Czystek – właściwości, przeciwskazania, jak parzyć, czyli wszystko co o czystku warto wiedzieć

Czystek

Wbrew wszelkim wyobrażeniom o czystku, roślina ta nie jest ziołem, a krzewem porastającym skaliste zbocza basenu Morza Śródziemnomorskiego. W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście czystku, które są suszone i najczęściej następnie mielone z przeznaczeniem na susz.

O właściwościach czystku krążą legendy choć wiele tych o jego niezwykłych zaletach jest prawdą i warto włączyć czystek do swoich codziennych rytuałów.

Jakie właściwości kryją się w czystku?

To przede wszystkim doskonałe źródło polifenoli czyli antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki zapewniając młodość i dobrą kondycję komórek. Uszkadzane komórki mogą z czasem przekształcać się w komórki nowotworowe, stąd ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ochronę i starać się o nie zadbać odpowiednio wcześniej.

Czystek ma również właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne i przeciwgrzybicze, dlatego regularne picie naparów z czystku pozwala zarówno oczyścić organizm z toksyn, ale również zapewni ochronę przed wirusami i przeziębieniem. Warto więc stosować czystek szczególnie w jesienno-zimowym okresie przeziębieniowym i wzmocnić odporność organizmu.

Czystek obniża także poziom złego cholesterolu, co zmniejsza ryzyko zachorowania na tak ciężkie choroby jak miażdżyca czy choroby serca.

Dodatkowo, regularnie pijąc herbatkę z czystku szybko zauważysz poprawę kondycji skóry, której wydzielanie sebum zostanie ograniczone, a twoje włosy staną się mocniejsze i przestaną się przetłuszczać.

Brzmi jak remedium na wszystko, jednak wiele z legendarnych właściwości czystku krążących po internecie nie znalazło udowodnienia w badaniach naukowych, jak chociażby to, że czystek leczy boreliozę. Warto również pamiętać, że czystek nie jest lekiem, a wspomagaczem, który pomoże nam zabezpieczyć nasz organizm na wszelkie ewentualności. Picie czystku nigdy nie może zastąpić leków i leczenia pod okiem specjalisty. Przeciwskazania do picia czystku

Nie istnieją żadne udowodnione naukowo przeciwskazania do picia czystku, jednak zdarza się czasem, że należy przerwać „kurację” jeśli zaczną występować u nas objawy, które będą stanowiły reakcję alergiczną naszego organizmu na tę roślinę. Takimi objawami może być wystąpienie pokrzywki na skórze, podwyższona temperatura i ciśnienie czy apatia. Reakcje alergiczne na czystek zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Czystek mogą pić zarówno dorosłe zdrowe jak i chore osoby oraz dzieci. W przypadku kobiet w ciąży zawsze lepiej skonsultować z lekarzem chęć wprowadzenia czystku do swojej diety.

Herbata z czystku – jak parzyć?

Herbata i napar z czystku ma nieco goryczkowy smak, którego intensywność uzależniona jest od długości parzenia. Jak parzyć czystek? To bardzo proste! Łyżeczkę suszu zalewamy wrzątkiem, przykrywamy spodeczkiem i czekamy ok. 8-10 minut na zaparzenie. Czystek możemy pić 3 razy dziennie, wówczas bardzo szybko poczujemy jego właściwości.

Czystek – gdzie kupić? Jakie są ceny czystku?

Czystkową herbatę w torebkach bez problemu znajdziemy w marketach czy aptekach w okolicach 4,5 zł. Ich jakość pozostawia jednak wiele do życzenia, a tym samym nie zawierają pełni swoich właściwości. Dobrej jakości susz kupimy na wagę w sklepach ze zdrową żywnością i specjalistycznym sklepie z herbatami. Ceny takiego ciętego suszu oscylują w granicach 13-17 zł za 200 g, jednak mamy wówczas pewność, że jest to napój dobrej jakości z odpowiednią ilością aktywnych składników.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 4.2]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

2 Comments

  • irmira , 15 grudnia 2022

    Próbowałam to pić, ale nie mój smak. Przerzuciłam się na melisę. Nie to samo, ale czystka nie byłam w stanie pić.

  • meriNo , 17 grudnia 2022

    Piję regularnie, 2x dziennie od 2 tygodni i widzę ogeomną różnicę przede wszystkim w cerze i na włosach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *