Pamiętasz, ile razy wykręcałaś się od seksu złym samopoczuciem lub nieistniejącym bólem głowy? Tak naprawdę nie odczuwałaś potrzeby bliskości co może być wynikiem różnych problemów. Warto zlokalizować ich przyczynę i rozwiązać, bo seks to przyjemność, która dostarcza samych korzyści dla naszego organizmu zarówno w sferze psychologicznej jak i tej biologicznej.
Poprawa nastroju po seksie to zasługa endorfin wydzielanych w trakcie i po orgazmie. Endorfiny czyli hormony szczęścia są istotne dla naszego zdrowia, bo chronią kości przed osteoporozą i pozwalają zachować młodość.
Spadek libido lub całkowity brak potrzeb seksualnych to najczęstszy powód wizyt kobiet u seksuologa. Przyczyn tego problemu może być wiele, zarówno o podłożu psychologicznym jak i medycznym. W życiu kobiety istnieją takie stany fizjologiczne, dla których charakterystyczne jest osłabienie potrzeb angażowania się w aktywność seksualną. Są to między innymi: niektóre etapy ciąży, połóg, okres karmienia piersią czy menopauza. Poza tymi etapami na spadek libido wpływ mogą mieć również zaburzenia odżywiania, a także depresja, choroby tarczycy (np. Hashimoto), stres czy w końcu rutyna dopadająca partnerów w łóżku.
O braku ochoty na seks nie wstydź się rozmawiać o tym ze swoim partnerem czy udać się do seksuologa w poszukiwaniu pomocy. Badania wskazują, że blisko 11% kobiet w Europie w wieku 20-29 lat cierpi na obniżone libido i aż 53% kobiet w wieku 60-70 lat. Wiele kobiet bagatelizuje ten problem uznając, że to wypalenie w związku, które prędzej czy później następuje. Warto jednak sprawdzić czy przyczyna obniżonego libido nie leży gdzieś indziej.
Najczęstszym powodem spadku libido jest stres i zmęczenie, które zwykle daje o sobie znać pod koniec dnia. Naucz się odpuszczać niektóre sprawy. Nie musisz być za wszystko sama odpowiedzialna i brać wszystko na siebie. Świat się też nie zawali jak niektóre rzeczy przełożysz na inny dzień. Czas, który poświęcasz innym, poświęć wreszcie dla siebie. To ważne, żeby mieć czas na relaks. Odprężona będziesz miała więcej ochoty na seks. Jeżeli wieczorami nie czujesz się już na siłach, możecie również kochać się rano, kiedy nabierzesz sił.
Trudniej jest, gdy spadek libido u kobiety jest wynikiem niezadowolenia ze stosunków z partnerem. Nie unikajcie tego tematu, ale szczerze porozmawiajcie o waszych potrzebach. Nie bój się opowiadać o swoich fantazjach i o tym, co lubisz w łóżku i na co masz ochotę. Nie oczekuj od partnera, że sam się wszystkiego domyśli.
Także kompleksy, które nas dopadają bardzo źle odbijają się na naszym życiu seksualnym. Ciągłe myślenie o tym, że jesteś gorsza, za gruba, za chuda czy masz cellulitis negatywnie wpływają na Twoje libido. Zaakceptuj siebie i odkryj to swoje unikalne piękno, które jest w każdej z nas. Zmień swoje myślenie i nastawienie do samej siebie, a szybko nabierzesz pewności siebie także w łóżku 😉
Spadek libido często występuje w związkach, w których są problemy i konflikty. Niewyjaśnione spory i ukryte żale nie sprzyjają zbliżeniom i powodują dodatkowo napięcie i stres, który negatywnie wpływa na kobiece libido. W tym wypadku również ważna jest rozmowa. Jeżeli sami nie jesteście w stanie rozwiązać swoich problemów, udajcie się do seksuologa lub na terapię dla par. Nie jest wstydem szukanie pomocy u specjalisty, szczególnie jeśli Wam na sobie zależy.
Źródła:
- Seksuologia, Michał Lew-Starowicz, Zbigniew Lew-Starowicz, Violetta Skrzypulec-Plinta, PZWL, Warszawa 2017