Jak dobrać narty? Praktyczny poradnik dla początkującego narciarza

Jak dobrać narty?

Szykujesz się na zimowe śnieżne szaleństwo w Sylwestra lub na wyjazd na ferie w góry? Brakuje Ci tylko nart? Grudzień to dobry czas, żeby kupić naprawdę dobry sprzęt za niedużą kwotę na zimowych wyprzedażach. Musisz tylko wiedzieć jak dobrać narty, żeby kupić odpowiedni dla siebie sprzęt.

Jak wybrać odpowiednie narty?

Wybierając narty powinniśmy mieć kilka elementów na uwadze. Pierwszym z nich jest typ i długość nart, która powinna być dobrana do naszego wzrostu, wagi i naszych umiejętności. Kolejne elementy, które wpływają na komfort jazdy to szerokość narty, flex, sztywność czy tłumienie drgań. Na końcu zostają jeszcze takie kwestie jak cena (rozstrzał cenowy jest naprawdę ogromny i warto w tym punkcie zachować rozsądek), a ostatnim chociaż dla wielu najważniejszym – design czyli walory estetyczne. Zacznijmy od typu, wzrostu i wagi, bo te elementy są kluczowe w odpowiednim doborze nart.

Rodzaje nart możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowania. I tak mamy narty typu easycarver, allround, all mountain, race (do tej grupy należą między innymi narty slalomowe), crosscarver, freeride, freestyle czy narty skitourowe. Poza tym mamy również coraz popularniejsze narty biegowe, ale to już całkiem inny temat.

Początkujący narciarz wybierze narty zjazdowe typu: easycarver, allround lub all mountain – to najpopularniejsze rodzaje sprzętu narciarskiego, które cechuje mały promień skrętu, łatwo się prowadzą, wybaczają błędy początkujących i pozwalają na szlifowanie techniki narciarskiej. Narty tych typów doskonale nadają się do rekreacyjnej i raczej spokojnej jazdy, chociaż wszystko zależy również od długości, którą wybierzemy. Krótsze narty mają mniejszą powierzchnię ślizgu, dzięki czemu łatwiej nad nimi zapanować początkującemu narciarzowi. Są także bardziej zwrotne i łatwiej nimi wykonywać zwroty i skręty. Z kolei jeśli przejeździliśmy już kilka sezonów i czujemy się już trochę pewniej to można wybrać nieco dłuższe narty, których większa powierzchnia ślizgu pozwoli nam na trochę dynamiczniejszą i stabilniejszą jazdę, ale kosztem zwrotności.

Do nieco ostrzejszej jazdy, kiedy mamy za sobą kilka sezonów i lekcje z instruktorem warto pokusić się o narty slalomowe, które charakteryzują duży promień skrętu, dzięki czemu możemy cieszyć się większą dynamiką jazdy i zwyczajnie większym funem 🙂

Jak dobrać narty do wzrostu i wagi?

Zasada doboru nart do wzrostu nie jest prosta i zawsze taka sama. Wybierając długość nart powinniśmy uwzględnić także naszą wagę, umiejętności, a dodatkowo każdy producent może mieć dodatkowo inną rekomendację, dlatego każdy zakup warto najlepiej przedyskutować z kompetentnym sprzedawcą.

Podstawowa zasada wyboru długości nart zjazdowych typu easycarver, allround lub all mountain jest taka, że kobiety wybierają ok. 10-15 cm narty krótsze niż same mają wzrostu, a mężczyźni ok. 15-20 mniejsze niż liczy ich wzrost. Osoby z nadwagą powinny jednak wybierać modele średnio +5 cm dłuższe, podobnie jak osoby, które już czują się nieco pewniej na dwóch deskach. Z kolei narty slalomowe dobiera się ok. 10 cm krótsze niż liczy nasz wzrost, a typy dla bardziej zaawansowanych narciarzy przekraczają wzrost narciarza.

Jak kupować narty?

Częstym błędem popełnianym przez początkujących narciarzy jest kupowanie nart na wyrost, co negatywnie wpłynie na nasze odczucia z jazdy na zbyt zaawansowanym i źle dopasowanym do naszych umiejętności sprzęcie, a to może spowodować zniechęcenie i w rezultacie utopione pieniądze. Lepiej jest wprowadzić zasadę małych kroków, przejeździć 2-3 sezony na nartach dobrze skrojonych do naszych umiejętności, które pomogą nam szkolić technikę i wybaczą błędy. Dzięki temu unikniemy kontuzji i będziemy mogli cieszyć się miłym wyjazdem w góry.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem to kupując sprzęt, dobrze jest mimo wszystko zachować zdrowy rozsądek. Na początku nie będziesz potrzebował/a najwyższych modeli, a znacznie zaoszczędzisz kupując narty dobrych renomowanych marek z minionych sezonów. Poza niewielkimi modyfikacjami w technologii, które i tak nie wpłyną zauważalnie na komfort jazdy nowe kolekcje różnią się jedynie designem, czyli malowaniem i oczywiście ceną. Jeśli nie chcesz przepłacać, szukaj modeli nart z wcześniejszych roczników. Najpopularniejsze marki nart to oczywiście Rossignol, Salomon, Fisher, Atomic, Head i wiele innych. Szukaj okazji – w marketach sportowych i narciarskich outletach można kupić naprawdę fajne sprzęty w okazyjnych cenach, a z czasem nabierania wprawy i doszlifowania techniki zawsze możesz wymienić sprzęt na bardziej zaawansowany.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *