Kobiety po 55. roku życia w grupie ryzyka udaru mózgu

Udar mózgu u kobiet

Udary mózgu stanowią trzecią pod względem częstości przyczynę zgonów w USA i krajach europejskich stanowiąc ogromny problem również społeczny. Do czynników ryzyka należy przede wszystkim wiek, ale i płeć i tak, szczególnie narażone na udar mózgu są kobiety po 55. roku życia.

Szacuje się, że jedna na pięć kobiet zachoruje na udar mózgu. W przypadku przebiegu klinicznego u kobiet jest on obarczony większym ryzykiem niż u mężczyzn, a rokowania znacznie gorsze. U kobiet śmiertelność w wyniku udaru wynosi 16% podczas gdy u mężczyzn tylko 8%. Chociaż ryzykiem udaru mózgu obarczone są osoby już po 45. roku życia, to największy odsetek kobiet chorujących na udary mózgu występuje w wieku od 55. roku życia. Podejrzewa się, że hormony kobiece do pewnego wieku stanowią pewnego rodzaju barierę ochronną dla naczyń. Kiedy ich stężenie z wiekiem spada, ryzyko udaru znacząco rośnie.

Kobiety najbardziej narażone na udar mózgu – czynniki ryzyka

Wspomnieliśmy o wieku i płci, jednak jest cały szereg czynników, które umieszczają nas w grupie ryzyka zachorowania na udar mózgu. Są to między innymi:

  • migotanie przedsionków
  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • otyłość
  • miażdżyca
  • migrena (kobiety chorują na nią 2x częściej niż mężczyźni)
  • antykoncepcja doustna
  • ciąża i połóg
  • menopauza i terapia hormonalna
  • stres
  • używki: alkohol, papierosy

Lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej, że czasem jest już za późno

Leczenie udaru jest długotrwałe, wymagające zaangażowania chorego co nie zawsze jest możliwe, a także bliskich. Kobiety po udarze mózgu wymagają szczególnego wsparcia, ponieważ znacznie częściej po udarze występuje u nich depresja. Po ustabilizowaniu pacjenta w szpitalu, chory wymaga stałej opieki i rehabilitacji. Czas powrotu do samodzielności uzależniony jest w dużej mierze od rozległości uszkodzeń wywołanych udarem. Niektórzy pacjenci po udarze nigdy nie wracają do pełnej sprawności.

Dlatego szalenie ważna jest profilaktyka i zmiana złych nawyków, wtedy kiedy jest to jeszcze możliwe. Stałe poddawanie się badaniom oraz leczenie nadciśnienia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i unikanie stresu i używek mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i tym samym uchronić pacjenta przed śmiercią czy inwalidztwem.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

administrator, bbp_keymaster
W AleKobieco.pl poruszamy tematy lifestylowe, związane z modą, urodą, zdrowiem, kulinariami, podróżami, ale także rodziną, dzieciom czy związkom. Codziennie publikujemy nowe artykuły, wywiady, wideo. Śledź nas również w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z tym, co jest modne, sprawdzone, inspirujące, warte zainteresowania, z trendami zarówno z Polski jak i ze świata. AleKobieco.pl to portal dla ciekawych świata! Bądź razem z nami!

YOU MAY ALSO LIKE

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *