Bolesne i obfite miesiączki? Wbrew temu, co może być Ci wmawiane, to nie są normalne objawy menstruacji, a jedne z najważniejszych objawów endometriozy. Nie lekceważ ich, tylko udaj się do ginekologa na badanie i potwierdzenie lub wykluczenie endometriozy.
Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet, jednak przy odpowiednio wcześnie podjętym leczeniu istnieje szansa za zajście w ciążę.Wszystko zależy od stopnia endometriozy i miejscu lokowania się komórek endometrium.
Spis treści
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to choroba związana z rozrostem błony śluzowej macicy umiejscowionej poza nią. Co to oznacza? U kobiet zdrowych, błona śluzowa macicy przez 3 tygodnie cyklu narasta i gromadzi się w macicy, a w czasie miesiączki złuszcza się i organizm się jej pozbywa. U kobiet cierpiących na endometriozę, część komórek endometrium wraz z krwią miesiączkową wędruje do jajowodów, a stamtąd już do całej jamy brzusznej, np. do jamy otrzewnej, jelit, jajników, ścian pęcherza. Komórki te „wczepiają się” w narządy zostając z nimi na zawsze. Kiedy dochodzi do menstruacji wczepiona błona śluzowa próbuje zachowywać się tak jak w macicy czyli pod wpływem żeńskich hormonów rozrasta się, a w czasie menstruacji krwawi, co powoduje ogromny ból w całej jamie brzusznej i ten ból występujących podczas miesiączki jest pierwszym objawem, który należy zgłosić ginekologowi. Choroba dotyka ok. 5-7% kobiet, najczęściej w wieku rozrodczym, a oprócz bólu, który ze sobą niesie, może również powodować niepłodność.
Objawy endometriozy
Endometriozę charakteryzuje bardzo wiele objawów, jednak często są one bagatelizowane przez kobiety, a te bólowe łączone są przez nie z miesiączką, co stwarza pogląd, że skoro „jest menstruacja to musi boleć”. Miejsce występowania największego bólu oraz inne objawy uzależnione są od narządu, do którego „wczepi się” błona śluzowa macicy, dlatego każdy przypadek należy analizować indywidualnie.
Do najczęściej występujących objawów endometriozy należą:
- bardzo bolesne, długie i obfite miesiączki
- problemy z zajściem w ciążę/niepłodność
- ból w czasie lub po stosunku
- bóle poza menstruacyjne w podbrzuszu lub jajnikach
- możliwe plamienia pomiędzy miesiączkami
- krew w moczu lub kale jeśli endometrium wczepi się w ścianę pęcherza lub jelita
Przyczyny endometriozy
Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Istnieją jednak przypuszczenia, że krew menstruacyjna wraz z endometrium cofa się do jamy brzusznej gdy ma utrudnione ujście na zewnątrz co może wynikać z budowy samej macicy. Inna teoria głosi, że na powstawanie endometriozy mają wpływ hormony – estrogeny, a także czynniki genetyczne (córki lub siostry kobiet chorujących na endometriozę mają większe prawdopodobieństwo zachorowania).
Leczenie endometriozy
Nie ma skutecznych sposobów na całkowite wyleczenie endometriozy. Choroba przestaje się rozwijać w organizmie kobiety dopiero kiedy zatrzymuje się cykl owulacyjny, a więc najczęściej w okresie menopauzy lub w czasie ciąży. Istnieją jednak sposoby na zatrzymanie rozwoju endometriozy, np. poprzez stosowanie terapii hormonalnej, np. preparatami hormonalnymi lub pigułkami antykoncepcyjnymi. Również ciąża może tutaj działać na zasadzie terapii, bowiem w jej trakcie a także w okresie karmienia piersią jajniki nie produkują hormonów żeńskich – estrogenów (podobnie jak podczas menopauzy). W związku z tym choroba zostaje wprowadzona w stan uśpienia i w tym czasie nie rozwija się.
W niektórych wypadkach terapia hormonalna może jednak nie wystarczyć. Z czasem mogą pojawiać się torbiele, polipy lub zrosty, które powodują wzmożenie dolegliwości bólowych i wymagają usunięcia. Niestety przy endometriozie bardzo często występują nawroty i z czasem po usunięciu, mogą powstać nowe zmiany. Dlatego ważne, żeby pacjentki cierpiące na endometriozę były pod stałą opieką ginekologiczną i regularnie przechodziły badanie USG zarówno dopochwowo jak i USG jamy brzusznej w celu kontrolowania powstawania ewentualnych nowych zmian.