Przewijanie noworodka – jak to robić najlepiej?

Przewijanie noworodka

Przewijanie noworodka stanowi jedno z największych wyzwań szczególnie dla młodych rodziców. Jest to czynność, którą powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego warto od samego początku wypracować sobie odpowiednią metodę, która zapewni sprawne i bezpieczne przewinięcie dziecka i oszczędzi stresu sobie i maleństwu.

Maleńkie ciało dziecka budzi lęk rodziców przed uszkodzeniem delikatnego ciałka, a ich napięcie odczuwa również maluch, który z tego powodu może się niecierpliwić i rozpłakać. Jak zatem prawidłowo przewijać dziecko, dbając o odpowiednią higienę, bezpieczeństwo maluszka i bez negatywnych emocji.

Ważnym elementem wyprawki dla noworodka jest stabilny przewijak, który znacząco ułatwi tę czynność. Powinien być przytwierdzony do specjalnej komody, chociaż można przymocować go również do brzegów dziecięcego łóżeczka. Przewijak powinien być umocowany na takiej wysokości, żeby rodzic nie musiał się pochylać i nadwyrężać kręgosłupa.

Przed przystąpieniem do przewinięcia dziecka zadbajmy o to, żeby wszystkie potrzebne rzeczy znalazły się pod ręką. Kiedy maluch znajdzie się już na przewijaku nie może ani chwili zostać bez opieki, dlatego zawczasu musimy zadbać o wszystkie niezbędniki, które będą nam potrzebne w przewijaniu.

Najlepsza pozycja do przewijania to taka, kiedy dziecko leży z nóżkami skierowanymi w stronę rodzica lub osoby, która je przewija. W niej możemy bardzo sprawnie i wygodnie wykonać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.

Zaczynamy od rozpięcia pieluszki i sprawdzenia jej zawartości. Jeśli jest tylko mokra, wówczas zdejmujemy ją i wilgotną i zagrzaną w ciepłych dłoniach chusteczką przecieramy skórę. Jeśli w pieluszce znajduje się „grubsza sprawa”, wówczas staramy się brzegami pieluszki zebrać jej jak najwięcej ze skóry malucha. Pozostałą część zmywamy nawilżonymi chusteczkami do skóry wrażliwej. Pamiętajmy, żeby u dziewczynek tę czynność wykonywać od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie! U chłopców bardzo delikatnie obchodzimy się z okolicami jąder. Dokładnie przecieramy pachwiny, pośladki i intymne okolice pamiętając o częstej zmianie chusteczek.

Kiedy pierwszą część mamy już za sobą, przystępujemy do kolejnej, czyli do osuszania. Najlepiej zostawić malucha na 5-10 minut bez pieluszki w celu przewietrzenia skóry. To najlepszy sposób na uniknięcie odparzeń i otarć. Gdy skóra będzie już sucha, smarujemy skórę cienką warstwą kremu łagodzącego, który zapobiega odparzeniom lub użyć talku. Nigdy nie używamy obu kosmetyków jednocześnie. Po tych zabiegach zakładamy pieluszkę. Jeżeli niemowlęciu jeszcze nie odpadł kikut pępowinowy, wówczas mocujemy pieluszkę tak, aby go nie podrażniała.

Chociaż pielęgnacja związana z przewijaniem dziecka wydaje się być skomplikowana, to jednak przy wielokrotnych powtórzeniach tych czynności, nabierzemy wprawy. Ważne, żeby zachować  spokój i nie panikować, np. jeśli maluch zacznie płakać. Z pewnością nasze nerwy go nie uspokoją. Warto wiedzieć, że niemowlę karmione piersią wypróżnia się częściej i należy często kontrolować stan pieluszki. Na rynku dostępne są pieluszki wyposażone we wskaźnik wilgotności. Kiedy zmienia kolor to znak, że czas na przewijanie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *