zasady po większym wysiłku fizycznym wskazana jest większa ilość snu, aby organizm miał czas na pełną regenerację, chociaż u osób regularnie trenujących, organizm jest w stanie znacznie szybciej powrócić do pełni sił.

Podczas snu ciśnienie krwi ulega obniżeniu, a także spada poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu. Dzięki temu naczynia krwionośne są znacznie mniej obciążone i poddawane są regeneracji, dzięki której stają się bardziej elastyczne, sprawniejsze, a tym samym zdrowsze.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *