Anemia – czym jest? Jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy? Odpowiadamy

Anemia - przyczyny, objawy, leczenie

Czujesz osłabienie i odczuwasz ciągłą potrzebę spania? Koniecznie zgłoś się z tymi objawami do lekarza i wykonaj badania krwi z uwzględnieniem poziomu żelaza. To może być anemia! Cierpią na nią znacznie częściej kobiety, szczególnie, u których występują bardzo obfite miesiączki lub kobiety w ciąży. To nie znaczy, że nie dotyka mężczyzn. Dotyka szczególnie tych, którzy bardzo intensywnie trenują i szybko wytracają żelazo nie uzupełniając braków. Brak suplementacji lub nieodpowiednia dieta będą prowadziły do niedoboru tego pierwiastka we krwi co może przerodzić się w anemię.

Nasza krew składa się z trzech rodzajów komórek: białych krwinek, które są częścią naszego systemu immunologicznego, czerwonych krwinek (erytrocytów), których zadaniem jest transport tlenu z wykorzystaniem hemoglobiny i płytek krwi, które odpowiadają za krzepnięcie krwi. Za magazynowanie żelaza i transportowanie go do wszystkich komórek naszego organizmu odpowiadają krwinki czerwone. Anemia występuje wtedy, gdy liczba czerwonych krwinek lub stężenie hemoglobiny zmniejsza się.

Anemia wywołana niedoborem żelaza to zdecydowanie najpowszechniej występująca odmiana anemii. Żelazo stanowi kluczowy składnik hemoglobiny, która pomaga przechowywać i transportować tlen w czerwonych krwinkach (erytrocytach). Niedobór żelaza powoduje, że krwinki transportują znacznie mniejszą ilość tlenu do tkanek.

Objawy anemii

Najczęstszymi objawami anemii spowodowanej niedoborem żelaza są:

  • zmęczenie i wyczerpanie
  • problemy z koncentracją
  • brak siły do uprawiania sportu
  • duszności i palpitacje (nieregularne bicie) serca
  • ciągła potrzeba snu

Innymi rzadziej spotykanymi objawami mogą być:

  • bóle głowy
  • szum w uszach
  • zaburzenia w odczuwaniu smaku

Anemia wynikająca z niedoboru żelaza odbija się także na naszym wyglądzie zewnętrznym. Blada cera, bolesne owrzodzenie w kącikach ust (tzw. zajady), rozdwajające się lub zdeforomowane paznokcie to tylko niektóre z możliwych symptomów, które powinny nas zaniepokoić.

Przyczyny anemii

Powiedzieliśmy już, że do anemii dochodzi w wyniku niedoboru żelaza, jednak niedobory te nie muszą być jedynie skutkiem nieodpowiedniej diety (tak naprawdę nie jest łatwo doprowadzić organizm do anemii samą dietą) i brakiem suplementacji żelaza wśród sportowców. Powody mogą być znacznie poważniejsze i każda z opcji powinna być dokładnie sprawdzona przez lekarza. Na anemię są narażone również osoby chorujące na wrzody żołądka czy nowotwory, a także kobiety, u których występują bardzo obfite miesiączki. Także niektóre leki mogą powodować niedobór żelaza.

Anemia spowodowana niedoborem żelaza bardzo często występuje także u kobiet w ciąży. Mają one zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek, żeby rozwijające się w ich ciele dziecko było wystarczająco zaopatrywane w krew. Wiele kobiet w ciąży musi suplementować żelazo jednak decyzję zarówno co do tego czy w ogóle oraz jakie żelazo powinny przyjmować decyduje lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań.

Inne formy anemii mogą być spowodowane również przez niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego w organizmie.

Diagnoza i leczenie anemii

W celu stwierdzenia anemii wykonuje się podstawową morfologię. Zaniepokoić powinna przede wszystkim ilość czerwonych krwinek (erytrocytów) w ilości poniżej normy. Jeśli badanie krwi wykaże anemię, lekarz powinien skierować nas na kolejne badania, które wskażą jej przyczynę i rozpocznie proces leczenia.

Wizyta u lekarza jest kluczowa w jak najszybszym zdiagnozowaniu poważnych schorzeń. Jeśli niedobór żelaza występuje u kobiety w ciąży, wówczas lekarz przepisze suplementację w odpowiedniej i bezpiecznej dla matki i dziecka dawce.

Źródła żelaza w diecie

Najlepszym źródłem przyswajalnego żelaza jest przyjmowanie żelaza z pokarmu. Bogatym źródłem żelaza są wszelkie zielone warzywa liściaste, np. szpinak, warzywa strączkowe jak fasola, zielony groszek, orzechy, śliwki czy rodzynki.

Skutki anemii

Badania wykazują, że anemia wywołana niedoborem żelaza może negatywnie wpływać na system immunologiczny, zwiększając podatność na choroby i infekcje. Kobiety w ciąży cierpiące na ciężką postać anemii są objęte zwiększonym ryzykiem komplikacji, zwłaszcza podczas porodu i po nim. Badania sugerują, że dzieci matek chorujących na anemię częściej rodzą się przed terminem lub mają niską wagę urodzeniową. Niemowlęta dotknięte anemią wywołaną niedoborem żelaza także mogą mieć problemy z poziomem żelaza.

Źródła:

  1. www.nhs.uk
  2. www.womenshealth.gov
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YOU MAY ALSO LIKE

1 Comment

  • dominika maj , 18 stycznia 2023

    Badajcie poziom żelaza! Wbrew pozorom bardzo łatwo doprowadzić się do skraju złą i ubogą dietą, stresem i przemęczeniem. Mi strasznie poszły włosy, paznokcie, byłam osłabiona, wiecznie spałam, nie miałam siły do życia. Skończyłamw szpitalu. I to był moment zwrotny, w którym zdecydowałam, że zawalczę o siebie i nigdy więcej nie pozwolę doprowadzić się do takiego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *