Praca w modzie nie tylko dla projektantów – od czego zacząć?

Praca w branży modowej

Kochasz modę i chcesz związać z nią swoją zawodową przyszłość, ale nie widzisz siebie w roli projektanta? Wiedz, że firmy odzieżowe to zdecydowanie szerszy wachlarz stanowisk. Od czego zacząć stawianie pierwszych kroków na ścieżce kariery w tej branży?

Bądź na bieżąco

Trendy w świece mody zmieniają się dynamicznie. Jeśli myślisz o pracy w branży odzieżowej, dobrze być z nimi na bieżąco. Pomoże w tym np. śledzenie magazynów czy portali modowych, a w nich m.in. relacji ze światowych pokazów. Dobrym pomysłem jest też obserwowanie influencerów, którzy niejednokrotnie inspirują do własnej interpretacji aktualnych trendów, a czasem definiowania ich na nowo, w poszukiwaniu własnego stylu. Pomocne może być też systematyczne odwiedzanie profili marek odzieżowych w mediach społecznościowych oraz ich stron internetowych, a szczególnie zakładki kariera. Sinsay to jedna z marek, która przybliża na tej podstronie, jak wygląda praca w poszczególnych działach. Nawet jeśli w danym momencie nie jest prowadzona rekrutacja na konkretne stanowisko, takie opisy dadzą ci szerszy pogląd na to, jak różnorodne możliwości zatrudnienia dają firmy odzieżowe. Zdarza się też, że niektóre marki organizują staże, których uczestnicy mają szansę poznać świat mody od podszewki. Taki czas nauki niejednokrotnie kończy się ofertami pracy dla wyróżniających się stażystów, którzy najlepiej odpowiadają kulturze danej firmy.      

Stanowiska asystenckie 

Jeśli okres staży masz już za sobą i szukasz stałego, rozwojowego zatrudnienia, dobrym pomysłem mogą okazać się stanowiska asystenckie. Przykładowo, w dziale przygotowania produktu taka osoba jest odpowiedzialna m.in. za przygotowywanie przeglądów kolekcji i wzorów oraz palet barw na spotkania wewnętrzne. Organizuje też kwestie związane z dokumentacją projektową i pomaga w sprawach administracyjno-biurowych. Jeśli więc poza tym, że interesujesz się modą, umiesz bardzo dobrze zarządzać swoją pracą, a także odnajdywać się w różnorodnym zespole, dzięki swojej komunikatywności, ubieganie się o taką posadę może okazać się dobrym kierunkiem. Na takim stanowisku przyda ci się też dokładność i zdolności analityczne.

Jeśli jednak bliżej ci do tworzenia i masz kreatywną głowę pełną pomysłów, możesz pomyśleć o stanowisku asystentki czy asystenta graficzki lub grafika. Taka osoba często zajmuje się np. tworzeniem nadruków na odzież. Istotna jest więc biegła umiejętność posługiwania się programami graficznymi oraz rozwinięty warsztat rysunkowy, a wykształcenie graficzne lub artystyczne z pewnością będzie mile widziane. Pracownik na tym stanowisko bierze też udział w tworzeniu nowych kolekcji, a jego rola może polegać przede wszystkim na poszukiwaniu inspiracji czy przygotowywani propozycji graficznych w oparciu o trendy. 

Modelka techniczna / model techniczny  

Zupełnie innym stanowiskiem pozwalającym na styczność ze światem mody od środka jest zajęcie modelki technicznej czy modela technicznego. Głównym zadaniem takiej osoby jest przymierzanie i prezentowanie odzieży w trakcie procesu produkcyjnego. To bardzo ważne, ponieważ zanim dane ubranie trafia do produkcji, zespół musi najpierw sprawdzić, jak w rzeczywistości projekt układa się na sylwetce oraz czy jest wygodny w noszeniu. Właśnie na tym etapie wychwytywane są ewentualne błędy, a następnie nanoszone poprawki. 

Droga od pomysłu projektanta do elementu odzieży, który widzimy na wieszaku w salonie, jest długa. Składa się na nią wiele etapów kreacji i produkcji, a następnie też np. komunikacji wizualnej, która pozwala na odpowiednie zaprezentowanie rzeczy w sklepach – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Oznacza to, że w cały proces zaangażowane są osoby o bardzo różnych kompetencjach i zdolnościach. Łączy je jednak zamiłowanie do mody. Jeśli to również twoja pasja, bądź na bieżąco i szukaj swojego miejsca w branży odzieżowej.

Materiał partnera

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

2 Comments

  • Kristi , 19 grudnia 2022

    Praca w modzie to moje marzenie, mam nadzieję, że kiedyś się spełni. Nie chcę być modelką czy coś, nie nadaję się, ale kocham modę i nawet trochę projektuję do szuflady.

  • Marti , 10 marca 2023

    Zawsze chciałam zostać modelką to zostałam fotografką fashion 🙂 Po tej drugiej stronie obiektywu jest dużo ciekawiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *